Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Komunistyczni patroni pod opieką Schetyny

Marszałek Sejmu od dwóch lat nie poddaje pod głosowanie projektu ustawy przewidującej eliminację komunistycznej symboliki z przestrzeni publicznej - twierdzi red. Zenon Baranowski na łamach Naszego Dziennika.

Proces dekomunizacji nazw ulic utknął i nie widać perspektyw na jego usprawnienie. Instytut Pamięci Narodowej, odkąd śmierć w katastrofie smoleńskiej poniósł prezes Janusz Kurtyka, nie wysyła do samorządów monitów wskazujących, że utrzymywanie komunistycznej symboliki narusza prawo. Posłowie od dwóch lat czekają na głosowanie nad projektem ułatwiającym usunięcie komunistycznej symboliki ze sfery publicznej. Podobny projekt, który pojawił się niedawno w Senacie, utknął w komisji.- Zasadniczo akcja ta została po śmierci prezesa Janusza Kurtyki zawieszona, p.o. prezes Franciszek Gryciuk nie wysyłał tych pism do samorządów - mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN. Jak dodaje, wynikało to m.in. ze słabego odzewu władz lokalnych na pisma. - Nawet te władze, które chciały dokonać zmian, po referendach wśród mieszkańców danych ulic, którzy z reguły byli przeciwni temu, wycofywały się - dodaje rzecznik.


- Janusz Kurtyka wiedział, że nie może nic im nakazać - wspomina dr Maciej Korkuć, historyk z krakowskiego IPN, który został koordynatorem całej akcji. - Ale nie o to chodziło w całej akcji. Dla niego było ważniejsze to, aby apelować do sumień radnych i do ich poczucia szacunku dla narodowej pamięci - dodaje.


Instytut rozpoczął tę akcję w 2007 r. właśnie z inicjatywy prezesa Kurtyki, który dostrzegł bierność państwa i samorządów, jeśli chodzi o całkowitą eliminację komunistycznych patronów z przestrzeni publicznej miast i miasteczek. Kurtyka wystosował ponad 200 listów z apelami bezpośrednio do samorządów, przedstawiając szczegółowe noty biograficzne komunistycznych patronów i zwracając uwagę, że dalsze utrzymywanie takiego nazewnictwa jest sprzeczne z prawem.


Pełna zamrażarka

W tej chwili IPN, którego pracami kieruje Łukasz Kamiński, zajął postawę wyczekującą, licząc na załatwienie tej kwestii przez parlamentarzystów. - Czekamy, co zrobi parlament w tej sprawie, ponieważ rozwiązanie ustawowe będzie o wiele lepsze - wskazuje Arseniuk.
Od 2009 r. w Sejmie leży projekt ustawy o usunięciu symboli komunizmu z życia publicznego w Polsce, zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość. Sejmowe komisje postanowiły, że zarekomendują Sejmowi jego odrzucenie. Jednak przez dwa lata sprawa ta nie trafiła na posiedzenie Sejmu.

- Kompletnie nic się nie działo w tej sprawie w tym okresie - podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). - Trzeba by zapytać pana marszałka Grzegorza Schetynę, kiedy podda to pod głosowanie - dodaje.

O projekcie przypomina przed wyborami PiS na swoim portalu internetowym, podkreślając, że zakłada on "oczyszczenie życia publicznego z symboli komunizmu" m.in. "przez zmiany nazw obiektów i urządzeń przeznaczonych do użytku publicznego, usunięcie z widoku publicznego materialnych symboli komunizmu oraz odebranie orderów, odznaczeń, oznak, tytułów honorowych i innych wyróżnień imiennych przyznanych za zasługi na rzecz komunizmu przez komunistyczne władze państwowe w latach 1944-1989".
Ostatnio w Senacie pojawi się podobny projekt przygotowany przez jedną z komisji po petycji samorządowców z Jastrzębia-Zdroju. - To jest ważna ustawa, która jest pewnego rodzaju konsekwencją obowiązujących przepisów - mówi nam senator Stanisław Piotrowicz (PiS), jeden z inicjatorów przygotowania tego projektu. - Przecież przestępstwem jest propagowanie systemu totalitarnego, natomiast toleruje się nazwy ulic jako żywo przypominające tamten system. Jest to gloryfikacja i rozpowszechnianie idei systemu totalitarnego - podkreśla parlamentarzysta.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych już się odbyło na senackiej komisji administracji. Obecny na jej posiedzeniu w czerwcu dr Korkuć przedstawił, jak ten problem wygląda w skali krajowej. Pokazał jednocześnie przykłady uchwał rad miejskich zmieniających wiele nazw ulic z komunistycznymi patronami jednocześnie. Posiedzenie zostało jednak odroczone do czasu zasięgnięcia nowych opinii i informacji. - Podczas prac komisji był pewien opór ze strony senatorów Platformy. Ja w różny sposób podejmowałem działania, aby już na pierwszym posiedzeniu komisji petycji nie odrzucić tego projektu, żeby móc dalej prowadzić te prace - mówi Stanisław Piotrowicz.

red. Zenon Baranowski, Nasz DziennikAutor: Jerzy Jarosz | 13/08/2011
Komentarze
#1 | Fajne ulice na Syberce dnia 13.08.2011 15:00
Obecne ulice osiedla to: 9 Maja, I Armii Wojska Polskiego, Władysława Broniewskiego, Dąbrowszczaków, Wirgiliusza Chmielewskiego, Gwardii Ludowej, Władysława Hibnera, Marcina Kasprzaka, Władysława Kniewskiego, Anastazego Kowalczyka, Leona Kruczkowskiego, Józefa Piłsudskiego, Powstańców Śląskich, Rewolucjonistów, Henryka Rutkowskiego, Józefa Skalskiego, Lucjana Szenwalda, Walki Młodych, Zwycięstwa.

Jak widać niektóre osoby i nazwy to wręcz SYMBOLE komunizmu.
#2 | Sc dnia 13.08.2011 14:54
Brak dekomunizacji nawet w kwestiach symboliki jest skandaliczny ;/ "Ty jestes chyba jakimś nazistą...Wszystko dla ciebie jest komunistyczne. Chłopie, niedługo wszędzie będziesz widział Żydów jako sprawców nieszczęść - lub tego co ci się nie podoba.Będę się za ciebie modlił, aby Pan Bóg przywrócił ci rozum." Hmm chyba to napisał ktoś kto miał problem ze skończeniem podstawówki:]
#3 | @!!!!!!!!!!! dnia 13.08.2011 14:26
człowieku, ty nie masz poglądów politycznych, tylko pomieszane w głowie.Ale za to masz komputer z dostępem do internetu.Cóż, demokracja ma swoje prawa...Powinienieś pojechać do księdza (eks księdza) Natanka.Będziesz cennym nabytkiem.
#4 | @@@@@@@@ dnia 13.08.2011 11:43
mieliśmy (a może mamy?) demokrację po zagłębiowsku, jak się komuś nie podobają czyjeś poglądy, czy opinie, to po prostu należy go zniszczyć!
#5 | !!!!!!!!!!!! dnia 13.08.2011 10:14
@@ Pomieszałeś nazizm, komunizm i antysemityzm. Wodze, że bardzo chciałeś zaistnieć na forów, no to gratulacje za wypowiedź. Dodam jeszcze , że ten gówniarz zrobił Panu Piotrowi UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!! i pokazał nu nu!
#6 | @!!!!!!!!! dnia 13.08.2011 09:24
Ty jestes chyba jakimś nazistą...Wszystko dla ciebie jest komunistyczne. Chłopie, niedługo wszędzie będziesz widział Żydów jako sprawców nieszczęść - lub tego co ci się nie podoba.Będę się za ciebie modlił, aby Pan Bóg przywrócił ci rozum.
#7 | @Zagórzanka dnia 13.08.2011 09:20
bez przesady, nazwy ulic mają właśnie upamietniać ludzi i wydarzenie! jest wiele nazwisk niekontrowersyjnych, są ludzie nauki, kultury, sztuki, są też bohaterowie narodowi!
#8 | Zagórzanka dnia 13.08.2011 09:02
A teraz jaki mamy system.?Czy za 50 lat nie będzie się znowu usuwać nazw ,które są teraz gloryfikowane.
Najbezpieczniej nadawać nazwy nie związane z nazwiskami.Wtedy nie będzie problemu.Smile
#9 | !!!!!!!!!! dnia 13.08.2011 08:50
Jakiś gówniarz z komunistycznej młodzieżówki krzywo (dosłownie krzywo) spojrzał na pana Piotra i pan Piotr wniosek wycofał, a komunistycznemu działaczowi spojrzenie pozostało !!!
#10 | Pytek dnia 13.08.2011 08:44
a co wnioskiem Pana Piotra w sprawie Gierka? też utknął w IPN-ie?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney