Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


"Wielka ucieczka" mieszkańców miast Śląska (i Zagłębia - przyp. red)

"Dziennik Zachodni": Co łączy Katowice, Chorzów, Rudę Śląską, Sosnowiec i Bytom? Wielka ucieczka mieszkańców. W ciągu 20-30 lat w Śląskiem ubędzie z miast 500 tys. osób. Jak temu zaradzić? Są miasta, które już to robią, inne dopiero szukają pomysłu.

Najwięcej mieszkańców w naszym regionie tracą Katowice i Częstochowa. Ale ludzi ubywa też z Łodzi, Poznania, Bydgoszczy czy Lublina. W minionej dekadzie wyprowadziło się z nich 400 tys. osób, a w ciągu następnych 25. lat, wg prognoz GUS, miasta te stracą jeszcze po dwa mln. Odchodzą najlepsi - młodzi i wykształceni. Za granicę i do dwóch najatrakcyjniejszych polskich ośrodków - Warszawy i Krakowa.A u nas? Bielsko-Biała, skąd coraz więcej ludzi dojeżdża do pracy np. w Katowicach czy Chorzowie, staje się sypialnią. Podobnie jest w Częstochowie, której największym problemem jest brak dobrej pracy dla młodych. - Staramy się przyciągnąć atrakcyjnych inwestorów, jak IKEA czy firmy z Chin, ale pracujemy też nad poprawą wizerunku miasta. To poważny problem - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik urzędu.

W Katowicach identyfikacja mieszkańców z miastem jest ostatnio większa dzięki staraniom o miano Europejskiej Stolicy Kultury. - Jesteśmy w o tyle komfortowej sytuacji, że w mieście są wyższe uczelnie. Dbamy o budownictwo mieszkaniowe i udaje się nam sprowadzać do miasta inwestorów o światowej renomie - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik prezydenta Katowic. W tym mieście jest szansa na budowę centrum IBM, które może dać pracę nawet 3000 osób. Z kolei w Sosnowcu na terenie zamkniętej 12 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów powstanie Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny.

Śląskie miasta dwoją się i troją, by zatrzymać mieszkańców, a ci i tak uciekają za granicę. A jeśli już decydują się na pracę w kraju, to od Dąbrowy Górniczej, Częstochowy, Zawiercia, Piekar Śląskich, czy nawet Katowic wolą bogatą Warszawę i tętniący kulturą Kraków. Chcąc nie chcąc, śląskie staje się dla tych metropolii swego rodzaju zapleczem kadrowym.

Jeśli chodzi o ludzi starszych, to coraz więcej z tych, którzy chcą spędzić tu emeryturę, wybiera Jurę lub Beskidy, a nie brzydkie miasta aglomeracji. Tak zrobiła m.in. Renata Bara, która z Sosnowca wyprowadziła pod Kłobuck. - Mam tu niewielki domek, niedrogie życie, dobrą opiekę medyczną. Sklepy, targ, fryzjer, a przede wszystkim świeże powietrze, czysta rzeka i lasy - niczego więcej nie potrzebuję - mówi.

Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, podkreśla, że przed odpływem mieszkańców z powodzeniem bronią się tylko takie miasta jak Sopot czy Gdańsk. A u nas - jedynie Rybnik. - Każdy wysiłek włożony w pracę nad powstrzymaniem tej wielkiej ucieczki jest potrzebny - podkreśla prof. Szczepański. - Aby młody człowiek chciał zostać np. w Katowicach, konieczne jest mnożenie ulic Mariackich. Trzeba budować magnetyzm miasta. A to się nie uda bez takich kolorowych ptaków jak znani artyści, malarze, graficy, pisarze, poeci, aktorzy - podkreśla.

To wszystko ma Kraków, jedno z miejsc, do którego uciekają młodzi i wykształceni ze śląskiego. Według GUS, za ćwierć wieku duże polskie miasta opuści łącznie dwa miliony ludzi. Z emigracji wróci część osób, ale to mniej niż liczba tych, którzy zdecydują się na szukanie lepszego życia w Anglii, Holandii czy Niemczech. Sytuację utrudnią też starzenie się społeczeństwa i malejąca liczba urodzeń.

Aldona Minorczyk-Cichy, "Dziennik Zachodni"
Autor: Piotr Dudała | 01/08/2011
Komentarze
#1 | JaneBak dnia 22.12.2017 22:15
buy essay online <a href=https://essayonline.us.com>write my essay online</a> write my essay online buy essay online
#2 | Zagórzanka dnia 03.08.2011 14:56
Tu się urodziłam,tu mieszkam,tu mi jest dobrze.
Nie myślę z Zagłębia uciekać.Smile
#3 | lidka dnia 02.08.2011 07:27
ostatni gasi światło Sad
#4 | pytanie dnia 02.08.2011 06:43
jak zatrzymać młodych?
#5 | tuziemiec dnia 01.08.2011 16:57
Ludzie przyjechali w nasze Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie za pracą, by po osiągnięciu wieku emerytalnego wracać do siebie, gdzie całe życie inwestowali. Nie są zainteresowani rozwojem naszego regionu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney