Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zapytanie poselskie i odpowiedź MSZ w sprawie Arcybiskupa Jana Cieplaka

Na stronach sejmowych opublikowana została treść zapytanie poselskiego, posłanek na Sejm RP Ewy Malik i Anny Paluch z dnia 25 lutego 2011r. sprawie działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kwestii ustalenia miejsca pochówku ś.p. arcybiskupa Jana Cieplaka w Wilnie oraz możliwości sprowadzenia jego doczesnych szczątków do Polski. Dla przypomnienia publikujemy również odpowiedź na to wystapienie, jaką udzieliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zapytanie nr 8855

do ministra spraw zagranicznych

w sprawie działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kwestii ustalenia miejsca pochówku śp. arcybiskupa Jana Cieplaka w Wilnie oraz możliwości sprowadzenia jego doczesnych szczątków do Polski

Szanowny Panie Ministrze! Z naszym regionem związana jest postać pierwszego metropolity wileńskiego sługi Bożego arcybiskupa Jana Cieplaka, wielkiego patrioty, duszpasterza i teologa, męczennika za wiarę. To najwyższy rangą duchowny katolicki pochodzący z Zagłębia Dąbrowskiego w całej jego historii.

Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w rodzinie robotniczej w Dąbrowie Górniczej, wtedy jeszcze niewielkiej osadzie. Był synem Jacentego i Julii, z domu Bugajska. Został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Trójcy w Będzinie. W latach 1869-1873 uczył się w gimnazjum w Kielcach, a następnie studiował w tamtejszym seminarium duchownym, które ukończył w 1878 r. Dalsze studia kontynuował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Ukończył ją w 1882 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1881 r. Został adiunktem na tej uczelni, gdzie wykładał archeologię biblijną, liturgię, teologię moralną, uczył śpiewu kościelnego. Był też bibliotekarzem i ojcem duchownym akademii. W 1897 r. z uwagi na sprzeciw władz rosyjskich nie został rektorem seminarium duchownego w Kielcach. Był wielokrotnie szykanowany przez zaborcze państwo ze względu na działalność patriotyczną, za wygłaszanie patriotycznych kazań i udział w manifestacjach narodowych. Wielokrotnie też był karany. W 1901 r. otrzymał stopień doktora teologii. 7 grudnia 1908 r. został konsekrowany na sufragana mohylewskiego. Od 6 sierpnia 1914 r. został administratorem archidiecezji mohylewskiej. Po rewolucji lutowej w 1917 r. uczestniczył w posiedzeniach Komisji Likwidacyjnej do spraw Królestwa Polskiego. 29 kwietnia 1919 r. został tytularnym biskupem Ochrydy. Jako najstarszy rangą przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego w Rosji radzieckiej był dwukrotnie aresztowany w latach 1920 i 1922.

W dniach 21-25 marca 1923 r. sądzono go w Moskwie w pokazowym politycznym procesie wraz z 14 innymi duchownymi. W jego następstwie został skazany na karę śmierci za ˝podżeganie do buntu poprzez zabobony˝. Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok wobec biskupa Cieplaka zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924 r. został on wymieniony wraz z księdzem Wincentym Balulem na Bolesława Bieruta, ówczesnego członka KGB więzionego w Polsce, późniejszego prezydenta Polski. 9 kwietnia 1924 r. wyprowadzono go z celi i samochodem przewieziono na granicę łotewską, gdzie doręczono mu przepustkę i kazano wracać do domu. Zdziwiony nie wiedział, gdzie się znajduje. Przez Rygę udał się 12 kwietnia 1924 r. do Polski. Odwiedził wtedy m.in. Wilno, Jasną Górę i Dąbrowę Górniczą. Był również członkiem komisji przygotowującej kanonizację bł. Andrzeja Boboli. Miał jeszcze na tyle siły i zaparcia, by udać się do Rzymu i złożyć papieżowi Piusowi XI relację z położenia Kościoła w Rosji. Na prośbę Polonii udał się do USA. W ciągu 3-miesięcznego pobytu w Stanach zwizytował kilkaset kościołów, kaplic, szkół i organizacji polskich rozrzuconych po 25 diecezjach. Pracował ponad siły. W Ameryce otrzymał zawiadomienie, że papież Pius XI mianował go 14 grudnia 1925 r. arcybiskupem wileńskim, a rząd polski za zasługi społeczne i narodowe przyznał mu wielką wstęgę orderu Polonia Restituta. Ingres pierwszego po zaborach arcybiskupa wileńskiego miał się odbyć 25 marca 1926 r. Jednak nadmierna praca wyczerpała nadwątlone sowieckimi represjami siły arcybiskupa. Zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic w stanie New Jersey. Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926 r. został pochowany w asyście prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w katedrze wileńskiej. W 1952 r. w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, prowadzony przez duszpasterstwo emigracyjne.

Opatrzność Boża związała arcybiskupa z polską parafią Matki Boskiej Różańcowej w Passaic, w stanie New Jersey. Na jej terenie spędził ostatnie chwile swojego życia, tam odbył się jego pierwszy pogrzeb. Tam też w 50. rocznicę śmierci arcybiskupa w dniu 6 sierpnia 1976 r. modlił się za pokój jego duszy kardynał Karol Wojtyła, Sługa Boży Jan Paweł II wraz z polskimi biskupami.

Na grobowcu arcybiskupa Cieplaka w katedrze wileńskiej w 1929 r. stanął pomnik dłuta wybitnego rzeźbiarza prof. Bolesława Bałzukiewicza. Po II wojnie światowej ta część Polski znalazła się w granicach ZSRR. W katedrze urządzono początkowo magazyn, potem odbywały się tam koncerty organowe. Pomnik arcybiskupa został usunięty. Po rozpadzie ZSRR i powstaniu niepodległej Litwy katedrę oddano wiernym, a w miejscu wiecznego spoczynku arcybiskupa Cieplaka stanęło popiersie bł. Jerzego Matulewicza (Jurgisa Matulaitisa). Losy jego prochów pozostały nieznane. Nie ma oficjalnych informacji dotyczących nowego miejsca spoczynku doczesnych szczątków arcybiskupa, choć przypuszczano, że przeniesiono je do katedralnych katakumb.

Od ponad 3 lat trwa dziennikarskie śledztwo w sprawie pośmiertnych losów sługi Bożego arcybiskupa Jana Cieplaka, prowadzone przez red. Piotra Dudałę z serwisu www.sosnowiecfakty.pl, Katarzynę Maciejewską z Będzina, krewnego arcybiskupa - Zygmunta Motyla z Dąbrowy Górniczej oraz Jerzego Jarosza z Imielina, wspierane przez ks. Marka Maziarza, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela, oraz ks. Andrzeja Stasiaka, proboszcza bazyliki Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Góniczej. Grupie tej udało się ustalić, gdzie zostały złożone dokumenty procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa, oraz z dość dużym prawdopodobieństwem, gdzie w katedrze wileńskiej spoczywają jego doczesne szczątki. Na podstawie dokumentów i wizji w katedrze można domniemywać, że arcybiskup Cieplak spoczywa nadal w krypcie znajdującej się pod popiersiem i epitafium bł. Jerzego Matulewicza (Jurgisa Matulaitisa), który spoczywa w Mariampolu. O fakcie tym traktują dwa artykuły, jeden z 1994 r. oraz jeden z maja 2010 r., które ukazały się prasie polskiej na Litwie. Sprawą zainteresowali się również sosnowiecka kuria diecezjalna i osobiście biskup sosnowiecki ksiądz dr Grzegorz Kaszak, który spotkał się w Rzymie z księdzem prof. Hieronimem Fokcińskim z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w sprawie ewentualnego wznowienia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego, oraz kanclerz kurii ksiądz dr Mariusz Karaś. Biskup Kaszak zgodził się również, by po ustaleniu miejsca spoczynku arcybiskupa podjąć starania o sprowadzenie trumny ze zwłokami arcybiskupa do Polski i złożenie ich w bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

W dniu 3 listopada 2009 r. poseł Jarosław Pięta wraz z grupą zagłębiowskich posłów Platformy Obywatelskiej wystosował do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego interpelację w sprawie ustalenia miejsca ostatniego spoczynku arcybiskupa Jana Cieplaka. Pismem z dnia 2 grudnia 2009 r. Jan Borkowski, sekretarz stanu w MSZ, poinformował posła Piętę, że Wydział Konsularny Ambasady RP w Wilnie wystąpił do proboszcza parafii katedralnej pełniącego funkcję kanclerza Kurii Metropolitalnej w Wilnie o sprawdzenie, czy grób arcybiskupa Cieplaka znajduje się w krypcie katedry wileńskiej. Odpowiedzi oczekiwano w ciągu kilku tygodni. Po jej uzyskaniu miano udzielić ostatecznej odpowiedzi. Od tego czasu upłynął już grubo ponad rok, tymczasem żadnej odpowiedzi w tej sprawie nie ma.

Zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: Czy jest możliwe ponowne podjęcie tej sprawy i ostateczne wyjaśnienie kanałami dyplomatycznymi, gdzie obecnie spoczywa arcybiskup Jan Cieplak z Dąbrowy Górniczej? W przypadku ustalenia miejsca spoczynku arcybiskupa proszę o spowodowanie godnego uczczenia jego pamięci w dotychczasowym miejscu spoczynku oraz o podjęcie rozmów o wyrażenie przez stronę litewską zgody na sprowadzenie zwłok sługi Bożego do Polski w celu złożenia ich w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Z wyrazami szacunku

Posłanki Ewa Malik i Anna Paluch

Warszawa, dnia 24 lutego 2011 r.

Autor: Piotr Dudała | 28/04/2011
Komentarze
#1 | Zygmunt dnia 02.05.2011 13:53
Oba zapytania poselskie : najpierw PO, a następnie PIS, wniosły wiele w rozwiązanie nurtujących nas zagadek dotyczących Sługi Bożego Arcybiskupa Jana Cieplaka. Wiemy już z dużym procentem pewności, gdzie spoczywają Jego doczesne szczątki, które mogą opuścić swe aktualne miejsce, jedynie w przypadku zakończenia procesu beatyfikacyjnego, jak to się aktualnie stało z trumną Błogosławionego Jana Pawła II. Następnym krokiem było by upamiętnienie miejsca pochówku Abp Jana Cieplaka, stosownym epitafium, a tu już sprawa nie jest taka prosta, wchodzimy w kompetencje Kurii Wileńskiej, z którą taki problem trzeba wspólnie rozważyć i uzgodnić.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney