Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Nadkomisarz Konstanty Leon Strzelecki był antysemitą?

Na tzw. liście białoruskiej znajduje się sosnowiczanin Konstanty Leon Strzelecki, nadkomisarz policji państwowej, w czasie okupacji hitlerowskiej dowódca obrony cywilnej Sosnowca. Po aresztowaniu w 1940r. przez Rosjan w Białymstoku, zostaje zamordowany w Mińsku na Białorusi (Kuropaty). Od ponad roku walczę o to, żeby nowa ulica obok b. KWK "Sosnowiec" nosiła jego imię. Rodzina Strzeleckich przed wojną mieszkała w pobliżu, na ul. św. Barbary na Sielcu. Mój wniosek popiera Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939. Wniosek w tej sprawie przesłałem 6 kwietnia 2009r. mailem na adres Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego. Kilka tygodniu temu dowiedziałem się od Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego, że wniosek został negatywynie zaopiniowany przez Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu, ponieważ Konstanty Leon Strzelecki został uznany za... antysemitę.Jak to jest możliwe? Otóż, w biografii Konstantego Leona Strzeleckiego opracowanej przez jego wnuka Krzysztofa Konstantego Strzeleckego na podstawie wspomnień swojego ojca, zmarłego niedawno Jana Strzeleckiego znajduje się fragment o żartach, które lubił robić., który zaczyna się tak; "Był służbistą a będąc człowiekiem z natury bardzo wesołym lubił robić różne kawały i psikusy". Dalej opisano m.in scenkę, w której śmiał się w pociągu z pewnego Żyda, z jego ubioru i wyglądu. Działo się to na trasie z Sosnowca do Katowic... Żyd pobiegł w Szopienicach na Policję, krzycząc to jest rozbój. Po chwili zjawił się posterunkowy, który wylegitymował... Nadkomisarza Policji w cywilu w osobie Konstantego Strzeleckiego w towarzystwie Prezydenta Sosnowca Artura Michaela i Starosty Będzińskiego Czesława Kowalskiego. Policjant przeprosił i odszedł. "Sąd w Sosnowcu" w osobach członków Kolegium Kierownictwa sosnowieckiego Urzędu orzekł pośmiertnie, że Strzelecki jest antysemitą i w Sosnowcu ulicy ten męczennik sowieckich kaźni mieć nie powinien! No cóż, jak widać nie wszyscy znają się na żartach.

W Polsce można śmiać się z Prezydenta, z Premiera, ale nie z anonimowego przedstawiciela Narodu Wybranego, bo grozi to tym, że nawet osoba zasłużona po prawie stu latach poniesie za to surową karę. Pytanie, czy zasłużoną? Obawiam się, że nie. Sprawę znam z przekazu Przewodniczącego RM Arkadiusza Chęcińskiego. Jestem nią zbulwersowany, ale i zasmucony, ponieważ to ja, jako wnioskodawca, przekazałem ten rodzinny materiał na temat Konstantego Strzeleckiego. Nie muszę chyba dodawać - nie widząc w opisanych tam trzech "psikusach" nic złego. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten dokument może być w ten sposób odczytany! No cóż, nie jestem osobą, którą obecne władze miasta lubią.

Pani Anna Strzelecka, wnuczka Konstantego Leona Strzeleckiego, rozmawiała już w sprawie tej jakże krzywdzącej opinii z Prezydentem Górskim. Być może po tej rozmowie zmieni on zdanie, podobnie jak całe Kolegium. Mam też nadzieję, że ten bohater narodowy znajdzie w naszym mieście w końcu należne mu uznanie!Piotr Dudała, 6 czerwca 2011r.Konstanty Strzelecki przed II wojną światową był znany m.in. z tego, że aresztował sowieckiego agenta, przyszłego Prezydenta Polski Bolesława Bieruta oraz Aleksandra Zawadzkiego, przyszłego Przewodniczącego Rady Państwa.Autor: Piotr Dudała | 08/07/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney