Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Powalczą o zwycięstwo?

W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się internetowe głosowanie na najlepsze rozwiązania architektoniczne, zgłoszone do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2011. Wśród kandydatur znalazło się kilka propozycji z Zagłębia Dąbrowskiego. Prym spośród miast regionu wiodą Sosnowiec i Czeladź, które zgłosiły odpowiednio dwie i pięć propozycji.Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Jego celem, podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, jest głównie promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych obiektów, kształtujących przestrzeń publiczną oraz przeciwdziałanie degradacji tej przestrzeni. Pomysłodawcom chodzi również o podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej, a co za tym idzie, poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności. Nagrody i wyróżnienia tradycyjnie przyznane zostaną w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i rewitalizacja.

W tym roku rekordową ilość projektów zgłosiła do konkursu Czeladź. Wśród pięciu propozycji znalazły się Termy Rzymskie w Pałacu Saturna, rewitalizacja otuliny Starego Miasta, Kolegium Pracowników Służb Społecznych, mała architektura Starego Miasta, a także zagospodarowanie terenu wraz z termomodernizacją Szkoły Podstawowej nr 3. - Skoro tyle się w mieście zrobiło, to nie widzimy powodu żeby się tym nie pochwalić. Tym bardziej, że złożenie wniosku konkursowego i przygotowanie dokumentacji nie stanowiło dla nas większego problemu - mówi Zofia Gajdzik, kierownik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Czeladzi.

Który z tych projektów ma największe szanse? Po krótkim głosowaniu w wydziale urzędnicy wskazali na małą architekturę Starego Miasta. - To projekt wykonany z miejskich pieniędzy, stąd nasz wybór padł na niego. Niemniej jednak Pałac Saturna, który jest prywatną inwestycją, również jest godny uwagi i naszym zdaniem ma spore szanse nawet na zwycięstwo. Podobnych obiektów w województwie nie ma - przekonuje Zofia Gajdzik.

W Sosnowcu postawiono w tym roku na dwie kandydatury. Pierwszą z nich jest zagospodarowanie Placu Papieskiego, a drugą kąpielisko miejskie na Niwce. - Pierwszy projekt jest jeszcze rozwojowy, ponieważ docelowo będzie on jeszcze zagospodarowywany. Niemniej jednak uznaliśmy, że już teraz warto zgłosić tę kandydaturę - mówi Michał Mercik z Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Szczególne nadzieje urzędnicy z Sosnowca wiążą z kąpieliskiem na Niwce. - Ta kandydatura ma być sportową równoważnią dla Placu Papieskiego. Do tego jest świetnie wkomponowane w pobliski las i w upalne dni cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców dzielnicy. To także dowód na to, że dbamy o skrajne obszary naszego miasta - tłumaczy Michał Mercik i dodaje: - W konkursach tego typu zawsze najwięcej szans mają inwestycje pomnikowe. Myśmy jednak swoją przebudowę centrum już mieli. To na kilkadziesiąt lat zamyka sprawę. Mamy jednak nadzieję, że nasze przedsięwzięcia będą się cieszyły popularnością.

Głosowanie w konkursie będzie trwało do końca sierpnia br. Najpopularniejsza budowla wśród biorących udział w zabawie zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów. Aby oddać swój głos, należy na stronie internetowej konkursu (www.slaskie.pl/npp) wybrać trzy najlepsze propozycje i przyznać im odpowiednio 5, 3 lub 1 punkt, a następnie potwierdzić swój głos przez e-mail.

Wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zostaną one wręczone przez Marszałka Województwa Śląskiego podczas uroczystości ogłoszenia wyników lub wysłane pocztą. Wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyzna nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego w trzech kategoriach: urbanistyka, architektura i rewitalizacja. Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu odbędzie się w październiku br. podczas tegorocznych Śląskich Dni Architektury.

Arkadiusz Kaczor

Napisz do autora: redakcja@e-sosnowiec.plAutor: Piotr Dudała | 10/08/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney