Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Demokracja po sosnowiecku: czyli, kiedy targowisko przy ul. Szklarnianej stanie się Placem im. Władysława Szpilmana?

Wniosek w tej sprawie publicznie zgłosiłem w...2003r. kliknij tu Formalny wniosek na ręce Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego przesłałem mailem w dniu 23 października 2009r. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Piotr Dudała

Redaktor Naczelny
serwisu www.sosnowiecfakty.plNie udało się z "całością", bo na jego dużej częsci stanęła Plaza. O placu, który pozostał, napisałem kiedyś: "To miejsce powinno być spokojnym, cichym ryneczkiem z fontanną, nazwanym imieniem Władysława Szpilmana. Taki plac korespondowałby ze sosnowiecką starówką oraz z kamienicą przy ul. Targowej 18, gdzie pianista się urodził i wychował. Może czas i tę sprawę zakończyć?Od kliku lat prowadzę własną, jakby prywatną kampanię medialną, zmierzającą do godnego uczczenia Szpilmana w Jego rodzinnym mieście.Cieszę się, że wiele już zrobiono i właściwie z każdym rokiem posuwamy się we właściwym kierunku. Wierzę, że doczekamy się też placu im. Władysława Szpilmana w Sosnowcu. Jest ku temu sprzyjąca atmosfera.


Wróćmy do Szpilmana. Był najstarszym z czworga rodzeństwa. Jego młodszy brat Henryk zapowiadał się na muzyka, siostry: Regina, studiowała prawo na UJ, a aplikację robiła już w Warszawie) i Halina, były najmłodsze.Ale, choć Władysława wysłano do, leżącej kilka domów dalej na Targowej, Szkoły Męskiej Handlowej (tzw. gimnazjum Płockiego), jego powołaniem od najmłodszych lat zdawała się być muzyka. W archiwum sosnowieckiego liceum im. S. Staszica znajduje się informacja o uczącym się tam przed wojną Henryku. Jego nazwisko nie figuruje jednak w spisie absolwentów, zamieszczanym w wydawanych po wojnie przez szkołę jubileuszowych publikacjach. Odszedł ze szkoły w 1934 roku.Władysław Szpilman wyrósł w domu o tradycjach muzycznych. Już samo nazwisko „Szpilman” oznacza po niemiecku i w jidysz grajka, muzykanta. Jego ojciec i stryj, pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego, byli znakomitymi skrzypkami. Ojciec grał w orkiestrze zespołu operowego, działającego przy katowickim Teatrze Polskim. Matka uczyła gry na fortepianie. Ona też była jego pierwszą nauczycielką muzyki. Jak podają źródła Szpilman już jako czterolatek uwielbiał grę na fortepianie. Nawet po pierwszym przeczytaniu nut bezbłędnie odgrywał melodię. Szpilman spędził w Sosnowcu wraz z rodzicami i rodzeństwem dzieciństwo i młodość i jak potwierdza to jego małżonka Halina, okres ten dobrze zapisał się w jego pamięci, jako jeden z najlepszych w życiu. Choć Szpilman już w wieku 17 lat po raz pierwszy wyjechał z Sosnowca by pobierać lekcję fortepianu u Józefa Śmidowicza i Aleksandra Michałowskiego, uczniów Franciszka Liszta w Warszawie i Berlinie, to ostatecznie rodzina wyprowadziła się z Sosnowca do Warszawy dopiero w 1935 roku, kiedy Władysław Szpilman dostał pracę w Polskim Radiu.Wszyscy znamy Szpilmana z filmu "Pianista" Romana Polańskiego. Przypomnimy, że wojnę przeżył dzięki żydowskiemu policjantowi, który cofnął Go z transportu do obozu koncentracyjnego w Treblince oraz Polakom, którzy pomagali Mu przetrwać, a także niemieckiemu oficerowi, który opiekował się nim po Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie wrócił do Polskiego Radia gdzie pracował jako pianista i kierownik działu muzyki rozrywkowej aż do roku 1963. Wtedy to porzucił tę pracę, by poświęcić się działalności koncertowej w zorganizowanym wspólnie z Bronisławem Gimplem i Tadeuszem Wrońskim Kwintecie Warszawskim, z którym wystąpił ponad dwa tysiące razy w salach koncertowych całego świata.

Jednak Szpilman największą sławę zdobył jako kompozytor piosenek. W sumie stworzył ich około pięciuset, z czego sto pięćdziesiąt stało się prawdziwymi przebojami, a wiele z nich cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: Nie ma szczęścia bez miłości, Straciłam serce twe, Czerwony autobus, Nie wierzę piosence, Jak młode Stare miasto, Piosenka mariensztacka, Pójdę na Stare Miasto, W małym kinie, Tych lat nie odda nikt, Zakochani są wśród nas, Jutro będzie dobry dzień i wiele innych. W latach pięćdziesiątych napisał też około 40 piosenek dla dzieci, za co został uhonorowany nagrodą Polskiego Związku Kompozytorów w roku 1955. Jego autorstwa jest sygnał muzyczny Polskiej Kroniki Filmowej. Był jednym z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i organizatorem pierwszej z corocznych imprez festiwalowych. Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Jak widać z tego krótkiego CV zasługi Szpilmana dla kultury polskiej są olbrzymie. Mimo że był Żydem, to był polskim Żydem, żyjącym i tworzącym w Polsce. Innej ojczyzny nie miał.


Autor z Panią Halina Szpilman, Sosnowiec, grudzień 2005r.


Poznałem osobiście Panią Halinę Szpilman, z którą widziałem się dwukrotnie, kilka razy rozmawiałem z nią przez telefon. Od niej dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat jej męża, m.in. na temat stosunku do rodzinnego miasta. Nigdy nie był zły, choć Szpilman, go unikał ze względu na wspomnienia i ból po stracie całej rodziny. Sosnowiec mu ją za bardzo przypominał.
Dom rodzinny Władysława Szpilmana przy ul. Targowej 18 w Sosnowcu.Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 21/08/2011
Komentarze
#1 | Zagórzanka dnia 01.09.2011 09:40
Nie rozumiem.Co stoi na przeszkodzie wyremontować ten kawałek placu dla targu.Czy jak nazwie się ten plac nazwiskiem Pana Władysława Szpilmana ,to zrobią remont,a jak nie,to nie zrobią remontu.?????????? DZIWNE.
Uważam że robicie krzywdę temu Panu,tak stawiając sprawę.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
#2 | H.S. dnia 29.08.2011 17:18
Z pewnością jest to zabawna sytuacja. Pisarze forumowi jednocześnie potępiają tzw. komunizm, i domagają się zastosowania jego elementów do rozwiązywania problemów.Idź, przyjacielu, na to targowisko, i zacznij przekonywać handlujących, że trzeba je zlikwidować, bo ci przeszkadza. Podejrzewam, że będziesz miał możliwość przetestować skalę włsnej odwagi, a jednocześnie zmierzyć sobie czas w biegu na przynajmniej 200 m.
#3 | do Stefana dnia 28.08.2011 21:08
"wszystkie te targowiska i stragany" których domagasz się likwidacji są pełne ludzi, mieszkańców naszego miasta. Zatem w czyim imieniu domagasz się ich likwidacji. Jakby to było niepotrzebne mieszkańcom to juz dawno targowiska i stragany by splajtowały.
Najlepiej jak zwrócisz się ze skargą bezpośrednio do Watykanu. Twój wpis jest stylu lat komuny. Wtedy też w kumitetach lepiej wiedziano co zwykłym ludzią potrzeba.
#4 | stefan dnia 26.08.2011 19:10
Czy wreszcie doczekamy się że z centrum Sosnowca znikną wszystkie te targowiska i stragany. Dlaczego Rada Miasta nie zdecyduje aby przeniesiono część na targowisko przy dworcu południowym. Tam jest dużo wolnych miejsc. Ludzie się przyzwyczają. Co na to kandydaci do Sejmu? Może to dla nich jest zadanie? Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie do dzieła!!!
#5 | góral dnia 25.08.2011 10:49
A ja proponuję uświetnić "Przystanek do poprawki" imieniem naszego niezłomnego w swych poczynaniach redaktora Dudały.
#6 | Stiopa dnia 25.08.2011 10:34
Fajna fota- jak się przyjrzeć wygląda tak jak robiona na prędce z zaskoczenia.
Pani Szpilman tyle co odebrała kwiaty, jeszcze coś kończy mówić (może dziękować) a tu nagle z zaskoczenia od prawej podjeżdża jakiś opasły typ z kolegą paparazzim, walą foty i zaraz potem wielka znajomość "Autor z Panią Halina Szpilman". Czy kogoś jeszcze dziwi że Pani Szpilman, jak pisze to "Były Kolega z UM", nie może sobie przypomnieć Pana Redaktora Naczelnego???
#7 | Patrzę Się dnia 25.08.2011 05:29
"Autor z Panią Halina Szpilman"
...i z kim jeszcze?
#8 | SO dnia 23.08.2011 13:04
Pan jest ciekawym człowiekiem, panie Dudała.Z jednej strony obraża sie pan, że władze nie widza powodu, aby panu odpowiadać na pańskie interpelacje, a z drugiej strony czyni pan podobnie w zakresie własnych możliwości, czyli na swoim forum.Ciekaw pojmowanie demokracji...Jednak to dobrze, że ludzie pańskiego pokroju nie są w stanie uzyskać w naszym kraju jakiejkolwiek władzy - przede wszystkim w legalny sposób, czyli dzięki normalnym wyborom.Sam sie pan o tym przekonał w ostatnich wyborach do RM, a także, chyba dwukrotnie, w poprzednich...Dzięki Bogu, że żyjemy w demokratycznym kraju.
#9 | @ dnia 22.08.2011 21:50
Ja jestem zaskoczony. Żyjemy przecież w katolickim państwie, gdzie dla tej grupy zawodowej załatwienie dla siebie jakiejkolwiek sprawy nie jest żadnym problemem...Obojetnie, czy zgodnie z prawem, czy bez...A tu nasz Wielki Katolik nie potrafi tego załatwić.Może trzeba udac sie do biskupa i poprosic go o wydanie polecenia naszym władzom.To chyba najkrótsza droga...I najpewniejsza.
#10 | Jak szybko zapomnieliście... dnia 22.08.2011 21:19
Najprawdopodobnej niektorym już nienawiść i skleroza nieco mózgi naruszyła. Szybko zapominacie - za komuny to jeden telefon od sekretarza z kumitetu, natychmiast targ by zamknał bo władza ludowa czyjeś mienie miała w dupie. Albo jakby ten Górski co tak was w oczy kole byłby np. krolem czy carem - jeden edykt i wszyscy co tam mają budki pojechali by na Sybir.
Wszyscyście podobno ten ustrój zmieniali ale o swiętym prawie wlasności jakoś nie chcecie pamiętać - skończyły się czasy odbierania własnosci dla czyiś zachcianek. A ten teren nie jest miasta, został wydzierżawiony kramarzom. I to najpierw trzeba załatwić i mieć na to pieniadze. A wielu woli aby miasto dało pieniadze na dzieci a nie na fanaberie estetów. Dudała dobrze wie dlaczego nadal jest targowisko, pisano tu o tym wiele razy, woli jednak udawać że nic go to nie obchodzi bo jego musi być na wierzchu. To szczyt zaklamania i obłudy. Nie pierwszy raz zresztą.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney