Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Zagłębiacy, czyli sposób na regionalne dowartościowanie

"Polska Dziennik Zachodni": Z jednej strony Brynicy jest Ruch Autonomii Śląska, a z drugiej powstaje nowa, również ważna siła. Elity polityczne Zagłębia chcą powołać do życia nowe stowarzyszenie - Zagłębiacy.

To próba zaktywizowania lokalnych liderów do wspólnego działania na rzecz małej zagłębiowskiej ojczyzny - mówi Bogusław Śmigielski (PO), przewodniczący sejmiku województwa śląskiego, Zagłębiak. Śmigielski podkreśla, że stowarzyszenie, którego powstaniu kibicuje, nie jest tworzone przeciwko RAŚ, ale ma być forum wymiany myśli i planowania działań ważnych dla zagłębiowskich miast oraz posłużyć podniesieniu rangi Sosnowca jako stolicy subregionu.- To stowarzyszenie ponadpartyjne, a więc nie rezerwujemy go tylko dla członków PO - mówi Piotr Zarzycki, były radny wojewódzki i pomysłodawca stowarzyszenia. - Do komitetu honorowego zaprosimy osoby nie kandydujące, ale po wyborach zaproszenie wystosujemy do wszystkich wybranych zagłębiowskich parlamentarzystów, bez względu na opcję - dodaje.

Powstanie Zagłębiaków w środku kampanii do parlamentu nie jest jednak przypadkowe. To może być dla takich inicjatyw czas najlepszy, tym bardziej, że właśnie w tej kampanii w sposób nieporównywalny z poprzednimi latami kandydaci podkreślają swoje lokalne pochodzenie, co widać głównie na billboardach. - Ożywienie w Zagłębiu związane z budzeniem tożsamości, to taki pozytywny ferment, który obserwujemy od dawna. Popieramy każdy tego typu pomysł - deklaruje Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

Choć twórcy stowarzyszenia przekonują, że jest ono uzupełnieniem oferty ze strony organizacjispołecznych, to nie od dziś wiadomo, że Zagłębie, a zwłaszcza prezydenci zagłębiowskich miast, czują się niedowartościowani na tle samorządowców ze Śląska. Ostatni wpływowy człowiek z Zagłębia, były szef regionalnego SLD - Andrzej Szarawarski, wycofał się z życia politycznego i teraz prym wiodą Ślązacy z Tomaszem Tomczykiewiczem, szefem śląskiej PO i klubu parlamentarnego tej partii na czele.

(mkw)
Agata Pustułka / Polska The TimesAutor: Redakcja | 11/09/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?