Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W setną rocznicę urodzin stadion im. Witolda Dobrowolskiego!

Z Sosnowca wywodzi się wielu wybitnych komentatorów sportowych. Urodził się tutaj wszystkim znany Jan Ciszewski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja oraz jeden z najpopularniejszych po wojnie sprawozdawców sportowych, dzisiaj prawie zapomniany, red. Witold Dobrowolski. Cztery lata lata temu, w 95 rocznicę jego urodzin, napisałem: Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obecnie MOS) przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego.Urodzony w 15 listopada 1912 r. w Sosnowcu, przyszły dziennikarz i publicysta, Witold Dobrowolski pochodził z bardzo znanej i cenionej za patriotyczne tradycje rodziny. Pracował przez wiele lat w polskim radiu i telewizji. Znany był ze świetnych komentarzy, m.in. z tras Wyścigu Pokoju i... mówienia przepiękną polszczyzną. O tym, jak dobrym dziennikarzem i mówcą był Witold Dobrowolski, niech świadczy wypowiedź prof. Jana Miodka, znanego i wybitnego językoznawcy, zamieszczona w 2001 r. w miesięczniku Arkusz. Na pytanie: „Co by Pan poradził tym, którzy chcieliby mówić poprawnie?” odpowiedział: „Nie można nie mówić dobrze swoim językiem. Natomiast są wśród nas większe i mniejsze talenty oratorskie. Ludzie atrakcyjni stylistycznie i ludzie mniej atrakcyjni stylistycznie. Wśród moich przyjaciół są tacy, których uwielbiam, ale których mówienie mnie męczy, bo są nudni. Ale czy ja ich zmienię? Wydaje mi się, że wszystko zależy od empatii. Od dzieciństwa miałem zdolności parodystyczne, umiałem naśladować ludzi. W związku z tym zawsze się w kogoś zapatrzyłem, w kogoś, kto był jednocześnie świetny językowo. To byli Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski – znani sprawozdawcy sportowi. Później we Wrocławiu usłyszałem doc. Berezę, w kościele ks. prof. Juliana Michalca, niezwykłego kaznodzieję. I dziś, patrząc na siebie, w geście, w sposobie artykulacji pewnych głosek, nawet w takim szczególe widzę ich, tych moich ideałów językowych. Powiedziałbym więc tak: jeśli masz zdolność empatii, to zapatrz się w kogoś, kto jest dobry językowo, niech to będzie Papież, nauczyciel, kaznodzieja lub dziennikarz – to przyniesie owoce”.

Dobrowolski, pracując na początku lat 50. w Polskim Radiu Katowice, jako jeden z pierwszych dostrzegł talent młodego wówczas Janka Ciszewskiego, który właśnie wtedy debiutował w zawodzie dziennikarza. Później ich drogi się rozeszły, ale obaj byli uważani w swoim czasie za najlepszych i najbardziej popularnych sprawozdawców sportowych w Polsce.

Witold Dobrowolski zmarł 14 lipca 1975 r. w Warszawie. Pochowany jest na cmentarzu w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Zuzanny. Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obcecnie MOS)przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Osoba ta w pełni na to zasługuje.

Przypomnijmy, że obecnie Stadion ten nosi imię Stefana Płatka, byłego Wiceprezydenta Sosnowca (w latach 1984-1989 I sekretarza Komitetu Środowiskowego PZPR Nauczycieli w Sosnowcu).

Został rok i kilka miesięcy...Autor: Piotr Dudała | 22/05/2011
Komentarze
#1 | PiotrDudala dnia 23.05.2011 19:34
Arkadiusz Chęciński
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Sosnowcu


Wnoszę o zmianę nazwy Stadionu Lekkoatletycznego Miejskiego Osrodka Sportu przy ul. Mireckiego z obecnej nazwy na stadion im. Witolda Dobrowolskiego, Sosnowiczanina, wybitnego komentatora sportowego. Uważam, że jest to odpowiedniejsza nazwa, po prostu lepszy patron, dla jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w mieście, niż obecny. Uważam załączone stanowisko Zarządu PO za bardzo rozsądne i trafne. Zawody sportowe jego imienia, a nawet sala gimnastyczna w szkole, gdzie uczył, dodam nawet korty Tenisowe Stefena Płatka, ale na Stadionie Witolda Dobrowolskiego. Trzeba zachować właściwe proporcje. Nie może największy lekkoatletyczny obiekt w mieście nosić imienia kogoś, kto tak naprawdę w sporcie niczym się nie wyróżnił, ani specjalnego, wyjątkowego dla tego sportu nie zrobił. Wykonywał dobrze swoją pracę, pracę urzędnika. Takiego go pamiętają ludzie i nie ma najmniejszej potrzeby, żeby robić z tego szczególny powód do chwały. Czy poza Sosnowcem, ktoś słyszał o Stefanie Płatku w związku ze sportem? Wątpię! Proszę o rozważenie mojej propozycji. Jako uzasadnienie mojej propozycji załączam artykuł, który od 5 lat ukazuje się w tej sprawie w serwisie sosnowiecfakty.pl. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
www.sosnowiecfakt...
#2 | PiotrDudala dnia 23.05.2011 17:16
Uważam stanowisko Zarządu PO za bardzo rozsądne. Korty Tensiowe Stefena Płatka na Stadionie Witolda Dobrowolskiego, zawody sportowe, a nawet sala gimanstyczna w szkole gdzie uczył i to wszystko! Nie może największy lekkoatletyczny obiket w mieście nosić imienia kogoś kto tak naprawdę w sporcie niczym się nie wyróżnił, ani specjalnego, wyjątkowego dla tego sportu nie zrobił. Czy poza Sosnowcem ktoś słyszał o Stefanie Płatku w związku ze sportem? Wątpię! I to wszystko na ten temat!
#3 | itd dnia 23.05.2011 17:08
to jest szczyt szczytów cierpliwy kibic sportowy (gość) 2005-04-25 18:46:06

ludzie w urzędzie miasta dajcie już spokój zwaszymi pomysłami bo jesteście coraz kiepscy . jak macie problemy zapytajcie waszych mieszkańców tylko nie dupolizów to jest cos strasznego . dam pare przykładów partyka , korzeniowski , komar , ...........
#4 | cd dnia 23.05.2011 17:06
Dzisiaj jest: poniedziałek, 23 maja 2011 r. Imieniny: Iwony i Dezyderegologin: hasło:
przypomnij hasło | zarejestruj się 
forum -> Komentarze
Komentowane treści portalu sosnowiec.info.pl

Moderator: pawel,sosnowiec_info_pl
Strony (3): | 1 | 2 | 3 | następna | ostatnia

temat: Stadion im. Stefana Płatka [przeczytaj]
Gość - sosnowiczanin

IP: *
wysłano: 2005-04-22 10:24:57robótki idą w niezłym tempie fajnie że też sie znajdzie miejsce na boisko piłki nożnej Smile))))))))))))))


Gość - kn

IP: *
wysłano: 2005-04-22 10:46:25On jak niewielu z władz Sosnowca w pełni na to zasłużył


Gość - Ludowy

IP: *
wysłano: 2005-04-22 10:50:01Kończcie na Mireckiego a weźcie się wreszcie za Ludowy!!! Ektraklasą pachnie w Sosnowcu a nie ma gdzie grać k.... mać!


Gość - olo

IP: *
wysłano: 2005-04-22 12:08:49Kpina i skandal. Nazwa po znajomości. Równicki to bliski kolega po kielichu Płatka. Ta osoba absolutnie na to nie zasługuje. To aparatczyk PZPR z komitetu. Jaja totalne!


Gość - Darek z Dąbrowy

IP: *
wysłano: 2005-04-22 15:04:41No i bardzo dobrze.
STADION PIŁKARSKI JEST POTRRZEBNY !!!
Gliwice mogą, Kiekce, Lubin.... tylko u nas wiecznie obietnice, gadanie, pieprzenie kotka za pomocą młotka, a efektów żadnych. K..., jak długo jeszcze !!???


Gość - tim

IP: *
wysłano: 2005-04-22 16:16:59Górski swoim kolegom z PZPR-u dedykuje stadiony za publiczne pieniadze. SKANADAL!


Gość - grazia

IP: *
wysłano: 2005-04-22 16:18:07Trzeba to natychmiast zmienić, to jakaś totalna bezmyślność i głupota!


Gość - znawca

IP: *
wysłano: 2005-04-22 16:35:00sosnowiczanin ty chyba pochodzisz ze śmierdzielewa (hanysowa) co ty mówisz na stadion dla muszkieterów jedynie będzie stadion


Gość - KPINA

IP: *
wysłano: 2005-04-22 17:47:50I co jescze organizował?
MIEDZYNARODOWY TURNIEJ W SZACHY OSÓB Z NAŁOGIM ALKOHOLOWYM??? Z UDZIALEM ZAWODNIKOW Z PAKISTANU?
NIC IM NIE UWŁACZAJĄC...
Nie słyszałem zeby czymkolwiek zasłynąl SP pan Płatek. W Sosnowcu dalej kolesiostwo ...


Gość - Eustachy

IP: *
wysłano: 2005-04-22 18:22:17Po co w sosnowcu siadion i tak na mecze przychodzi tylko 5000 ludzi z rzadka jest pelno. Czego wy oczekujecie to polska druga liga tu jest bieda a nie pewnie byscie jeszcze oswietlenie chcieli. Zbierzcie kase i dajcie na to. Niech pieniadze pojda na szpitale i dla chorych dzieci a nie na rozbudowe *** stadionu...


Gość - Do Eustachego

IP: *
wysłano: 2005-04-22 19:28:24Właśnie! I na osiedle przy Kukułek!


Gość - Liwia

IP: *
wysłano: 2005-04-22 22:59:32jest mi bardzo przykro, że piszecie ze po zanjomosci bedzie nazwany stadion imieniem Stefana Płatka. Był on nie tylko preztdentem Sosnowca ale rowniez dyrektorem Zespołu SZół Specjalnych nr 2 w sosnowcu i pracował z dziecmi jak zaden inny dyrektor, byla to osoba nie skorumpowana i naprawde zyczliwa... oszczedzcie sobie tych obelg. pozdrawiam


Gość - inka

IP: *
wysłano: 2005-04-22 23:09:21Ale to jest żaden powód, żeby jego imieniem nazywać stadiony. To jest jakaś paranoja. Za to że jest ktoś miły i życzliwy, nie trafia się na cokoły. Był Dyrektorem z nadania PZPR!


Gość - he, he

IP: *
wysłano: 2005-04-23 07:48:01Szanowna Liwio! To dlaczego to zrobiono cichaczem,he, he, w tajemnicy, jakby się czegoś, he, he, wstydzono ???!!!


Gość - Sulim

IP: *
wysłano: 2005-04-23 08:25:38Droga Liwio, ja też jestem porządny i nie skorumpowany, ale to nie powód żeby moim imieniem nazwano np. ulicę w Sosnowcu.


Gość - tom

IP: *
wysłano: 2005-04-23 10:28:04Płatek był uwikłany w różne układy i koterie! On był tylko uprzejmy!


Gość - ln

IP: *
wysłano: 2005-04-23 11:40:58Kto zamiast Płatka? Jakie macie propozycje?


Gość - duma mnie rozpiera

IP: *
wysłano: 2005-04-23 12:17:12nieważne jakie imię nosi stadion, najwżniejsze dla mnie jest to ze mieszkam w miescie szablistów i studentów - dzięki ci Rado i preydencie, albo na odwrót


Gość - jaary

IP: *
wysłano: 2005-04-23 13:14:04Prezydent Płatek był dobrym "fachowcem",robił swoje...ale żeby tak od razu stadion im.St.Płatka?? A może i pomniczek ? ;-) Pozdrawiam


Gość - ciekawy jureczek

IP: *
wysłano: 2005-04-23 13:40:57Cekawe jakie imie dostanie teatr, a co z muzeum i zamkiem sieleckim ?
Może by tak nazwać je imieniem.....
#5 | Opinie z netu dnia 23.05.2011 17:04
Gość - Grzegorz-kam
87.207.11.* | 22:05, 21.03.2006

Mam mieszane uczucia jestem za i przeciw.Znałem pana Płatka osobiscie z ostatnich 10 lat był bardzo ok.(I dla starszych i młodych)A jaki był kiedyś?Skończmy wreszcie z tymi czerwonymi tekstami bo ilu z nas tak naprawde moze sie wypowiadać.Ja sam w 80 roku miałem 15 lat i nic na tamte lata powiedziec niemoge(no jedynie to ze niepamietam ludzi co za chlebem chodzili po koszach na smieci)Ale mimo wszystko niech stadion zmieni nazwe.

42. Gość - SOS
| 16:32, 15.05.2005

A przedtem p.Płatek był jednym z najbardziej "betonowych" sekretarzy pzpr-owskich w Sosnowcu. Komunistczna ideologia wprost z niego kipiała.

41. Gość - djbizon
| 20:11, 27.04.2005

Gdzie ten Stadion Ludowy??A tak obiecywał Górski,ze bedzie..A co bedzie jak wywalczymy awans do 1 ligi??To gdzie bedziemy grac??Spytajcie sie GórskiegoSmile) A on powie ze kase da na stadion dopiero jak caly Sosnowiec wyremontujeSmile)

40. Gość - jurek
| 13:36, 26.04.2005

trzeba coś z tyn zrobić - to partyjna kandydatura!

39. Gość - basia
| 13:19, 25.04.2005

To pomysł Starkowskiego z SLD i wniosek tej partii. DNO!
#6 | z netu dnia 23.05.2011 16:58
Stanowisko Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu w sprawie nadania imienia Stefana Płatka Stadionowi Lekkoatletycznemu przy Alei Mireckiego w Sosnowcu

Uchwałą z dnia 21 kwietnia 2005 r. Rada Miasta Sosnowca, zdominowana od wielu lat przez przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nadała imię Stefana Płatka Stadionowi Lekkoatletycznemu w Sosnowcu. Warto, więc przypomnieć krótką sylwetkę osoby, która w ocenie większości sosnowieckich radnych zasługuje na miano patrona jednego z najnowocześniejszych i największych obiektów sportowych miasta.
Stefan Płatek to były działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a wcześniej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który przez 9 lat piastował funkcję wiceprezydenta miasta Sosnowca. W uzasadnieniu ww. uchwały czytamy, iż rogromne umiejętności i godna podziwu pracowitość uwidaczniała się w postaci kolejnych realizowanych przedsięwzięć sportowych i kulturalnych. Osobiście uczestniczył w pracach przygotowawczych wielu projektów m.in. Międzynarodowego Sportowego Turnieju Tańca Towarzyskiego, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sportach Zimowych, Sosnowieckiej Spartakiady Szkół Specjalnych, Sportowego Turnieju Miast i Gmin.r1; Po przeczytaniu tych kilku zdań nie sposób nie mieć wątpliwości, czy jest to właściwy patron dla tego typu obiektów użyteczności publicznej.
Chcemy więc postawić pytanie- Czy Stefan Płatek zrobił coś więcej, niż wynikało z jego zakresu obowiązków służbowych, za które był wynagradzanym publicznymi pieniędzmi? W naszej ocenie zdecydowanie nie! Śp. Stefan Płatek li tylko wykonywał swoją pracę na stanowisku Wiceprezydenta, a z lektury uzasadnienia nawet nie wynika by przy tym cechowały go śmiałe pomysły, wizje, które następnie by realizował. Również w żaden sposób nie kojarzy się z lekkoatletyką czy innym sportem wyczynowym, tak by pretendować do wzoru dla młodzieży uprawiającej te dyscypliny sportu.
Uchwałę Rady Miasta uznajemy jako zdecydowanie złą, wywołującą najgorsze skojarzenia i zdecydowany sprzeciw. Musi ona zostać zmieniona, bo jest szkodliwa społecznie i tworzy niebezpieczny precedens. Powszechnie przyjęte jest, iż na patronów wybiera się bohaterów o niekwestionowanych osiągnięciach, takich których może zaakceptować cała społeczność lokalna, a nie tylko przedstawiciele wybranej partii politycznej. Osoba patrona ma łączyć mieszkańców miasta, a nie dzielić ich. Uczczenie pamięci Stefana Płatka proponujemy dokonać w sposób bardziej przemyślany, np. poprzez organizację cyklicznych zawodów sportowych Jego imienia, bądź nadaniem Jego imienia sali gimnastycznej szkoły, w której był nauczycielem wychowania fizycznego.
W związku z powyższym apelujemy do Rady Miasta Sosnowca o rewizję błędnej decyzji, tak by przy zmianie opcji politycznej rządzącej miastem uniknąć tego co w przeszłości już doświadczyliśmy, tj. zmian nazw ulic, rond, stadionów, którym nazwy nadawano wyłącznie ze względów politycznych, a nie merytorycznych. Nie chcielibyśmy by wykorzystanie nazwiska Stefana Płatka, nieporównywalnie lepszego człowieka, stało się zadrą w historii naszego miasta, tak jak Ireneusza Sekuły, gdy decyzją Zarządu Miasta, pomimo ówczesnego sprzeciwu opozycji, zostało umieszczone na kurtynie Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Zarząd Powiatu
Platformy Obywatelskiej w Sosnowcu
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney