Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiec: Dyscyplinarka za poglądy

Jak nie dać się wyrzucić z pracy? Można mieć czarną skórę, wyznawać judaizm albo być lesbijką. Kto się odważy na jawną dyskryminację? A jak wylecieć z roboty? Najprościej przyznając się do poglądów, jeśli akurat nie są poprawne politycznie. Postępowanie dyscyplinarne zakończone upomnieniem toczyło się przeciwko pewnej pracownicy skarbówki za publiczne poparcie polityka. Grażyna Welon, starszy komisarz skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu, 1 lipca 2010 roku była na wiecu kandydata PiS na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego.

Ktoś życzliwy poinformował o tym jej przełożonych anonimem w grudniu 2010 r. Jako dowód informator podał link do strony internetowej społecznego komitetu wyborczego Kaczyńskiego w Sosnowcu, gdzie pod numerem 20 w deklaracji poparcia widniało nazwisko urzędniczki. Sosnowieccy urzędnicy znaleźli też w Internecie jej zdjęcie z wiecu.

W myśl obowiązujących przepisów w sprawie przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków zażalenia, które nie zawierają imienia i nazwiska oraz adresu wnoszącego, pozostawia się bez rozpoznania. Ale nie w tym przypadku.

Rzecznik dyscyplinarny Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w marcu złożył wniosek do komisji dyscyplinarnej Izby Skarbowej w Katowicach o upomnienie Grażyny Welon.

Grażyna Welon jest też wiceszefową regionalnej sekcji pracowników skarbowych "Solidarności". Od lat ujawnia nieprawidłowości w śląskiej skarbówce. Dzięki jej nieustępliwości w tropieniu zadziwiającej nieskuteczności sosnowieckich urzędników w egzekwowaniu wielomilionowych długów podatkowych po kontroli pracę stracił ówczesny naczelnik. Urzędniczka twierdzi, że jest niewygodna, a przez to nękana.

Najbardziej niewygodne są przecież osoby, które ujawniają nieprawidłowości na własnym podwórku, traktowane są wyjątkowo nieprzychylnie. I chociaż wobec nikogo innego nie przyszłoby do głowy szukać pretekstów, na panią Welon znalazł się paragraf.

Jak Tusk (urzędnik państwowy) wspierał swojego kolegę Bronka na wiecach i przy innych okazjach, żadnego upomnienia z urzędu nie dostał…

Anna Raciniewska

Autor: Jerzy Jarosz | 25/06/2011
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 01.07.2011 21:02
Na czym więc polega problem? - Otóż Grażyna Welon jest członkiem korpusu służby cywilnej. A art. 78 ustawy o tej służbie stanowi, że takim osobom nie wolno publicznie manifestować poglądów politycznych. Zachowanie neutralności politycznej nakazuje też branżowy kodeks etyki. I inżynier S ma rację. JAMEN
#2 | @anty iż dnia 28.06.2011 12:00
Potrafisz napisać coś mądrzejszego? Jeżeli tak, to pochwal się...A może lepiej nic nie pisać? Tak będzie dla ciebie lepiej.Wstyd człowieku! To co zrobiono z ta Panią jest dzisiaj normą w Posce - jakis czas temu prasa opisywała przypadek nauczycielki, która zmieniła wyznanie (została Świadkiem Jehowy, przedtem katoliczka). Szybciutko pozbyto się jej ze szkoły pod pierwszym lepszym pretekstem.
#3 | @olek dnia 28.06.2011 09:04
to nie Jarosz, to Raciniewska Grin
#4 | Olek dnia 27.06.2011 07:47
Nie do końca Jarosz pisze prawdę.........
#5 | W.Les. dnia 26.06.2011 14:56
Mistrzu, co Ty widzisz w tym tekście głupkowatego? Dlaczego ten internauta jest towarzyszem?Przebacz, ale nie mogę nadążyć za Twoją błyskotliwą inteligencją.
#6 | @anty iż dnia 26.06.2011 13:17
Ty chyba jestes jakis pokręcony głuptak...Napisałeś krótki tekst pełen obelżywości, natomiast nie udowodniłeś w nim ani jednego swojego słowa.Jeżeli chcesz podyskutować, a masz inne zdanie, po prostu to napisz, przytaczając własne argumenty.Moim zaniem, w tym tekście jest dużo racji.Jeżeli to sa bzdury, napisz dlaczego nimi są.A tak wychodzisz na szczurka forumowego o inteligencji szczotki klozetowej.Wybacz, inteligencie z odzysku...Chcesz byc anty, bardzo proszę, ale udowodnij że to potrafisz. A jak nie, idź lepiej na browarka.Poważnie.
#7 | anty iż dnia 26.06.2011 12:53
Tow. iż znany jest z głupkowatych wpisów, nawet gdyby się nie podpisał i tak po "poziomie" zawartości można by się zorientować kto pisał te bzdury.
#8 | Wiktor dnia 26.06.2011 12:00
Przecież widać jak na dłoni, że na Panią Grażynę zrobiono w US w Sosnowcu polowanie i wcale tutaj nie chodziło o prawo, tylko o to, żeby jej zaszkodzić, bo jest dla swoich pracodawców niewygodna. Cyryl jak Cyryl - ale te metody!
#9 | @St. Iż dnia 26.06.2011 11:53
artykuł p. Raciniewskiej mówi o nierównym traktowaniu róznych osób i łamaniu pewnych zasad, np. rozpatrywaniu anonimów, nie widzę natomiast stanowiska tego portalu, tak jak chce to widzieć Pan Stanisław... przedstawienie czyichś poglądów nie jest chyba z automatu stanowiskiem portalu?
#10 | Stanisław Iż. dnia 26.06.2011 11:08
Przecież ta osoba jest pracownikiem US, a takie osoby obowiązują odpowiednie uregulowania prawne dotyczące apolityczności.Podobnie ma się sprawa np. z oficerami WP, policji, którzy również nie mogą ich manifestować.I słusznie.To są służby których obowiązuje neutralność światopoglądowa, ponieważ "służą" krajowi, a nie danej orientacji politycznej.Miedzy innymi tym obecna Polska różni sie od PRL, gdzie było pożądane, aby tacy ludzie należeli do partii.Jeżeli taka osoba pragnie manifestować swoje poglądy czy sympatie polityczne - do czego ma prawo - po prostu powinna zmienić pracodawcę. To zadziwiające, że z jednej strony na tym forum potępia się całkowicie PRL. a z drugiej strony wyraża sie oburzenie, że niektóre z cech tamtego okresu dzisiaj nie są akceptowane.Ciekawe, czy np. kandydat do szkoły wojskowej, policyjnej czy tym podobnej państwowej instytucji napisze w ankiecie wstępnej, że np. czuje sie komunistą lub jest muzułmaninem zostanie do niej przyjęty? Wątpię...Ale czy to nie będzie łamaniem praw człowieka na punkcie prawa do poglądów politycznych czy wyznania?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney