Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Podpisano "Porozumienie dla Zagłębia"

Porozumienie dla Zagłębia podpisali w Sosnowcu m.in. lokalni lewicowi kandydaci do Sejmu i Senatu oraz samorządowcy. Przedstawiciele innych opcji politycznych, m.in. PO, do przedsięwzięcia podchodzą na ogół ostrożnie.

Inicjatorem Porozumienia jest kandydujący z pierwszego miejsca listy SLD w Sosnowcu skarbnik tej partii Kazimierz Karolczak. Dokument – prócz niego - podpisali w środę m.in. prezydenci Sosnowca Kazimierz Górski i Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, kandydat SLD do Senatu z Sosnowca Piotr Hałasik i startująca do Sejmu z listy Sojuszu kandydatka Partii Kobiet Magdalena Konus. Sam Karolczak mówił, że do Porozumienia zaprosił przedstawicieli wszystkich opcji politycznych.- W tej chwili w polityce zagłębiowskiej jest to jedyny konkret, jedyna inicjatywa, która w założeniu miałaby łączyć polityków wszystkich opcji. Zależy nam na pełnej reprezentacji, bo razem możemy więcej, (…) a ten region może na tym skorzystać – przekonywał.

Skarbnik SLD zaznaczył też, że zależy mu na włączeniu do porozumienia szerokiego grona samorządowców i przedstawicieli nauki, kultury i biznesu.

- Zagłębie (…) jest w pewien sposób pomijane w podziale środków unijnych, w inwestycjach wojewódzkich i rządowych. Chcielibyśmy powalczyć, by jednak Zagłębie dostało to, na co zasługuje. Największym problemem są tutaj miejsca pracy i to jest głównym celem – argumentował.

Pytany, czy czas po wyborach nie byłby lepszym momentem na ogłoszenie Porozumienia, Karolczak wskazał, że długo wahał się w tej sprawie, uznał jednak, że „nigdy nie będzie dobrego momentu”. Przyznał, że przedstawiciele innych partii mogą próbować dopatrywać się w jego inicjatywie "pewnej instrumentalności", jednak ma nadzieję, że po wyborach ta obawa rozwieje się.

Inicjatywę Karolczaka skrytykował, jako „polityczną - partii, która traci w sondażach”, szef sosnowieckiej rady miejskiej, Arkadiusz Chęciński z PO. W rozmowie z PAP zaznaczył on, że sam – mimo istotnej funkcji w lokalnym samorządzie – zaproszenia do Porozumienia od polityka SLD nie dostał.

- Dla mnie to ewidentnie granie na zagłębiowskich uczuciach – wskazał Chęciński, który nie startuje w wyborach parlamentarnych. Przypomniał, że przed dwoma tygodniami b. radny woj. śląskiego z ramienia PO, Piotr Zarzycki, rozpoczął tworzenie mającego zajmować się sprawami regionu apolitycznego stowarzyszenia „Zagłębiacy”.

- Są tam ludzie z różnych opcji: i z lewicy i z prawicy, a dopiero po wyborach chcieliśmy zaprosić również osoby, które dostaną się do parlamentu – wyjaśnił Chęciński. - Ta inicjatywa – jak wynika z tego co mówi pan Karolczak i pan Hałasik – zaognia podział między Śląskiem i Zagłębiem – dodał.

Przeważnie sceptycznie o Porozumieniu wyrażali się też cytowani przez regionalną prasę posłowie innych ugrupowań. Wojciech Saługa z PO mówił na łamach „Dziennika Zachodniego”, że może dyskutować o problemach w Zagłębia – lecz w innej formie, a Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) zapowiedziała powołanie po wyborach zespołu parlamentarnego dla całego woj. śląskiego. Za dobry – o ile nie ma służyć tylko „autopromocji” - uznała pomysł Karolczaka posłanka PiS Ewa Malik.

W Porozumieniu zapisano m.in., że sygnatariusze popierają utworzenie sejmowego zespołu na rzecz Zagłębia, deklarują poparcie dla projektów prorozwojowych, chcą też reaktywacji rady parlamentarno-samorządowej. Wśród szczegółowych celów dokumentu wymieniono m.in. postulaty wydłużenia do Zagłębia powstającej obecnie w śląskich miastach Drogowej Trasy Średnicowej oraz wspierania działań zagospodarowujących potencjał Euroterminalu w Sławkowie - miejsca, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy.

Prócz tego przewidziano współdziałanie na „rzecz wyrównania dysproporcji” środków „przydzielanych przez samorząd woj. śląskiego dla subregionów” - szczególnie Zagłębia Dąbrowskiego, wsparcie samorządów w inwestycjach i tworzeniu nowych miejsc pracy, obronę odrębności kulturowej Zagłębia i promowanie mieszkańców w działalności publicznej.

Porozumienie ma doprowadzić również do utworzenia fundacji pomagającej finansowo i promującej młodych zdolnych mieszkańców Zagłębia.

źródło: www.onet.pl

Autor: Redakcja | 29/09/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney