Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Podróże kształcą!

Byłem na początku roku na wycieczce objazdowej po Egipcie - napisałem dwa lata temu w artykule zamieszczonym w serwisie sosnowiec.info. Pozwolę go sobie dzisiaj przypomnieć. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy rzeczy w egipskich miastach, a widziałem ich kilka, są tłumy ludzi przebywające na ulicach w godzinach wieczornych. Spacerują, przesiadują w kawiarniach, modlą się w meczetach, robią zakupy. Wszystkie sklepy są otwarte. Dlaczego jednak nie u nas?
Trzeba powiedzieć, że to nie turystów głównie widać na ulicach (ci wolą klimatyzowane hotele), ale miejscowych, czyli Egipcjan. Co kraj, to obyczaj, pomyślałem sobie. W moim rodzinnym Sosnowcu dla porównania po 18 godzinie w centrum miasta życie prawie zamiera. Zadałem sobie więc pytanie: Co zrobić, żeby to choć trochę zmienić?Zdaje sobie sprawę, że trudno żywcem przenosić wzorce z krajów o innych tradycjach i klimacie. Nie ma potrzeby by robić Egipt z Polski. Po prostu - tam jest tak, jak jest, a u nas inaczej. Można tak powiedzieć i przejść do porządku dziennego, czyli nie zrobić nic. Jednak po głębszym namyśle, doszedłem do wniosku, że mimo wszystko, coś u nas jest nie tak, jak być powinno. Chodzi mianowicie o tak zwane urzędowe godziny otwarcia sklepów. Wydaje mi się, że dotychczasowe, czyli od 10.00 – 18.00 są mocne anachroniczne, z jakby innej epoki. Dawniej owszem, większość ludzi pracowała od 6.00 do 14.00 i wtedy miało to jeszcze jakiś sens. Dzisiaj, gdy ludzie pracują w większości od 8.00, a niektórzy od 9.00, czyli kończą pracę odpowiednio o godz. 16.00 lub 17.00, spora część poza Sosnowcem, praktycznie w ciągu tygodnia nie mają szans na zrobienie zakupów w centrum miasta. Nie zdążą!. Przy okazji mogli by przecież coś zjeść, iść na piwo czy kawę. Niestety, dzisiaj takiej możliwości mieszkańcy nie mają. Dlatego proponuję zmianę godzin handlu w mieście na następujące: sklepy rozpoczynałby pracę o 11.00 a kończyły o 19.00. Tak jest od 1988 roku w Krakowie. Ta jedna godzina jest bardzo ważna i dla klientów i dla handlowców. Przypomnę, że hipermarkety od dawna czynne są od 9.00 do 22.00, a niektóre nawet do 23.00.Same „przedłużone godziny” nie przyciągną jednak tłumów, choć są bardzo ważne. Co jeszcze jest potrzebne by centrum miasta tętniło życiem? Sądzę, że jest jeszcze kilka innych niezbędnych warunków, które muszą zostać spełnione. Przede wszystkim musi być bezpiecznie, ciekawie, czysto i... tanio. Musi też być zapewniony dogodny dojazd. Z tym nie jest najgorzej. Nie dla wszystkich może jest to oczywiste, ale ludzie zwracają bacznie na te sprawy uwagę. Choć wiele można jeszcze w tym zakresie zrobić, dobrze się dzieje, że staraniem władz miasta, powoli ulegają one stopniowej poprawie.Jeśli właściciele placówek handlowych (i usługowych) chcą konkurować z hipermarketami, muszą pomyśleć we współpracy z władzami miasta, by centrum miasta było jeszcze bardziej atrakcyjne dla klientów, mieszkańców miasta. Życie nie znosi próżni, czas ucieka...Piotr Dudała tekst opublikowany 25-07-04 w serwisie sosnowiec.info
Autor: Piotr Dudała | 12/08/2006
Komentarze
#1 | sami swoji dnia 30.08.2007 13:10
inne kultury,inne tradycje...np.bylem pod kolem polarnym, jeden jedyny super"kiosk"-otwierano raz w tygodniu,chyba,ze nie bylo zrzutow kontenerowych z samolotow,to wtedy czekalo sie,o czekalo...no i co moze tak u nas tez raz w tygodniu.Inna kultura-inne tradycje.Ale mysle,ze bedzie lepiej,klimat sie ociepla i chyba bedzie wiecej kioskow.
#2 | Niki dnia 21.08.2006 10:54
Swego czasu, chyba 4 lata temu był taki pomysł, aby przedłużyć w Sosnowcu pracę placówek handlowych. W każdy czwartek sklepy były otwarte do godziny 19-tej. Akcja trwała bardzo krótko, ponieważ właściciele sklepów podeszli do niej niechętnie, wiązało się to często z wypłacaniem nadgodzin pracownikom, w związku z czym ewidencje czasu pracy były prowadzone nierzetelnie. Właściciele sklepów bali się kontroli PIP i zrezygnowali z tej akcji.
#3 | anonim dnia 17.08.2006 19:24
gratulacje!
#4 | Tomek dnia 16.08.2006 09:43
Ruszyła budowa placu zabaw dla dzieci na Rudnej 1 na placu przy Lotników (za dawnym barakiem).
#5 | rocki dnia 15.08.2006 21:17
ciebie nie kształćą znana osoba nie rób jaj i te twoje zasługi chłopie bez ciebie też by to było ja chodziłem i wybudowali zagórze ale wyczyn lepszy niż twoje super wyborcze wyniki daj se chłopie luz
#6 | Piotr Dudała dnia 15.08.2006 08:20
Startowałem już dwukrotnie w wyborach do Rady Miejskiej w 1998 i 2002 roku z bardzo odległych miejsc - z 10 i 9, otrzymałem odpowiednio 50 i 96 głosów. Sądzę, że w Sosnowcu, a zwłaszcza na Pogoni jestem osobą dość znaną, choćby z tego powodu, że dość dużo piszę (głównie w necie) lub piszą o mnie. Kolejny start w celu uczsetnictwa w wyborach i promocji swojej osoby nie ma dlatego najmniejszego sensu. Jeśli zdecyduję się na start i użyczę swojego nazwiska, to tylko z takiego miejsca, które daje realną szansę uzyskania mandatu lub nie będę startować wcale. To chyba jest dość logiczne. Powiedzmy tak, sprawy są w toku i nie powinienem w tym momencie powiedzieć ani ałowa więcej.!
#7 | Pytacz dnia 15.08.2006 07:58
a co z tym startem w wyborach? czekam na odpowiedź: tak, nie?
#8 | Piotr Dudała dnia 15.08.2006 07:07
Można i tak powiedzieć. Ale z drugiej strony ja chcę po prostu trochę lepiej żyć! Tak zwyczajnie!
#9 | Paterson. dnia 15.08.2006 05:23
Mieć takiego Dudałę na osiedlu, to od razu można się pochlastać! Chłop po prostu nie ma co robić i się czepia!
#10 | Piotr Dudała dnia 14.08.2006 18:21
Zapomniałem jeszcze o wywalczeniu przystanka autobusów do hipermarketu Auchan. Dwa lata waczyłem o to! Udało się!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney