Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlaknews usunięty

Redakcja | 16/07/2014 | Komentarze [0]
Kilka refleksji o Placu La Menel

Kilka lat temu na zebraniu Wspólnoty mojego bloku dowiedziałem się, że Administracja Osiedla Rudna 1 planuje powstanie na placu przy ul. Niepodległości 10 (zwanego popularnie Placem La Menel) dużego parkingu, likwidując całkowicie dotychczasowy charakter tego placu. W tym samym czasie na wniosek sosnowieckiej Straży Miejskiej usunięto dwie ostatnie ławki i tzw. okrąglak oraz drzewo na zieleńcu. Efekt był taki, że Panowie Menele z środka placu przenieśli się pod sklepy. Muszę przyznać, że trudno się z tymi planami zgodzić, ponieważ tak duże osiedle powinno mieć swój centralny plac. Mam nadzieję, że te plany nigdy nie wejdą w życie. Mnie się wciąż marzy taki mały, ładny, schludny ryneczek z fontanną, gdzie można by przyjść i usiąść, a nie kolejne miejsca do parkowania. Uważam, że na części "betonowej" placu, w miejscu, gdzie kiedyś był plac zabaw dla dzieci, mogłoby powstać centrum aktywności rodzinnej.

Redakcja | 14/06/2014 | Komentarze [10]
Bez komenatrza

Na sosnowieckiej "Patelni"!

Redakcja | 21/05/2014 | Komentarze [0]
Kiedy powstanie Plac prof. Michała Reichera na Osiedlu Rudna 1?

Od kilku lat proponuję by plac przy ul. Niepodległości 10 na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, plac, przy którym przez lata znajdował się jeden z budynków dydaktycznych Wydziału Farmacji i Analityki Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nosił imię prof. Michała Reichera. Chciałbym by plac ten jednocześnie przeszedł solidny lifting i stał się małym ryneczkiem, przyjazną przestrzenią publiczną, gdzie można byłoby usiąść, odpocząć, poczytać gazetę, czy książkę. Żeby było to możliwe, musi być tam bezpiecznie. Teren ten powinien być nie tylko regularnie patrolowany przez odpowiednie służby, ale również objęty całodobowym monitoringiem.

Piotr Dudała,
redaktor naczelny serwisu sosnowiecfakty.pl

Redakcja | 14/05/2014 | Komentarze [5]
Sosnowiec wyda 22 miliony złotych na budowę sieci światłowodowej

Sosnowiec wyda 22 miliony złotych na budowę sieci światłowodowej. Umożliwi montaż monitoringu i poprawi jakość internetu.

Porąbka to jedna z najspokojniejszych dzielnic Sosnowca. Spokój mieszkańców burzą jednak ciężarówki, które jeżdżą ulicą Wiejską. Lekarstwem na ten problem ma być monitoring.

- Jego rozwój będzie następował sukcesywnie i uzależniony jest od realizacji inwestycji gminy związanej z budową szerokopasmowej sieci światłowodowej - informuje Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym UM.

Stworzenie monitoringu w dzielnicy umożliwi realizowany w stolicy Zagłębia program "Rozwój społeczeństwa informatycznego w Zagłębiu Dąbrowskim. Gmina Sosnowiec". Miasto wyda na niego ponad 22 miliony złotych, z czego ponad 18 to dofinansowanie ze środków unijnych.

Redakcja | 24/03/2014 | Komentarze [2]
Unia dofinansowała rewitalizację zabytkowego Sławkowa

Ponad 16 mln złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, stanowiącej 85 proc. wartości całego wniosku, otrzymał Sławków na realizację projektu pod nazwą „Rewitalizacja zabytkowego centrum miasta Sławków”.

- Projektu o takiej wartości nasze miasto jeszcze nigdy nie realizowało. Porównując wartość do liczby mieszkańców i budżetu naszego miasta, to przypuszczam, że jest to również rekord w skali województwa śląskiego i Polski. Całkowita wartość projektu to bez mała nasz roczny budżet – zaznacza Bronisław Goraj, burmistrz Sławkowa.

Redakcja | 29/11/2013 | Komentarze [2]
Sosnowiec w 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii

Sosnowiec znalazł się w 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Dane, które przedstawia New York Times, pochodzą z 2011 roku i dotyczą ilości dni, w których stężenie pyłów przekroczyło unijne normy. W Gliwicach i Zabrzu, normy były przekraczane przez 125 dni. W Sosnowcu było to 124 dni, a w Katowicach 123.

Spośród polskich miast, najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Krakowie. Tutaj unijne normy były przekraczane przed ponad 150 dni.

Redakcja | 17/10/2013 | Komentarze [6]
Byłoby pięknie, gdyby nie ten bałagan!

Przejście pomiędzy ul. Patriotów na osiedlu Rudna 1, a ul. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka!

Redakcja | 15/10/2013 | Komentarze [4]
Hotelowy Sosnowiec

Redakcja | 26/09/2013 | Komentarze [0]
Na Śląsku i Mazowszu najwięcej zwolnień grupowych

W pierwszym półroczu tego roku blisko 20 tys. osób straciło w Polsce pracę w ramach zwolnień grupowych; najwięcej na Śląsku i Mazowszu. Zwalniały przede wszystkim zakłady przemysłowe. Resort pracy prognozuje jednak, że szczyt zwolnień grupowych już minął.

Według wiceministra pracy Jacka Mięciny najwięcej pracowników (ponad 7 tys.) zostało w tym roku zwolnionych w zakładach zaliczanych do kategorii przetwórstwa przemysłowego. Ponad 3 tys. osób straciło pracę w budownictwie, a kolejne ponad 3 tys. w segmencie handlu oraz naprawy pojazdów. Dalsze 2,9 tys. osób to zwolnieni pracownicy sektora finansów i ubezpieczeń, a ok. 2,3 tys. - sektora informacji i komunikacji. Zwolnienia w administracji i działach pokrewnych objęły ok. tysiąc osób.

Redakcja | 24/09/2013 | Komentarze [0]
Czy drzewa powrócą na Aleję Mireckiego?

Serwis sosnowiecfakty.pl zwracał już od dawna uwagę, że z Alei Mireckiego znikają kolejne drzewa. Mamy dobrą wiadomość. Według informacji uzyskanej od pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu na Alei Mireckiego zostanie zasadzonych 30 nowych drzew. Będą to platany.

Piotr Dudała | 30/08/2013 | Komentarze [0]
Dworce kolejowe w Zagłębiu zamieniają się w pył! Nikt o nie nie dba!

Jak się okazuje, wyburzenie komory to efekt skierowanej do sosnowieckiego Urzędu Miejskiego prośby PKP o... zabezpieczenie obiektu. - Budynek dawnej komory celnej nie był własnością PKP SA. Wyburzenie było realizowane przez Urząd Miasta Sosnowiec - mówi Bartłomiej Sarna z departamentu marketingu oddziału PKP SA we Wrocławiu. - Wyburzeniem zajmował się Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego ze względu na pismo PKP w sprawie zabezpieczenia budynku - potwierdza Michał Starzyński z Wydziału Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego magistratu.

Redakcja | 20/08/2013 | Komentarze [1]
news usunięty

Redakcja | 14/08/2013 | Komentarze [1]
Przystanek do poprawki, cz. XXXX

Ulica Grota-Roweckiego w Sosnowcu-Pogoni należy do najbardziej zatłoczonych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych w mieście. Kilka lat temu zakończono prace przy budowie, położonego przy niej, nowego gmachu Wydziału Neofilologicznego Uniwersytetu Śląskiego, w którym uczy się 3 tysiące studentów. Przebudowano także skrzyżowanie tej ulicy z ul. Orlą. Jeśli chodzi o poprawę komunikacji publicznej w tym rejonie Sosnowca nie zrobiono nic!

Redakcja | 10/08/2013 | Komentarze [0]
news usunięty

Redakcja | 07/08/2013 | Komentarze [0]
Wakacje z koleją i MPK Łódź ? Zdecydowanie nie

Nadszedł okres wakacji, a wraz z nim wakacyjne rozkłady jazdy, które oznaczają mniejszą liczbę połączeń. Z własnych obserwacji wiem, że liczba pasażerów w wakacje nie ulega na tyle istotnej zmianie, żeby ograniczać liczbę połączeń. Zmienią się za to struktura wiekowa pasażerów, zamiast dzieci do szkoły są seniorzy odwiedzający swoje rodziny lub jadący do placówek służby zdrowia. Młodzież dojeżdża do prac sezonowych lub na praktyki. MPK Łódź jak zwykle ogranicza częstotliwość kursowania na liniach w okolicy Politechniki Łódzkiej czyli linii 15, 50, 55, 55A, 77, zawieszono linie 50A i 15A. Co ciekawe ograniczenia kursowania w okresie wakacji (a w przypadku linii 15, 15A do końca września) są wyrazem całkowitego zignorowania harmonogramu sesji egzaminacyjnej .

Redakcja | 01/08/2013 | Komentarze [9]
Czesław Ryszka: BUDŻETOWA ZAPAŚĆ KSIĘGOWEGO Z LONDYNU

Sejm znowelizował ustawę o finansach publicznych, zawieszając 50-procentowy próg ostrożnościowy. W debacie tak premier D. Tusk jak i minister finansów J. Rostowski bagatelizowali problem, mówili jedynie o niewystarczających wpływach do budżetu z podatków, jednak pośpiech w Sejmie, aby zawiesić obowiązywanie 50-proc. progu ostrożnościowego jako reguły wydatkowej wskazuje, że sytuacja finansowa państwa jest absolutnie podbramkowa (Senat zapewne w pierwszym tygodniu sierpnia przyjmie nowelizację bez poprawek, a prezydent B. Komorowski natychmiast po tym ją podpisze). Przepychane tej ustawy w sposób absolutnie niedemokratyczny, bez konsultacji społecznych, bez ekspertyz ekonomistów, z uzasadnieniem, że przyjęcie takich rozwiązań zaleca Polsce Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jest typowym zamulaniem prawdy przez ekipę PO-PSL.

Redakcja | 01/08/2013 | Komentarze [0]
Wraca sprawa zabudowy ostatniej enklawy zieleni przy Alei Zwycięstwa w Sosnowcu

Jak informuje portal Twoje Zagłębie wkrótce wystar­tuje prze­targ na sprze­daż tere­nów przy Alei Zwy­cię­stwa w Sosnowcu. W tym miej­scu miałby powstać biu­ro­wiec. Będzie to kolejne podej­ście to zago­spo­da­ro­wa­nia terenu. W 2008r. planowano m.in. powstanie w tym miejscu hotelu. Sprawa ta wywołała wtedy gorącą dyskusję w necie. Ja również zabrałem głos w tej sprawie. Przypomnę mój artykuł "Hotel na Zwycięstwa - jestem przeciw!" z 26 października 2008r., opublikowany w serwisie sosnowiefakty.pl. Sądzę, że zawarte w nim argumenty, również w odniesieniu do biurowca zlokalizowanego w tym właśnie miejscu, w dużym stopniu wciąż pozostają aktualne.

Piotr Dudała | 26/07/2013 | Komentarze [0]
Jak wymyślić, stworzyć, uruchomić i zoptymalizować własnego bloga

Jak wymyślić, stworzyć, uruchomić i zoptymalizować własnego bloga? Stworzyć na jego bazie Cały Mechanizm Marketingowy. Co zrobić żeby on dla nas zarabiał pieniądze? Stosunkowo prosty (chociaż pewnie nie najszybszy na świecie) sposób na stworzenie źródła dodatkowego dochodu proponuje Krzysiek Wróbel: J@k w prosty sposób zarabiać kilka$et złotych miesięcznie na blogu i Programach Partnerskich? Polecamy!.

Redakcja | 25/07/2013 | Komentarze [2]

Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney