Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


news usunięty

Autor: Piotr Dudała | 01/08/2006
Komentarze
#1 | Karol Winiarski dnia 03.08.2006 14:27
Jest jeszcze jedna możliwość - Metropolitarny Związek Komunalny ewentualnie specjalna ustawa, która taką strukturę organizacyjną by powołała. Kilka miesięcy temu z wielką pompą prezydenci miast Śląska i Zagłębia podpisali akt założycielski takiego związku, a Rady Miejskie podjęły stosowne uchwały. Zwracałem wtedy uwagę, że to czysto medialne wydarzenie, a statut związku to prawny bubel. Wpisano tam między innymi jako zadanie związku zarządzanie Drogową Trasą Średnicową. Ponieważ jak na razie kończy się ona w Katowicach - przedłużenie w kierunku wschodnim jest dopiero w sferze planów - oznaczałoby to, że Sosnowiec musiałby dopłacać do drogi, która w ogóle nie przebiega przez nasze miasto! Na szczęście wojewoda zaskarżył uchwały do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Mam nadzieję, że sąd potwierdzi jego zastrzeżenia. Nie znaczy to oczywiście, że pomysł jest chybiony. Wręcz przeciwnie, należy go tylko spokojnie dopracować, a przede wszystkim określić zakres zadań, który zostanie przekazany takiemu związkowi. Przyjdzie na to czas po wyborach, kiedy opadnie przedwyborcza gorączka.

Karol Winiarski

Karol Winiarski
#2 | vvvv dnia 03.08.2006 11:57
a dziś kolejny tramwaj sie wykoleił. Tym razem na starym sosnowcu (nie po taz pierszy w tym miejscu zreszą)
#3 | Karol Winiarski dnia 02.08.2006 20:18
Sprawa wcale nie jest taka prosta jak to przedstawił autor artykułu. 15-17 mln. to pieniądze, które trzeba wydać żeby uratować firmę przed upadkiem. Ale potem trzeba wydać setki milionów złotych na odnowienie taboru (poza karlikami reszta tramwajów ma ponad 20 lat, a niektóre pamiętają czasy Gomułki). Oczywiście można pozyskać środki na ten ogromny program inwestycyjny środki unijne, ale wkład własny też będzie potrzebny. I tu się pojawia problem, ponieważ wymagać to będzie wspólnej zgody wszystkich, a przynajmniej większości udziałowców. A jeżeli okaże się, że remont torowisk ma dotyczyć głównie śląskich miast, a miasta zagłębiowskie zostaną potraktowane po macoszemu? Pamiętam jakie problemy były z kupnem autobusów dla PKM-u Sosnowiec. Mimo, że miastami zagłębiowskimi rządzili SLD-owscy prezydenci nijak nie mogli się dogadać. Stąd przez kilka lat nie kupiono żadnego autobusu. Podobne problemy przeżywa KZK GOP, gdzie trudno uzgodnić jakieś poważniejsze decyzje, bo wymaga to akceptacji wszystkich członków tego komunalnego związku.
Lepszym, bo chroniącym przed paraliżem, rozwiązaniem byłoby przekazanie tramwajów urzędowi marszałkowskiemu. Jednak i ono ma swoje wady, bo przecież sprawa ta nie dotyczy całego województwa. Jest w końcu możliwość poszukania inwestora zewnętrznego czyli po prostu prywatyzacji przedsiębiorstwa. To wariant, niestety mało realny, bo z pewnością nie obyłoby się bez protestów - oczywistym jest, że przedsiębiorstwo wymaga restrukturyzacji, a w tym przede wszystkim ograniczenia kosztów osobowych.
Niezależnie od przyjętej opcji uważam, że decyzję powinny podjąć już nowe władze samorządowe. To jedna z ważniejszych decyzji, która będzie miała ogromne konsekwencje finansowe na wiele najbliższych lat. Rozstrzyganie tej sprawy już teraz może okazać się olbrzymim błędem. Procedura komunalizacji na pewno potrwa, a nowo wybrane władze niektórych miast mogą zmienić decyzję swoich poprzedników.

Karol Winiarski
#4 | och.. dnia 02.08.2006 16:42
po prostych szynach Karliki mkną.. z Zagórza do Katowic w 20 minut...;-)
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney