Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ewa Malik - Spot wyborczyAutor: Jerzy Jarosz | 26/09/2011
Komentarze
#1 | ano. dnia 27.09.2011 12:49
Ja myślę że powinno się głosować na PiS, ale już nie na p. Malik- a może na Przemka Wydrę?
#2 | Katolik a polityka dnia 27.09.2011 12:20
Ludzie wierzący niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jakim być chrześcijaninem. Życie pokazuje, że najłatwiej być konformistą, nie wychylać się, nie wychodzić przed szereg. Często też niektórzy tzw. pseudokatolicy twierdzą, że kapłani a najlepiej cały Kościół, powinni stać daleko od spraw społecznych i politycznych, a najlepiej niech Kościół zajmie się tylko modlitwą. Czy tak postawa jest właściwa?

Na te liczne i rozmaite zapatrywania, pomysły, a czasem wątpliwości, odpowiada Stolica Apostolska. Przychodzi z pomocą tym wszystkim, którzy szczerze szukają odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być postawa katolika w tym, co dotyczy zaangażowania w życie społeczne. 16 stycznia 2003 r. w Watykanie ogłoszono najnowszy dokument Kościoła porządkujący sferę społecznej i politycznej aktywności katolików. Dokument nosi tytuł: "Nota doktrynalna dotycząca pewnych kwestii związanych z udziałem i postawą katolików w życiu politycznym".

Celem tej Noty jest tylko przypomnienie niektórych zasad, jakimi katolicy w swoim chrześcijańskim sumieniu winni się kierować w podejmowaniu społecznych i politycznych zadań w społeczeństwach demokratycznych. Kierując się chrześcijańskim sumieniem, w zgodzie z wartościami oraz kierując się własną odpowiedzialnością, świeccy katolicy nie mogą rezygnować z udziału w polityce, czyli w różnego rodzaju działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej, która w sposób organiczny służy wzrastaniu wspólnego dobra, a która obejmuje promocję i obronę takich dóbr, jak ład publiczny i pokój, wolność i równość, poszanowanie ludzkiego życia i środowiska.
Właśnie w ostatnich czasach pojawiły się dwuznaczne opinie i budzące sprzeciw stanowiska, które domagają się jasnego przedstawienia ważnych w tej dziedzinie zagadnień.

Tymczasem jesteśmy świadkami takich prób formułowania prawa, które nie licząc się z konsekwencjami dla istnienia i przyszłości narodów w dziedzinie kultury oraz dla postaw społecznych, stają się zamachem na nietykalność ludzkiego życia.
Dlatego też katolicy mają prawo i obowiązek podnosić głos, aby przypominać najgłębszy sens życia i budzić odpowiedzialność spoczywającą na wszystkich ludziach.
Papież Jan Paweł II wiele razy stwierdzał, że wszyscy, którzy na mocy wyboru zasiadają w gremiach prawodawczych mają konkretną powinność przeciwstawienia się wszelkiemu prawu, które okazywałoby się zamachem na ludzkie życie. Dlatego też żadnemu katolikowi nie wolno uczestniczyć w kształtowaniu takiego prawa, ani też okazywać mu poparcia.

Trzeba też pamiętać, że prawidłowo ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu popierać w głosowaniu programu politycznego czy też pojedynczej ustawy, w których podstawowe treści wiary i moralności byłyby obalane przez sformułowania alternatywne.
Katolik nie może zrzucać na innych ludzi obowiązku chrześcijan - głoszenia i realizacji prawdy o człowieku i o świecie płynącego z Ewangelii Jezusa Chrystusa. Nikt z ludzi wierzących nie może się powoływać na zasadę pluralizmu i autonomii świeckich w dziedzinie polityki, aby w ten sposób popierać rozwiązania, które by przekreślały lub podważały funkcję wymagań etycznych.

Nauczycielski Urząd Kościoła zabierając głos w tej materii, nie zamierza wykonywać jakiejś władzy politycznej ani też eliminować wolności opinii katolików w kwestiach uwarunkowanych okolicznościami. Pragnie on kształtować i oświecać sumienie wiernych, zwłaszcza tych, którzy poświęcają się życiu politycznemu, aby ich działanie odbywało się zawsze w służbie integralnego rozwoju ludzkiej osoby i wspólnego dobra. Trzeba też pamiętać, że każde działanie, każda sytuacja, każda konkretna forma zaangażowania np. w miejscu pracy jest opatrznościową okazją do ustawicznego ćwiczenia się w wierze, nadziei i miłości.
Zgodne z sumieniem, życie i działanie w dziedzinie polityki, to udział chrześcijan w budowaniu bardziej sprawiedliwego ładu społecznego, odpowiadającego godności ludzkiej osoby.

Dlatego też wiara w Jezusa Chrystusa, który sam siebie nazwał "drogą, prawdą i życiem", domaga się od każdego chrześcijanina większego wysiłku w kształtowaniu kultury, inspirowanej Ewangelią i opartej na dziedzictwie wartości przekaza-nych przez katolicką Tradycję.
Należy odrzucić polityczne zapatrywania i postawy, inspirowane wizją utopijną, która zmienia radykalnie tradycję biblijnej wiary w jakąś postać profetyzmu bez Boga i zwraca świadomość ludzi ku jakiejś czysto ziemskiej nadziei, przekreślającej lub wypaczającej dążność chrześcijan do wiecznego życia. Trzeba też pamiętać, że nie ma autentycznej wolności bez prawdy. W społeczeństwie, w którym prawda nie jest głoszona, osłabiona zostaje wszelka autentyczna forma korzystania z wolności, gdyż otwiera się drogę do libertynizmu i indywidualizmu, które uniemożliwiają zagwarantowanie dobra osoby i całego społeczeństwa.

Nota Stolicy Apostolskiej zwraca uwagę, że katolik ma prawo do wolności sumienia, a w szczególny sposób do wolności religijnej. Dlatego też powinna być zgodność między wiarą i życiem, między Ewangelią i kulturą.
Chrześcijanie powinni wiernie wypełniać swoje doczesne powinności podporządkowując wszystko chwale Boga.

Tadeusz Bułak
#3 | ano. dnia 27.09.2011 10:41
Panie Piotrze ten splot wyborczy też proszę wycofac!!!
Podobno jest Pan Rycerzem Kolumba? - Bez polityki!!!
#4 | @lis dnia 27.09.2011 06:19
jak wtym dowcipie, rudy lis srebrny lis czy syfilis?
#5 | lis dnia 27.09.2011 06:18
kiedy ta Pani dostała się pare lat temu do Rady Miejskiej nie mogłem się nadziwić co ona tam w ogóle robi, to była już wtedy masakra. jakiez bylo moje zdziwienie kiedy nasze kochane spoleczenstwo wybralo ja takze do sejmu, nie znali jej glosowali na liste a szkoda ze nie przylozyli sie bardziej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney