Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wielkie długi miast Zagłębia Dąbrowskiego

Zadłużenie miast powiatowych Zagłębia Dąbrowskiego sięga od kilkunastu do ponad 170 mln zł; w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to od ok. 200 do ponad 1300 zł - wynika z danych zebranych przez lokalnych działaczy PJN i Stowarzyszenie Konstruktywny Sosnowiec. Przedstawili oni w środę raport z zadłużenia pięciu głównych miast teego regionu: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Będzina i Zawiercia. W internecie zamieścili liczniki długu samorządowego.- Chcemy uzmysłowić, że istnieje także zadłużenie na poziomie lokalnym, a przecież kiedyś każdy dług trzeba spłacić. Raport ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców regionu na problem zadłużenia, zaciąganego w ich imieniu przez władze miast, i wywołanie dyskusji na temat zasadności i celowości zadłużania się - powiedział jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, Krzysztof Haładus z sosnowieckiego PJN.

 


Twórcy raportu opierali się na danych z Biuletynów Informacji Publicznej miast; weryfikowali dane, kontaktując się z urzędami. Wzorem licznika uruchomionego w ubiegłym roku w Warszawie przez prof. Leszka Balcerowicza, pokazującego dług publiczny, autorzy raportu zamieścili w internecie podobne liczniki, pokazujące zadłużenie zagłębiowskich miast. Tam gdzie lokalne władze założyły w budżecie spadek zadłużenia, liczniki wskazują coraz mniejszy dług. Tak jest w przypadku Będzina, Jaworzna i Zawiercia.

Według licznika, największe zadłużenie ma Sosnowiec (prawie 173 mln zł), ale już po przeliczeniu na głowę mieszkańca gorzej jest pod tym względem w o połowę mniejszym, niespełna stutysięcznym Jaworznie (1308) zł i Będzinie (920 zł). W Sosnowcu ta kwota wynosi 805 zł, w Dąbrowie Górniczej – 603 zł, a w Zawierciu 229 zł.


Dąbrowa Górnicza miała w 2010 roku bezpieczną nadwyżkę budżetową, przewyższającą wartość długu publicznego. Dług na mieszkańca Dąbrowy w minionym roku był wyższy jedynie od tego, jaki ciążył na mieszkańcu Zawiercia, i był znacznie niższy niż w pozostałych miastach, choć na bieżący rok zaplanowano jego podwojenie - podają autorzy raportu.


Na przeciwnym biegunie znalazło się Zawiercie, które w ubiegłym roku zanotowało deficyt w bilansie dochodów i kosztów, w związku nie mogło spłacać zobowiązań z dochodów bieżących, pomimo najmniejszego długu w przeliczeniu na mieszkańca. Na obecny rok Zawiercie również zaplanowało stratę w dochodach bieżących, co oznacza w obydwu przypadkach ujemną wartość relacji nadwyżki do wartości długu.


Względnie dobrą sytuację - według raportu - ma także Jaworzno, które wypracowało nadwyżkę na poziomie 17 proc. wartości długu i planuje w bieżącym roku podwojenie tego wskaźnika. Gdyby utrzymać ten trend i cała nadwyżka przeznaczona została na spłatę zadłużenia, dług zostałby spłacony w całości w ciągu trzech lat. Obraz ten pogarsza najwyższy wśród badanych miast wskaźnik zadłużenia na jednego mieszkańca.

Według raportu, nienajlepsza sytuacja jest w Będzinie, gdzie w roku 2010 odnotowano nadwyżkę na poziomie 8 proc. wartości zadłużenia, choć na obecny rok planowana jest poprawa tego wskaźnika do poziomu 21 proc. Miasto ma także niemałą wartość długu na mieszkańca.


Największe miasto Zagłębia, Sosnowiec, pod względem zadłużenia na głowę jest w środku stawki, chociaż w wyniku realizacji tegorocznych planów może znaleźć się już na drugim miejscu w tym zestawieniu. Bardzo źle, według autorów raportu, wygląda jednak w tym mieście relacja nadwyżki budżetowej do długu – w roku 2010 na poziomie 6 proc. Na ten rok władze miasta zaplanowały uzyskanie ujemnej wartości tego wskaźnika.

Autorzy raportu podkreślają, że zadłużenie samorządów w stosunku do długu całego państwa jest stosunkowo niewielkie - w przypadku miast powiatowych Zagłębia Dąbrowskiego w przeliczeniu na jednego mieszkańca waha się w granicach 5 proc. całego długu publicznego państwa, za wyjątkiem Zawiercia, dla którego wynosi on ok. 1 proc. Dlatego uważają, że poszukiwanie koniecznych oszczędności w finansach publicznych przyniosłoby lepsze rezultaty, gdyby rozpoczęto je od budżetu centralnego, a nie samorządowych.


Autor: NZ
Źródła: PAPAutor: Redakcja | 12/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney