Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jeszcze mniej niż zapowiadano!

Pomimo tego, iż oficjalnie zasady podziału unijnych środków na Regionalne Programy Operacyjne nie zmieniły się, to kwota wyliczona dla Województwa Śląskiego 1 sierpnia b.r. w ostatecznej wersji Narodowej Strategii Spójności jest mniejsza o ponad 26 mln euro od przedstawionej w marcu br. - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

W ramach prac nad systemem wdrażania Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaproponowało w marcu br. trzy warianty podziału środków z funduszy strukturalnych pomiędzy regionalne programy operacyjne w województwach, na lata 2007-2013. Wariant I (algorytm 80/10/10) uwzględnia liczbę ludności, poziom bezrobocia i PKB/capita, wariant II – zgodny z tzw. metodologią berlińską stosowaną przez Komisję Europejską uwzględnia m.in. PKB, liczbę ludności i tzw. specjalną premię dla bezrobotnych oraz wariant III (algorytm 60/40) uwzględniający liczbę ludności i PKB/capita. Różnice pomiędzy wariantami są znaczne. Rząd RP zdecydował się na wybór najbardziej kontrowersyjnego wariantu I – stosowanego już w latach 2004-2006 i bardzo niekorzystnego dla rozwiniętych województw, w tym śląskiego.Oba wyliczenia oparte są o ten sam krzywdzący dla Województwa Śląskiego algorytm (80/10/10). Niekorzystna dla naszego regionu różnica 26,1 mln euro (tabela 3) wynika z zastosowania nowszych danych odnośnie liczby ludności. Zastanawiające jest jednak to, że na skutek zmiany kwoty globalnej, zmieniła się również kwota w przeliczeniu na jednego mieszkańca (tabela 3). Nie powinno to mieć miejsca, gdyby zmiana faktycznie była wywołana jedynie liczbą mieszkańców.Warto dodać, iż tak istotna z punktu widzenia województw informacja nie została oficjalnie przekazana marszałkom województw, a jedynie można ją wywnioskować, samodzielnie studiując dokument zamieszczony na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


źródło: www.silesia-region.pl
Autor: Piotr Dudała | 12/08/2006
Komentarze
#1 | znajdzmy sie dnia 15.09.2007 06:32
Unia Europejska wydatki na Sektor Badan i Rozwoju.W roku 2005 najwyzsza intensywnosc wykazali w pozyskiwaniu srodkow Szwedzi,Finlandia,Niemcy,Dania,Austria,Francja.
Najwyzszy wskaznik wykorzystania ze strony firm wskazuje Luksemburg,Finlandia,Niemcy,Szwecja,Belgia i Dania.Dane Unia Europ.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney