Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Prezydent ukrywa dochody

Po sprawie naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Rekracji – Andrzeja Równiciego postanowiłem sprawdzić którzy pracownicy Urzędu Miasta złożyli oświadczenia majątkowe, a którzy nie. Oto lista pracowników Urzędu Miejskiego w Sosnowcu którzy złożyli oświadczenia majątkowe za rok 2005 – pominąłem w niej prezydenta, wiceprezydentów i członków zarządu miast; dane pochodzą z Biura Informacji Publicznej, ze stron internetowych UM. Oświadczenia złożyli więc: Będkowski Jerzy, Cecha Lesława, Ciesińska Elżbieta, Czachowska-Kopeć Agnieszka, Dela Ewa, Fabisiak Maria, Frugalski Grzegorz, Kondek Michał, Krzywkowski Zbigniew, Kubala Dariusz, Kwaśniewska Renata, Łydek Rafał, Majewski Romuald, Morawitz Jolanta, Orczyk Mariusz, Orlińska Wanda, Pająk-Gruszczyńska Danuta, Perlak Jan, Proszczek Anna, Szewczyk Pietraszczyk Maria, Ścisło Chicińska Joanna, Trzuskowski Arkadiusz, Wideł Jarosław, Wieja Jan, Zegan Izabela, Zgorzały Stefania, Ziółkowska Joanna. Na 27 nazwisk, tylko 7 z tych osób jest naczelnikami wydziałów – na 24 takie osoby.Tyle jest w Urzędzie Miejskim wydziałów i jednostek organizacyjnych w randze wydziału (dane ze stron UM). Co ciekawe, oświadczenia złożyli wszyscy kierownicy jednostek podległych urzędowi – takich jak szkoły, czy przedszkola, ale nie ma na liście nazwiska pana Jarosława Adamskiego – naczelnego „Kuriera Miejskiego” – czyli „Kuriera Górskiego”, finansowanego przez UM. Nie ma też na liście pani Teresy Szczepanek - dyrektor SCK "Zamek Sielecki". Jest to niezrozumiałe, dlaczego niektórzy pracownicy – o których nawet nie wiemy gdzie pracują i co robią – składają oświadczenia, a większość naczelników ich nie składa. Zwrócił na to uwagę w komentarzach Karol Winiarski – radny i kandydat na prezydenta miasta miasta.Niżej przedstawiam listę wszystkich naczelników wydziałów i kierowników jednostek UM w randze wydziału – przy nazwiskach znaczek „plus” oznacza, że dana osoba złożyła oświadczenie majątkowe, a znaczek „minus” brak oświadczenia:
Grażyna Busz-Laprus (-), Grzegorz Dąbrowski (rzecznik prasowy) (-), Ewa Dela (+), Magdalena Filipiak (-), Grzegorz Frugalski (+), Elżbieta Gosek (-), Gabriela Hajduła (-), Michał Kondek (+), Zbigniew Krzywkowski (-), Tadeusz Małas (-), Jolanta Niedbał (-), Genowefa Olesińska (-), Danuta Pająk-Gruszczyńska (+), Jan Perlak (+), Maria Szewczenko-Pietraszczyk (+), Andrzej Równicki (-), Tadeusz Topór (-), Arkadiusz Trzuskowski (+),
Piotr Wesołowski (-), Maria Wrzosek (-), Rafał Zawartka (-).
Czyli aż 17 naczelników nie złożyło oświadczeń majątkowych! Nie wymieniłem tu jeszcze kierowników referatów – których jest dość sporo. Urzędnicy mają obowiązek składać oświadczenia na ręce prezydenta. Czy prezydent Górski stara się ukrywać majątek i dochody swoich zaufanych naczelników? Jest to sprzeczne z programem Przejrzysta Gmina, do którego Sosnowiec przystąpił. Prezydent mógł poprosić wszystkich naczelników by złożyli oświadczenia majątkowe, ale tego nie zrobił. Jest to jego poważny błąd polityczny, bo rodzi różne podejrzenia, których można by było uniknąć.Art. 24h. ustawy o samorządzie terytorialnym – po nowelizacji w 2002 roku - mówi w kolejnych punkach: 1. Radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, zwanego dalej "oświadczeniem majątkowym". Oświadczenie majątkowe dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.
Jeżeli przez wójta należy rozumieć burmistrza i prezydenta, to kierownikiem jednostki organizacyjnej będzie również naczelnik wydziału. Pracownicy upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych są tu wymienieni osobno, obok innych pracowników zobowiązanych do składania oświadczeń. Rozumiem, że takim urzędnikiem będzie poborca opłat na targowisku miejskim – który nie jest naczelnikiem. Ustawa nakłada na prezydenta obowiązek dopilnowania w terminie złożenia oświadczeń. Ponadto prezydent może poprosić każdego pracownika o złożenie oświadczenia majątkowego.
Ustawa przewiduje, że prezydent ma obowiązek rozwiązać umowę o pracę z pracownikowi który pomimo obowiązku nie złożył oświadczenia majątkowego, a ponadto pracownik powinien zwrócić swoje wynagrodzenia począwszy od dnia kiedy doszło do zaniedbania.
Do kontroli są wyznaczone Urząd Skarbowy, Regionalna Izba Obrachunkowa, a nadzór nad prezydentem sprawuje Wojewoda i Prezes Rady Ministrów – którzy mogą odwołać prezydenta miasta, burmistrza lub wójta.
Z ustawy wynika, że sprawą oświadczeń majątkowych i zaniedbań powinien jednak zająć się Wojewoda Śląski i wyjaśnić sprawę – zakończyć ją, lub ewentualnie przekazać dalej.Czytelnicy „Sosnowiec Fakty” próbowali wyjaśnić dlaczego niektórzy naczelnicy – zdaniem prezydenta nie muszą składać oświadczeń majątkowych, nie mają uprawnień do wydawania decyzji administracyjnych. W postach pod artykułami i w rozmowach pojawiły się domysły, że prezydent przyznaje wysokie nagrody niektórym z naczelników w zamian za co oni dokładają się do kampanii wyborczej SLD i finansują nielegalne plakaty wyborze i wydatki związane z kampanią prezydenta. Dlatego składanie przez nich oświadczeń byłoby niewygodne. Taki naczelnik, jeśli wziął nagrodę musi się z nią podzielić, bo inaczej straciłby posadę. Równie dobrze mogą to być insynuacje, a może być prawda i wymaga to wyjaśnienia. W każdym razie możliwość taka istnieje.
Jeśli podobna sytuacja ma miejsce w Urzędzie Miasta, to jest to już przestępstwo płatnej protekcji.
Ale Biuro Informacji Publicznej nie udziela już takich wiadomości – wyjaśnić to można tylko w toku oficjalnego dochodzenia. Ja tu nikogo nie oskarżam, niczego nie twierdzę – próbuję tylko wyjaśnić czytelnikom serwisu „SosnowiecFakty” jak to opisuje prawo. Na razie wypada zamknąć temat i poczekać co na to powiedzą Wojewoda Śląski i inne organa kontroli.


http://www.bip.um.sosnowiec.pl/index.php?idmp=5312&r=o


kliknij źródło - Urząd MiejskiAutor: | 13/08/2006
Komentarze
#1 | Maria M. dnia 25.10.2006 17:41
Górski zrobił bardzo dużo dla Sosnowca i wciąż robi wiele dla Naszego Miasta. Sosnoweic żyje, nabiera rozpędu. Przestancie tylko krytykować, oczerniać zacznijcie działać. Zagłosuję na Górskiego bo to odpowiedni człowiek !!!
#2 | PKr dnia 14.09.2006 13:48
"przejrzystaKpina"a nie gmina-ostatnie lata pokazały wilczy apetyt b/władzy ludowej (od ZMS do SLD), sosnowiczanie uciekają w świat, bo każdy zwykły podatnik nie wyrabia. Zobaczcie 70 km od Was jakie majątki zgromadzili zaradni byli lub aktualni radni UM, np.hotel strajkującego ostatnio radnego dyr.Szpitala-Zagórze, Marka S.zarejestrowany oczywiście na teściową Danutę J.(zob.www.tanie-noclegi.com.pl), cena łóżka min.35 zł/os/dobe, podano tylko nr telefonu 033-8621366, ul.Wilcza 23 Zarzecze/koło Żywca nad morzem żywieckim. Wake up Sosnowcu!
"Leczmy się" RAZEM może teraz z Tuskiem uda sie?!!!!
#3 | anonim dnia 17.08.2006 12:42
Panie Matusz, nich Pan pokaże się jako poeta. Np. wiersz o zasłoniętym przez stację benzynową Teatrze Zagłębia lub sprzedanej na knajpę galerii w dawnym Pałacu Ślubów. Te wiersze przetrwają obecną włądzę dłużej niż teksty w serwisie w którym zaczęli Pana kneblować.
#4 | Wit dnia 17.08.2006 10:00
Panie Matusz prosze sobie zapamiętać - kto obrzuca g.... też będzie śmierdział. Racje ma któryś z czytelników pisząc że Pan ma odwage tylko pomawiać przez internet. Gdyby tylko małą część tego co Pan insynuował zgłosił prokuraturze zawaliłby ją Pan na pare lat, więc bądz Pan facet i miej odwage albo sieć cicho i nie obrzucaj g... w zaciszu komputerka.
#5 | anonim dnia 17.08.2006 05:57
SLD + PO i szlaban dla Matusza. Wracamy do rzeczywistości. A było tak pięknie.
#6 | komentarz do posto niżej dnia 15.08.2006 18:35
autorytarnie rozstrzyga pan kto i co ma robić, a sam się uchyla - bo pan tylko komentuje...
Autor artykuły nie jest śledczym, ani detektywem i piszę o mechaniźmie. Jeśli zaszło przestępstwo, to kwalifikacją prawną zajmą się prokuratura i sąd - sprawa nie jest jasna z winy urzędu miasta, a nie autora tektu - to nie jest kwestia rozumienia słów... więcej pokory!
#7 | do p. Matusza dnia 15.08.2006 16:39
Jeżeli ma pan informacje, że prezydent zmusza swoich pracowników do przekazywania części dochodów na finansowanie kampanii wyborczej, to należało przede wszystkim zawiadomić prokuraturę. Ma pan jeszcze możliwość to zrobić, ale, jak sądzę, nie zrobi pan tego, bo nie ma najmniejszych dowodów potwierdzających te bzdury. A napisać artykuł w serwisie internetowym , tego się pan nie boi, bo nie patrząc nikomu w oczy czuje się bezpieczniej. Ale to tylko złudzenie, bo ponosi pan odpowiedzialność za swoje słowa i proszę pamiętać, że od odpowiedzialności za zniesławienie nie zwalnia przekazywanie wypowiedzi innych osób na zasadzie relata refero. A udowodnienie, że stawiane przez pana zarzuty są prawdziwe należy do pana. Na miejscu Górskiego oddałabym sprawę do sądu, ale że nie jestem, pozostaje mi tylko komentowanie.
I tak na koniec: kto jak kto, ale pisarz nie powinien używać słów, których nie rozumie - mam na myśli płatną protekcję. Na przyszłość proszę się upewnić zanim pan napisze.
#8 | do RADCA PRAWNY dnia 15.08.2006 16:11
Z Ciebie taki radca prawny jak z koziej d... trąba! Decyzja administracyjna to jednostronne, władcze rozstrzygnięcie administracji. A umowa to zupełne zaprzeczenie zasad jakimi rządzą się decyzje adm., gdyż tutaj pozycja stron jest równorzędna. Byłby już czas uzupełnić braki w edukacji, a nie popisywać się ... niewiedzą!
#9 | Sł. Matusz dnia 15.08.2006 15:21
ma Pan rację i pomyłkę poprawiam - pam Michał Kondek złożył oświadczenie. Dziękuję za uwagę i poprawiam błąd. Omyłka wynika stąd, że składał je jako sekretarz miasta, a nie razem z innymi pracownikami UM. Co do pani Teresy Szczepanek, to ona używa jednego nazwiska na łamach "Kuriera" - więc skąd mam wiedzieć czy to ta sama osoba. Nie mam uprawnień policji, by sprawdzać jej tożsamość, więc sprawę p. Teresy Szczepanek zostawiam jak jest. Niech sama na łamach "Kuriera" wyjaśni jak się nazywa. Nie będę też zaglądał wszystkim pracownikom w ich oświadczenia - bo nie o to chodzi. Ale za uwagę dziękuję.
#10 | Sł. Matusz dnia 15.08.2006 15:15
ma Pan rację i pomyłkę poprawiam - pam Michał Kondek złożył oświadczenie. Dziękuję za uwagę i poprawiam błąd. Omyłka wynika stąd, że składał je jako sekretarz miasta, a nie razem z innymi pracownikami UM. Co do pani Teresy szczepanek, to ona używa ona na łamach "Kuriera" - więc skąd mam wiedzieć czy to ta sama osoba. Nie mam uprawnień policji, by sprawdzać jej tożsamość, więc sprawę p. Teresy Szczepanek zostawiam jak jest Niech sama na łamach "Kuriera" wyjaśni jak się nazywa. Nie będę też zaglądał wszystkim pracownikom w ich oświadczenia - bo nie o to chodzi. Ale za uwagę dziękuję.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney