Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sikorski: Powstanie to "narodowa katastrofa"

- Nazywanie Powstania Warszawskiego „narodową katastrofą” uważamy za niedopuszczalne, zwłaszcza w przededniu kolejnej rocznicy jego wybuchu - oświadczyli w niedzielę radni klubu PiS w radzie Warszawy. Chodzi o wpis szefa MSZ Radosława Sikorskiego na twitterze.
Sikorski w sobotę zamieścił na twitterze wpis: „warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy”, do którego dołączył link do strony internetowej www.powstanie.pl. Autorzy tej strony nazywają się „przeciwnikami kultu sprawców Powstania Warszawskiego”.Na stronie można przeczytać m.in.: „Ciągle pozostaje niezwykle trudnym dotarcie do świadomości społecznej, że Powstanie Warszawskie posiadało dwa aspekty. Z jednej strony niebywałego bohaterstwa Powstańców i poświecenia ludności cywilnej - z drugiej strony kompromitującego braku wyobraźni politycznej, nieodpowiedzialności i ignorancji zawodowej pomysłodawców Powstania - bo nie można ich nazywać dowódcami. Prawda jest taka, że żołnierze AK zaufali przywódcom Powstania, że poprowadzą ich do zwycięstwa, czyli pokonania garnizonu niemieckiego w Warszawie - a ci poprowadzili ich do z góry zaplanowanej klęski”.

W oświadczeniu podpisanym przez prezydium klubu radnych PiS w radzie miasta napisano, że słowa Sikorskiego godzą w pamięć o Powstaniu Warszawskim.

- Podważanie sensu heroicznego zrywu Powstańców Warszawskich, atak na ich dowódców, przywołuje w pamięci praktyki władz komunistycznych, które nie powinny mieć miejsca w Wolnej i Niepodległej Rzeczypospolitej - napisali radni.

Prezydium klubu zwróciło się też do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

- Podobnie jak tysiące Warszawiaków chcemy wiedzieć, czy Pani Prezydent tak, jak jej partyjny kolega uważa Powstanie Warszawskie za „narodową katastrofę”. Czy podobnie jak on sprzeciwia się kultowi „sprawców” Powstania Warszawskiego - napisano w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom po uroczystej sesji rady miasta, tradycyjnie odbywającej się na Zamku Królewskim w przeddzień zrywu stolicy w 1944 r.

- Słowa Sikorskiego wpisują się w niegodne podejście do pamięci Powstania Warszawskiego, zapoczątkowane przez Gazetę Wyborczą i autora tekstu, Michała Cichego w 1994 roku. Wówczas napisano, że powstańcy zajmowali się głównie mordowaniem Żydów. Dzisiaj Sikorski nazywa ich "sprawcami", a samo powstanie "narodową tragedią". Radosław Sikorski jest wysokim rangą politykiem PO, a jego słowa są szczególnie niegodne w przeddzień 67. rocznicy wybuchu powstania. Nie powinny paść w takim momencie. Sądzę, że Platforma powinna oficjalnie wyjaśnić Polakom i warszawiakom, jaki jest jej stosunek i jaka pamięć o Powstaniu Warszawskim. Zwłaszcza w chwili, gdy wiceszefowa PO, prezydent Hanna Gronkiewicz - Waltz tak chętnie wygłasza przemówienia i pokazuje się na spotkaniach z powstańcami - komentuje Maciej Wąsik, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Stołecznego Warszawy specjalnie dla portalu Niezależna.pl

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Zginęło w nim przeszło 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. Już w maju 1944 r. samoloty sowieckie zrzucały nad Warszawą ulotki nawołujące do akcji zbrojnej. 29 i 30 lipca Radio Moskwa i radiostacja „Kościuszko” nadawały wezwanie do mieszkańców Warszawy: „Walczcie przeciwko Niemcom”. Pod koniec lipca wojska I Frontu Białoruskiego pod dowództwem marsz. Konstantego Rokossowskiego dotarły na przedpola Warszawy, a 1. Armia Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga zbliżyła się do Puław. Do zburzonej Warszawy Rosjanie weszli dopiero 17 stycznia 1945 r.

źródło: www.niezależna.pl
Autor: Jerzy Jarosz | 31/07/2011
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 04.08.2011 09:52
@Mirya mały sojusz z Niemcami był, przy rozbiorze Czechosłowacji!!! Jamen
#2 | PAWLO dnia 04.08.2011 09:49
Sikorski ma trochę racji. TO RZĄD W LONDYNIE WYWOŁAŁ POWSTANIE, NA SZYBKO BY BYĆ GOSPODARZAMI JAK WOJSKA POLSKIE I ROSYJSKIE WEJDĄ DO STOLICY. BYŁO DOBRZE PRZYGOTOWANE, GUZIK PRAWDA. Na drużynę, czyli 12 ludzi przypadało: 1 karabin, 1 pistolet, parę sztuk granatów i to wszystko. I TO BYŁO PRZYGOTOWANIE POWSTANIA!!! Smiech na sali. Za nieudane powstanie powinni odpowiadać "panowie z zachodu"!!! JAMEN
#3 | Mirya dnia 01.08.2011 17:43
Znowu? już nie mam siły do tego pana. Może lepiej by było by spotkał ich bohaterów PW w "wolnej" Polsce los generała Nila? Może lepiej było nie wygłupiać się z tym całym Państwem Podziemnym, a może od razu wejść w sojusz z Hitlerem, bo po co nam był wrzesień 1939? A może jak teraz przyjdą podpalić dom to przyjmiemy chlebem i solą? Tak nie wolno mówić człowiekowi w polskim rządzie.
#4 | St. Iż. dnia 01.08.2011 08:51
Bardzo ciekawa jest historia gen, Bora - Komorowskiego oraz innych przywódców powstania po oddaniu sie do niemieckiej niewoli.Ten fakt polskiej historii jest, z jakiś dziwnych powodów, skrzętnie pomijany w dzisiejszych publikacjach.Równiez ciekawy jest los gen Bora po emigracji do Wielkiej Brytanii, oraz przebieg jego dalszego życia.Ten materiał raczej też nie jest podawany do publicznej wiadomości.Rąbka tajemnicy trochę uchylił N. Davies w swojej monografii "Powstanie 44".Dla zainteresowanych polecam temat.Dla mających mocne nerwy.
#5 | Powstanie=katastrofa dnia 01.08.2011 06:42
Niestety Sikorski ma rację. Powstanie bchociaż było czynem bohaterskim, było też wielką, narodową, nikomu niepotrzebną katastrofą. Przecież Polacy nie mieli najmniejszych szans na zwycięstwo. Powstanie zakończyło się totalną klapą i niepotrzebną śmiercią tysięcy warszawiaków. Nie wspominając o zniszczeniu stolicy. I jak tu nie mówić o narodowej katastrofie? Generalnie nie przepadam za Sikorskim i PO, ale w tym przypadku ma 100% racji.
#6 | @ dnia 31.07.2011 17:18
Przecież to czy Polka czy katoliczka ma najmniejsze znaczenie. Może to on nie chciał Polski czy katoliczki. Są tez Polski innych wyznań lub w ogóle-niewierzące.Mnie sie podoba zupełnie cos innego; w swojej książce opisuje jak to walczył w Afganistanie z Armią Radziecką o wolność tego narodu, razem z muzułmaniami. Dzisiaj wysyła polskich żołnierzy aby walczyli z tymi samymi muzułmanami, też o wolność tego kraju. To dopiero są jaja!
#7 | [@] dnia 31.07.2011 16:11
To niech będzie tak" Chrrrrrrrrrrrrrrrrrr tfuuuuuuuuuuu!!!! Ważne , że wiadomo o co chodzi. Nie ma dziwne, że żadna Polka ani katoliczka go nie chciała.
#8 | S dnia 31.07.2011 16:00
"Twu" się inaczej pisze...Proponuję oceny społeczno-polityczne zacząć od ortografii.
#9 | @[]@ dnia 31.07.2011 13:45
Twu!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney