Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wniosek został złożony 6 kwietnia 2010r.

Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Jak poinformował mnie w ubiegłym roku jego syn, śp. Jan Strzelecki, został on aresztowany przez Rosjan w Białymstoku, a następnie zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Od ponad roku walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła imię Konstantego Strzeleckiego. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Mój wniosek popiera Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939.
Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2009r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Rozmawiałem na ten temat z nowym Przewodniczącym Rady Miasta Arkadiuszem Chęcińskim oraz Prezydentem Sosnowca Kazimierzem Górskim.Konstanty Strzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa. Bolesław Bierut wymieniony był w 1924 roku na Arcybiskupa Jana Cieplaka.
Jego syn, Jan Strzelecki zmarł 22 marca br. w wieku 93 lat.Konstanty Leon Strzelecki (1886 - 1940)


Legitymacja Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939


Ulica Konstantego Leona StrzeleckiegoStrzelecki Leon Konstanty (1886 - 1940)Nadkomisarz PP Konstanty Leon Strzelecki - ur. 10.03.1886 r. w Kawęczynie pow. konecki. Uczył się w Pińczowie i dalej w Piotrkowie Trybunalskim. Podjął studia w Wyższej Szkole Leśnej we Lwowie, które w 1907 roku przerwał. Następnie zamieszkał w Sosnowcu.W 1914 roku wstąpił do tworzącej się Straży Obywatelskiej. W grudniu 1918 roku został komendantem Milicji Miejskiej, a następnie Policji Komunalnej miasta Sosnowca. W 1919 r w stopniu kapitana przeszedł do służby w Straży Kolejowej. Po włączeniu Straży Kolejowej w struktury Policji Państwowej, został kierownikiem komisariatu Granicznego w Sosnowcu oraz I komisariatu PP w Sosnowcu. Był kolejno mianowany 01 lutego 1920 roku komisarzem, a następnie 01 czerwca 1929 roku nadkomisarzem Policji Państwowej. W 1922 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym Główną Szkołę Policji Państwowej w Warszawie. Od 30 maja 1926 roku pełnił funkcję Komendanta Powiatowego w Będzinie. Przeniesiony do Brześcia n. Bugiem, gdzie od 25 kwietnia1927 roku służył jako oficer inspekcyjny w Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej. 31 października 1929 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Przed wybuchem wojny Konstanty Strzelecki został mianowany na stanowisko Komendanta obrony cywilnej w Sosnowcu, lecz już 2 września 1939 r musiał wraz z rodziną ewakuować się na wschód. W listopadzie aresztowany przez NKWD na dworcu w Białymstoku, został osadzony w tamtejszym więzieniu. Zamordowany wiosną 1940 roku w Mińsku – Kuropatach.
oprac. Michał Krzysztof Wykowski, http://panstwowa.policja.pl

Autor: Piotr Dudała | 24/05/2011
Komentarze
#1 | PiotrDudala dnia 08.06.2011 19:21
Obawiam się, że właśnie tak zrobiono. W biografii Konstantego Leona Strzeleckiego opracowanej przez jego wnuka Krzysztofa Konstantego Strzeleckego znajduje się fragment o żartach, które lubił robic, mi.in. opisano scenę, że śmiał się z pewnego Żyda w pociągu ze Sosnowca do Katowic... Żyd poszedł na Policję, krzycząc to jesr rozbój. Po chwili zjawił się posterunkowy, który wylegitymował... Nadkomisarza Policji w cywilu w osobie Strzeleckiego w towarzystwie Prezydenta Sosnowca Michaela i Starosty Będzińskiego Czesława Kowalskiego. Policjant przeprosił i odszedł. "Sąd w Sosnowcu" w osobach członków Kolegium Kierownictwa Sosnowieckiego Urzędu orzekł pośmiertnie, że Strzelecki jest antysemitą i w Sosnowcu ulicy ten męczennik sowieckich kaźni mieć nie powinien! No cóż, jak widać nie wszyscy znają się na żartach. W Polsce można śmiać się z Prezydenta, z Premiera, ale nie z anonimowego przedstawiciela Narodu Wybranego, bo to grozi, że nawet osoba zasłużona poniesie surową karę. Pytanie, czy zasłuzoną? Obawiam się, że nie. Sprawę znam z przekazu Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego i jestem nią zarówno zbulwersowany jak i zniesmaczony, ponieważ to ja przekazałem ten rodzinny materiał na temat Konstantego Strzeleckiego, nie widząc w opisanych trzech "psikusach" nic złego. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten dokument może on w ten sposób odczytany! No cóż, nie jestem osobą, którą obecne władze miasta lubią. Pani Anna Strzelecka rozmawiała już w tej sprawie z Prezydentem Górskim. Mam nadzieję, że po tej rozmowie z nią zmieni on zdanie, podobnie całego Kolegium. Mam nadzieję, że ten bohater narodowy znajdzie w naszym mieście w końcu uznanie!
#2 | @Karol dnia 01.06.2011 20:51
zrobią z niego antysemitę, zobaczycie!
#3 | Karol dnia 31.05.2011 16:25
W zyciu nie uwierzę, że komuniści zgodzą, żeby K. Strzelecki miał w Sosnowcu swoją ulicę! Za Bieruta i Zawadzkiego należy się kara.
#4 | iacomus dnia 24.05.2011 18:38
Może, by jaką listę do podpisu dać?
#5 | Amol dnia 24.05.2011 18:10
o ofiarach Golgoty Wschodu w Sosnowcu się mało pamięta, raczej swiętuje się kolejną rocznicę wyzwolenia, gdzie po prostu czci się oprawców polskich patriotów, którzy ginęli również po zakończeniu wojny!
#6 | Leszek dnia 24.05.2011 18:00
a może dawne służby?
#7 | Michał dnia 24.05.2011 17:39
Bolesław Bierut (wł. Bolesław Rotenschwanz). Komuniści do dziś to Strzeleckiemu pamiętają!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney