Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dramatyczny apel znanego dziennikarza. 16 tys. zł albo areszt

Po wyroku za krytyczny komentarz z 2007 r. znany dziennikarz śledczy Jerzy Jachowicz ma na koncie komornika. Proces wytoczył mu były SB-ek płk. Ryszard Bieszyński. Duża, jak na możliwości dziennikarza, kara może sprawić, że trafi do aresztu. Pełnomocnik Jachowicza zwrócił się już o ułaskawienie do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jerzy Jachowicz, jak mówi w rozmowie z Onet.pl, utrzymuje się jedynie z emerytury i symbolicznego honorarium z radia internetowego Wnet. Z uwagi na to złożył zażalenie i skargę na postępowanie egzekucyjne komornika.

Wyrok to konsekwencja procesu pułkownika Ryszarda Bieszyńskiego ze znanym dziennikarzem śledczym Jerzym Jachowiczem. Poszło o krytyczny wobec byłego SB-ka komentarz ("Macki sięgnęły Ameryki" z 2007 r.) zamieszczony w "Dzienniku". Tekst dotyczył decyzji sądu USA, który odmówił ekstradycji Edwarda Mazura, polonijnego biznesmena podejrzewanego o uczestnictwo w zabójstwie gen. Marka Papały. W "Mackach…" żurnalista napisał też, że Bieszyński w 2002 r. w gabinecie prokuratora krajowego zapewniał o niewinności Mazura, a w kilka miesięcy wcześniej próbował szantażem nakłonić wdowę po gen. Papale do wzięcia na siebie roli morderczyni.


Wracając do tej sprawy sprzed kilku lat, dziennikarz przypomina w oświadczeniu, że Bieszyński "podjął wyprawę aż do Chicago, aby bronić Edwarda Mazura, którego polskie państwo oskarżyło o zlecenie zabójstwa gen. Marka Papały". W tym kontekście Jachowicz zwraca uwagę, że Mazur był w latach 80. tajnym współpracownikiem Bieszyńskiego.

Bieszyński oskarżył Jachowicza po publikacji z 2007 r. o zamieszczenie nieprawdziwych informacji, które go poniżają w oczach opinii publicznej oraz narażają na utratę zaufania potrzebnego dla podjęcia jakiegokolwiek zatrudnienia. W 2010 r. Jachowicz został skazany. W efekcie wyroku został zobowiązany do zapłacenia łącznej kary na sumę ok. 16 tys. zł.

Jachowicz zwraca uwagę, że wyrok wydała młoda, 30-letnia sędzia. - Pani sędzia powinna wstydzić się do końca życia, zrobiła bowiem rzecz straszną. Wydała bezwzględny wyrok za... komentarz dziennikarski - zauważa Jachowicz. W rozmowie z Onet.pl dodaje, że sędzia wykazała się "sadystyczną złośliwością wobec dziennikarza o nieskazitelnej przeszłości".

Wyrok już się uprawomocnił, przez co na konto dziennikarza śledczego wejść chce komornik. - Muszę się spodziewać komorniczej egzekucji - napisał w oświadczeniu dziennikarz, który zwraca uwagę, że nie jest w stanie sprostać "drakońskiej karze finansowej".

Jeśli nie kara finansowa, to co? - Wyjściem z sytuacji byłby areszt - wikt państwowy i kontakt z zaprzyjaźnionymi mediami drogą telefoniczną, nie byłby taki zły - niestety - są najbliżsi, którym muszę pomóc finansowo i którymi muszę się opiekować. Do aresztu więc pójść po prostu nie mogę - napisał Jachowicz. Dziennikarz zwraca uwagę, że został skazany z artykułu, który został do polskiego prawa wprowadzony w stanie wojennym, w 1984 r.

Pełnomocnik dziennikarza zwrócił się już z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Przygotowuje też skargę do Europejskiego Trybunału w Strasburgu, jednakże rozstrzygnięcia w obydwu tych przypadkach są kwestią dalekiej przyszłości. Ich wszczęcie nie wstrzymuje niestety egzekucji komorniczej - napisał Jerzy Jachowicz.

źródło: www.onet.plAutor: Redakcja | 21/05/2011
Komentarze
#1 | Czytelnik prasy dnia 24.05.2011 10:16
Malo kto wie ale takich wyroków na tzw dziennikarzy jest multum.
Bo każdemu sie wydaje że moze sobie pisac co tylko chce a bycie dziennikarzem to tylko umiejetnośc pisania na każdy krzykliwy modny temacik.
Jak dostaja wyroki to tym sie raczej nie chwalą.
Robienie rabanu że to sadowa cenzura i zamykanie ust wolnej prasie już malo skutkuje - czytelnikom sie znudzilo. Szczególnie w odniesieniu od tych wszystkich niezaleznych żurnalistów tzn niezaleznych od stanu pogody bo pisza tak jak chca ci co im placą i specjalnie ich to nie brzydzi. Petunia non olet...
Dedykuje to też tej Redakcji. Ostentacyjna zmiana poglądów Redaktora i profilu portalu to przecież kompromitacja. A jak sie Dudala za rok zapisze do PSL-u lub Zielonoświątkowców
?
#2 | PAWLO dnia 24.05.2011 08:46
A, co to jest "Dziennikarz Śledczy". Jak chce egzekwować prawo, to niech sie przyjmie do odpowiednich instytucji. Szary człowiek odpowiada za swoje czyny, a On co "ponad prawem", bo "śledczy"
#3 | Ale o co chodzi? dnia 22.05.2011 19:29
Wyrok Pan Dziennikarz Śledczy otrzymał od legalnego Sądu Rzeczpospolitej, zgodnie z obowiazujacym na terenie Rzeczypospolitej prawem które Pan Dziennikarz Śledczy złamał.

Nie rozumiem z jakiego powodu, jakiekolwiek zasługi Pana Dziennikarza Śledczego mogą go upoważniać do bezkarnego łamania prawa Rzeczpospolitej?

Przysłowiowa, zdecydowana większość przestępców tłumaczy się że chciała dobrze i miała szlachetne pobudki.

Uwypuklony wątek że sprawa dotyczyła starego esbeka jest kuriozalna... własnie kiedyś wszyscy tacy esbecy stawiali się ponad prawem i myśleli że im wszystko wolno.

Po to zmienił się ustrój aby jedno prawo dotyczyło wszystkich... Pana Dziennikarza Śledczego (z wlasnego nadania) również.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney