Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jedno przejście na rok - sukces czy porażka?

Będzie generalny remont przejścia podziemnego przy Parku Sieleckim - napiasał kilka dni temu Dziennik Zachodni. Przejście podziemne przy ul. 3 Maja od dłuższego czasu jest w opłakanym stanie. Po tym, jak w marcu doszło tam do nieszczęśliwego wypadku, zdecydowano się na częściowy remont schodów.

- Ustalając tegoroczny budżet zatrzymaliśmy pieniądze na kapitalny remont przejścia podziemnego przy ulicy 3 Maja. Będzie kosztował około 740 tysięcy złotych - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Bardzo dużym problemem jest dewastacja przejść podziemnych, dlatego wielokrotnie naprawiamy bieżące szkody. Jednak tylko raz w roku możemy kompletnie wyremontować jedno przejście podziemne w mieście.źródło: Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 27/07/2006
Komentarze
#1 | Pharm9 dnia 17.12.2008 01:58
Very nice site!
#2 | Pharm62 dnia 17.12.2008 01:44
Very nice site!
#3 | Karol WIniarski dnia 31.07.2006 08:53
Jeżeli źle zrozumiałem Twoje intencje anonimie, to przepraszam. Ale składanie deklaracji przez kandydatów na Prezydenta Miasta niewiele kosztuje."Kara" za oszukanie wyborców wydana być może dopiero za cztery lata. A wtedy mało kto będzie pamiętał o szczegółach składanych w kampanii obietnic. Ta smutna konstatacja dotyczy zresztą nie tylko wyborów samorządowych. Stąd też przed każdymi wyborami obserwujemy prawdziwy festiwal mniej lub bardziej nierealizowalnych obietnic. Najważniejsze to przejąć władzę, a potem się zobaczy.
Z drugiej jednak strony będąc w opozycji nie zawsze ma się pełny dostęp do wszystkich informacji. W przypadku samorządu trudno np. dokładnie obliczyć przewidywane koszty wszystkich proponowanych rozwiązań. Potrzebna jest do tego armia specjalistów, którym za ekspertyzy trzeba zapłacić. A pieniędzy nie ma. Zresztą i obliczenia dokonywane w urzędzie, wydawałoby się przez ludzi kompetentnych, często odbiegają od późniejszych rzeczywistych kosztów inwestycji.
Kolejna sprawa to niepewność niektórych źródeł finansowania. Samorząd w dużym stopniu uzależniony jest finansowo od państwa. Same udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Sosnowca to suma około 100 mln. zł., a więc około 1/5 budżetu miasta (nie licząc środków unijnych). Niepewne są też dotacje ze źródeł zewnętrznych. A na dodatek parlament w każdej chwili może uchwalić ustawy, których realizacja wymagać będzie finansowania przez samorząd.
Nie znaczy to jednak, że nie należy składać żadnych obietnic. Wręcz przeciwnie - to debata programowa powinna stanowić główną część kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że przynajmniej w Sosnowcu tak będzie.

Karol Winiarski
#4 | anonim dnia 30.07.2006 21:40
Mylisz się, drogi Karolu, to nie kwestia złośliwości z mej strony, tylko oceny roztropności przy składaniu przedwyborczych obietnic. Bardzo łatwo komuś zarzucić, że czegoś nie dopatrzył, czegoś nie zrobił a w domyśle wskazywać, że oto ja, mąż opatrznościowy zrobiłbym to czy tamto. Składających obietnice było wielu, niemniej jednak, jak doskonale wiesz, z wywiązywaniem się z obietnic bywało niestety gorzej. Gorzej dla nas, np mieszkańców tej gminy. Więc jeśli Jarosław Pięta (lub jego sojusznicy) coś kontestuje, niech stanie się wyrazisty i złoży czytelną deklarację.Tego oczekuję. Pozdrawiam
#5 | Karol Winiarski dnia 30.07.2006 21:23
Otóż anonimie, mimo Twojej złośliwości sprawa nie jest tak oczywista jak to przedstawiasz. Przede wszystkim nie wiadomo co rozumieć pod pojęciem remontu. W przypadku kilku przejść pod ulicą Piłsudskiego wystarczy wyremontować schody (to samo dotyczy przejścia obok Geanta), przeczyścić kanalizację deszczową i będą one zdatne do użytku. Wygląd estetyczny przedstawia oczywiście wiele do życzenia, ale bezpieczeństwo użytkowników będzie zabezpieczone, a ono jest najważniejsze. Poza tym przejścia te są dość rzadko wykorzystywane (to przy Geancie częściej, ale ono poza schodami wygląda zadowalająco).
Największe koszty związane będą z modernizacją przejść pod skrzyżowaniem Piłsudskiego- 3 Maja - Dęblińska i obok ślimaka. Ze względu na ich znaczenie dla ruchu pieszego trzeba wykonać całościowy remont i doprowadzić je do stanu takiego jak przejście pod rondem Gierka.
Przejścia pod ulicą Narutowicza należy na razie doprowadzić jedynie do stanu używalności. Ulica ta bowiem będzie częścią Drogowej Trasy Średnicowej i przy realizacji tej inwestycji sprawa ta zostanie załatwiona kompleksowo. Wydawanie w tej chwili pieniędzy na całościowy remont byłoby marnotrawieniem publicznych środków. Niestety kiedy DTŚ dotrze do Zagłebia nie zależy tylko od władz miasta.
Pozostają dwa przejścia pod ulicą Braci Mieroszewskich, które należy potraktować jak te na Piłsudskiego oraz dwa pod 3 Maja. Pierwsze obok Poczty Głównej rzeczywiście należy wyremontować ze względu na spory ruch i fatalny wygląd. Stanu drugiego położonego niedaleko Środuli szczerze powiedziawszy nie znam, ale przypuszczam, że wystarczy remont schodów i udrożnienie burzówki.
Z przejścia przy Auchan i tak nikt nie korzysta, a więc trzeba je zamknąć. Przejście koło budowanej Plazy powinno być wyremontowane przy udziale inwestora. Jeżeli w wydanym pozwoleniu budowlanym nie znalazły się takie wymagania, to oczywisty błąd. Myślę jednak, że użytkownikom wybudowanego kompleksu będzie zależało na odpowiedniej estetyce otoczenia i przynajmniej zgodzą się partycypować w kosztach remontu.
Łączny koszt wszystkich tych prac nie powinien przekroczyć kilkunastu milionów złotych, a więc rocznie to wydatek 3-5 mln. Drogi anonimie to jest do zrobienia!

Karol Winiarski
#6 | anonim dnia 30.07.2006 11:37
Widzę, Że Panu Pięcie nie przychodzi coś łatwo złożenie obietnicy wyremontowania przejść. Bo chyba wie, że byłaby to obietnica bez pokrycia.
#7 | anonim dnia 29.07.2006 17:35
Jarku Pięta! CZy złożysz deklarację remontu wszystkich przejść podziemnych podczas swej kadencji?
#8 | anonim dnia 29.07.2006 12:19
Łaskawco, czytaj ze zrozumieniem, a nie wymądrzaj się. Proponuję jeszcze raz przeczytać tekst, tym razem powoli, a sens wypowiedzi stanie się jasny.
#9 | do @Romana dnia 29.07.2006 10:27
Portale zajmują się przeważnie sprawami interwencyjnymi,a nie zastępują rządów Prezydenta.
#10 | @Roman dnia 29.07.2006 09:50
Jesli tak uważasz, to zaproponuj, żeby portale zajęły się bezrobociem w Sosnowcu. Idąc tokiem twojego myślenia, to zlikwidują je niechybnie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney