Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Protesty w całej Polsce

W wielu miastach Polski przeciwko polityce Platformy Obywatelskiej protestowali związkowcy z "Solidarności" i innych związków pod hasłem "Polityka wasza - bieda nasza".

Kilkuset związkowcy protestowało przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagali się m.in. obniżenia akcyzy na paliwa i podniesienia płacy minimalnej.

Wiec i marsz zorganizowano w ramach ogólnopolskiego protestu pod hasłem "Polityka wasza – bieda nasza". Protestujący pod Urząd Wojewódzki przyszli spod bramy głównej Stoczni Szczecińskiej.W manifestacji brali udział m.in. związkowcy z Federacji Związków Zawodowych, pracownicy służby zdrowia, kolejarze, marynarze z Polskiej Żeglugi Morskiej, stoczniowcy z "Gryfii", byli pracownicy Stoczni Szczecińskiej Nowa, energetycy i rolnicy.

Związkowcy przyszli na manifestację z transparentami, na których umieszczono hasła: "Godna płaca, godna emerytura" i "Chcemy rzetelnego dialogu."

Także przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim pikietowali związkowcy. Pikieta miała charakter pikniku, przeplatanego pokazami artystycznymi. Można było na nich zobaczyć m.in. "Premiera - pasi brzucha", któremu rósł nos, kiedy odpowiadał na pytania związkowców, "Poseł na Sejm", "Śmierć, która zabierała ze sobą bezrobotnych i żyjących za minimum socjalne" oraz "Panią Bankier zadowoloną z rosnącego oprocentowania kredytów".

Pikiecie towarzyszył zespół muzyczny, który grał znane szlagiery np. Danuty Rinn "Gdzie te chłopy" czy Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską".
Wśród związkowców, którzy przyjechali z regionu dolnośląskiego, wyróżniali się ci z KGHM Polska Miedź, bo wystąpili w więziennych pasiakach z napisem "związkowcy KGHM za rządów PO". Byli też przedstawiciele związkowi z policji, którzy żartowali, że "pałowania nie będzie". Pikietujący skandowali: "nędza nasza, władza wasza" i "rząd do roboty za 500 zł".

Gdy na zakończenie pikiety do zgromadzonych wyszła wicewojewoda dolnośląska Ilona Antoniszyn-Klik, została wygwizdana. Otrzymała od związkowców petycję, w której domagają się oni zwiększenia środków na walkę z bezrobociem, podniesienia progów uprawniających do korzystania z pomocy społecznej, wyższych świadczeń z pomocy społecznej, podniesienia płacy minimalnej.

W Rzeszowie protest rozpoczął się przed siedzibą regionalnego biura Platformy Obywatelskiej. Przyniesiono tam m.in. tablicę, na której wypisano - jak mówili związkowcy - "osiągnięcia PO". Na tablicy widniały napisy: "Miro, Zbycho, Rycho" i logo PO, "Paliwo drożeje, polski chłop biednieje", "Dorsz po 8 zł", "Stopa bezrobocia - 16,5 proc.", "Niedożywione dzieci", "Zamrożone progi podatkowe". Manifestacja przeszła następnie przed budynek Urzędu Wojewódzkiego. Tam przekazano wojewodzie postulaty protestujących. Manifestacja zakończy się przed siedzibą Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W Warszawie związkowcy pojawili się przed Ministerstwem Skarbu Państwa i Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim. Protestujący złożyli petycje i zapowiedzieli kolejną manifestację, która ma się odbyć w Warszawie 30 czerwca.

Przewodniczący zarządu regionu Mazowsze "S" Andrzej Kropiwnicki mówił podczas pikiety, że minister skarbu Aleksander Grad nie chce rozmawiać ze związkowcami o prywatyzacji, nie chce też podpisywać pakietów gwarancji pracowniczych.

"Dość bandyckiej nieludzkiej prywatyzacji" - nawoływał. Jak mówił, związkowcy sprzeciwiają się sprzedawaniu państwowych spółek za przysłowiową złotówkę. "Ministrze przyhamuj, ludzie to nie towar" - podkreślił.
Przedstawiciel pikietujących złożył w ministerstwie sześć petycji, w tym m.in. w sprawie prywatyzacji zakładu w Ursusie, PKS-ów, Zakładów Produkcji Specjalnej Pionki oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Idąc w kierunku Urzędu Wojewódzkiego nieśli transparenty: "Pracownicy PHN SA żądają gwarancji pracy", "Pracownicy Ursusa sprzedani, jak niewolnicy", "Ursus wart 50 milionów, sprzedany za złotówkę". Wznosili okrzyki: "Solidarność", "Rozmawiajcie, a nie ściemniajcie", "Znajdzie się kij na tuskowy ryj", "Całe zło przez PO".
Delegacja związkowców wręczyła petycje z postulatami wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, by ten przekazał je premierowi Donaldowi Tuskowi.


www.niezalezna.plAutor: Jerzy Jarosz | 25/05/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney