Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W setną rocznicę urodzin stadion im. Witolda Dobrowolskiego!

Z Sosnowca wywodzi się wielu wybitnych komentatorów sportowych. Urodził się tutaj wszystkim znany Jan Ciszewski, Jerzy Zmarzlik, Ryszard Dyja oraz jeden z najpopularniejszych po wojnie sprawozdawców sportowych, dzisiaj prawie zapomniany, red. Witold Dobrowolski. Cztery lata lata temu, w 95 rocznicę jego urodzin, napisałem: Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obecnie MOS) przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego.Urodzony w 15 listopada 1912 r. w Sosnowcu, przyszły dziennikarz i publicysta, Witold Dobrowolski pochodził z bardzo znanej i cenionej za patriotyczne tradycje rodziny. Pracował przez wiele lat w polskim radiu i telewizji. Znany był ze świetnych komentarzy, m.in. z tras Wyścigu Pokoju i... mówienia przepiękną polszczyzną. O tym, jak dobrym dziennikarzem i mówcą był Witold Dobrowolski, niech świadczy wypowiedź prof. Jana Miodka, znanego i wybitnego językoznawcy, zamieszczona w 2001 r. w miesięczniku Arkusz. Na pytanie: „Co by Pan poradził tym, którzy chcieliby mówić poprawnie?” odpowiedział: „Nie można nie mówić dobrze swoim językiem. Natomiast są wśród nas większe i mniejsze talenty oratorskie. Ludzie atrakcyjni stylistycznie i ludzie mniej atrakcyjni stylistycznie. Wśród moich przyjaciół są tacy, których uwielbiam, ale których mówienie mnie męczy, bo są nudni. Ale czy ja ich zmienię? Wydaje mi się, że wszystko zależy od empatii. Od dzieciństwa miałem zdolności parodystyczne, umiałem naśladować ludzi. W związku z tym zawsze się w kogoś zapatrzyłem, w kogoś, kto był jednocześnie świetny językowo. To byli Witold Dobrowolski, Bohdan Tomaszewski – znani sprawozdawcy sportowi. Później we Wrocławiu usłyszałem doc. Berezę, w kościele ks. prof. Juliana Michalca, niezwykłego kaznodzieję. I dziś, patrząc na siebie, w geście, w sposobie artykulacji pewnych głosek, nawet w takim szczególe widzę ich, tych moich ideałów językowych. Powiedziałbym więc tak: jeśli masz zdolność empatii, to zapatrz się w kogoś, kto jest dobry językowo, niech to będzie Papież, nauczyciel, kaznodzieja lub dziennikarz – to przyniesie owoce”.

Dobrowolski, pracując na początku lat 50. w Polskim Radiu Katowice, jako jeden z pierwszych dostrzegł talent młodego wówczas Janka Ciszewskiego, który właśnie wtedy debiutował w zawodzie dziennikarza. Później ich drogi się rozeszły, ale obaj byli uważani w swoim czasie za najlepszych i najbardziej popularnych sprawozdawców sportowych w Polsce.

Witold Dobrowolski zmarł 14 lipca 1975 r. w Warszawie. Pochowany jest na cmentarzu w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Zuzanny. Dobrze by się stało, żeby w przypadającą za 5 lat setną rocznicę Jego urodzin, stadion MOSIR-u (obcecnie MOS)przy ul. Mireckiego zmienił nazwę na stadion im. Witolda Dobrowolskiego. Osoba ta w pełni na to zasługuje.

Przypomnijmy, że obecnie Stadion ten nosi imię Stefana Płatka, byłego Wiceprezydenta Sosnowca (w latach 1984-1989 I sekretarza Komitetu Środowiskowego PZPR Nauczycieli w Sosnowcu).

Został rok i kilka miesięcy...Arkadiusz Chęciński
Przewodniczący Rady Miejskiej
w Sosnowcu


Wnoszę o zmianę nazwy Stadionu Lekkoatletycznego Miejskiego Osrodka Sportu przy ul. Mireckiego z obecnej nazwy na stadion im. Witolda Dobrowolskiego, Sosnowiczanina, wybitnego komentatora sportowego. Uważam, że jest to odpowiedniejsza nazwa, po prostu lepszy patron, dla jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w mieście, niż obecny. Uważam załączone stanowisko Zarządu PO za bardzo rozsądne i trafne. Zawody sportowe jego imienia, a nawet sala gimnastyczna w szkole, gdzie uczył, dodam nawet korty Tenisowe Stefena Płatka, ale na Stadionie Witolda Dobrowolskiego. Trzeba zachować właściwe proporcje. Nie może największy lekkoatletyczny obiekt w mieście nosić imienia kogoś, kto tak naprawdę w sporcie niczym się nie wyróżnił, ani specjalnego, wyjątkowego dla tego sportu nie zrobił. Wykonywał dobrze swoją pracę, pracę urzędnika. Takiego go pamiętają ludzie i nie ma najmniejszej potrzeby, żeby robić z tego szczególny powód do chwały. Czy poza Sosnowcem, ktoś słyszał o Stefanie Płatku w związku ze sportem? Wątpię! Proszę o rozważenie mojej propozycji. Jako uzasadnienie mojej propozycji załączam artykuł, który od 5 lat ukazuje się w tej sprawie w serwisie sosnowiecfakty.pl. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
www.sosnowiecfakty

23 maja 2011r.

Autor: Piotr Dudała | 21/08/2011
Komentarze
#1 | Zagórzanka dnia 14.09.2011 13:17
To ja w takim razie źle przeczytałam,przepraszamSmile
#2 | ola dnia 14.09.2011 12:59
moj pierwszy post był odpowiedzią na artykuł a nie na Twój pierwszy post, który właśnie teraz dopiero przeczytałam. Wink
Polonia, Górnik, AKS Niwka chyba długo się nie doczekaja patronów w ogóle, ale chciałabym mieć jasność co do patronów: Dobrowolskiego i Ciszewskiego.
#3 | Zagórzanka dnia 14.09.2011 11:48
Bardzo mi przykro,ale nie dokładnie przeczytałaś moje komentarze.Pozdrawiam Smile
#4 | ola dnia 14.09.2011 11:06
wiem gdzie położony jest stadion Górnika - jestem sosnowiczanką. ale nie rozumiem Twojego postu jako odpowiedzi na mój post. a może autor wytłumaczy o który stadion chodzi i które jakich maja patronów.
#5 | Zagórzanka dnia 14.09.2011 08:35
Ja pisze o stadionie który jest w Sosnowcu Zagórzu.
Zagórze to dzielnica Sosnowca między Klimontowem,Dańdówką,a Dąbrowa Górniczą.
Po prostu chce przypomnieć o jego istnieniu.No i żeby zadbano o niego.
Są jakieś plany związane ze sprzedażą tego terenu i obawiam się że stadion zniknie. Sprzedadzą ziemie i wybudują pewno nowe centrum handlowe.
#6 | ola dnia 14.09.2011 07:08
nie wiem o którym piszesz juz teraz? autor powyzszego artykułu chce zmienic nazwę tego na Mireckiego, a necie znalazłam, że ten na Mireckiego to jest im. Ciszewskiego. Co masz na mysli z tym "Górnikiem"?
#7 | Zagórzanka dnia 13.09.2011 15:53
To nie ten.Ten jest przy ul.Braci Mieroszewskich.
Stadion KS"Górnik" S-c Zagórze.
Jak przystanek Mortimer,obecnie Silesia (czy jakość tam.)
#8 | ola dnia 12.09.2011 09:46
Stadion im. Jana Ciszewskiego

adres: Sosnowiec, al. Mireckiego 31
#9 | ola dnia 12.09.2011 08:27
To nie nosi on juz przypadkiem im. Jana Ciszewskiego?
#10 | Zagórzanka dnia 01.09.2011 09:08
To dobrze.Patronami stadionów powinni być tacy ludzie.
ZWIĄZANI ZE SPORTEM.
A co ze stadionem w Sosnowcu Zagórzu.Ratujcie go.
I też dajcie mu odpowiedniego patrona,człowieka związanego ze sportem.Piszecie zapomniany,to prawda.Pamiętacie tylko o tych co są teraz,a o tych co dawno odeszli nie.a przede wszystkim należy pamiętać o nich.A ci co teraz odeszli niech poczekają na swoją kolej.Przedtem w każdej obecnej dzielnicy były stadiony i tętniły życiem.Co z nimi zrobiono to widać po zagórskim.Niepotrzebne stadiony,zarastają .Niepotrzebne domy kultury,które zamieniono na sklepy.
jak w Zagórzu i na Niwce.Polikwidowano ogródki Jordanowskie.Najlepiej wszystko zniszczyć zaorać i postawić sklepy.TAK TERAZ JEST.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney