Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dziś rocznica radomskiego Czerwca'76

Mija 35. rocznica radomskiego Czerwca'76 – robotniczych protestów w Radomiu, Ursusie, Płocku i wielu innych miastach Polski. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczy dziś uczestników wydarzeń z 1976 r. oraz zasłużonych dla przemian demokratycznych.

W Radomiu prezydent Bronisław Komorowski weźmie także udział w mszy św. przy Pomniku Radomskiego Czerwca'76, koncelebrowanej przez ordynariusza diecezji radomskiej bp. Henryka Tomasika. Wcześniej prezydent zwiedzi Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli oraz spotka się z wolontariuszami z Centrum Młodzieży „Arka”.

W samo południe kwiaty przed pomnikiem Czerwca'76 w Radomiu złożył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wydarzenia Czerwca'76

Strajki , które wybuchły 25 czerwca 1976 r. były reakcją na ogłoszoną dzień wcześniej drastyczną podwyżkę cen żywności. Ceny mięsa miały średnio wzrosnąć o 69 proc., masła i serów o 50 proc., cukru o 100 proc., ryżu o 150 proc., warzyw o 30 proc.. Nowe ceny miały wejść w życie trzy dni później.

Robotnicy zareagowali strajkami. Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją. Kilka tysięcy osób aresztowano, zatrzymanych bestialsko bito.

Największe demonstracje z udziałem ponad 20. tysięcy robotników odbył się w Radomiu, gdzie spłonął budynek komitetu partii. Doszło do walk ulicznych, w wyniku których zginęły dwie osoby – Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki zostali przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą sami próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów.

Protest robotników odniósł skutek i już 25 czerwca wieczorem premier Piotr Jaroszewicz wycofał się z podwyżek i złożył dymisję. Ta jednak nie została przyjęta.

„Ścieżki zdrowia” i represje

Zatrzymywani w Radomiu, Ursusie i Płocku stawali przed kolegiami i sądami. Po wydarzeniach Czerwca'76 sądy doraźne skazały 170 robotników. Przed kolegium stanęło 214 osób, a ponad 2 tys. pozbawiono pracy. Demonstranci byli skazywani nawet na kary do 10. lat więzienia.

Z Radomia zapamiętano także osławione „ścieżki zdrowia” – szpalery zomowców bijących przepuszczanych pomiędzy nimi manifestantów. W Ursusie w dwóch procesach skazano siedem osób na kary od 5 do 3 lat więzienia. Wielu ludzi zwolniono z pracy.

Powstanie KOR-u

Po wydarzeniach zaczęły się tworzyć ugrupowania opozycyjne. Powstał KOR – Komitet Obrony Robotników, a później Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Prowadziły one m.in. akcje pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych.

23 września 1976 r. grupa opozycjonistów wystosowała „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, w którym ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników – ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 czerwca 1976. W „Apelu” domagano się: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.źródło: www.tvp.infoAutor: Piotr Dudała | 25/06/2011
Komentarze
#1 | Jarek dnia 26.06.2011 12:04
to był komunistyczny rządca - dyktator, radziecki przedstawiciel na Polskę, ponieważ to on wprowadził do Konstytucji "przyjaźń z ZSRR" i kierowniczą rolę PZPR w państwie!
#2 | Tadeusz dnia 25.06.2011 14:02
Gierek był szefem totalitarnego, niedemokratycznego Państwa!
#3 | Merlin dnia 25.06.2011 11:58
Czy to było za czasów Edwarda Wielkie G, sosnowieckiego "bohatera narodowego" ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney