Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dość kwękania!

Kiedy premier Donald Tusk wraz ze swoją ekipą specjalistów mówi do nas z telewizora, że wybory w przyszły weekend są o pieniądzach dla Polski i o tym, kto zdobędzie ich więcej, zapewne ma rację. Dla Zagłębiaków natomiast, te wybory są o być albo nie być. I to w sensie dosłownym, bo nie można po raz kolejny wybrać miernoty, która o regionie pamięta tylko przy okazji kolejnych wyborów.

Być może brzmi to jak mdły patos ale biorąc pod uwagę sposób, w jaki mówi się przed wyborami o Zagłębiu Dąbrowskim, przypomina mi się dobrze już znana retoryka. I to z każdej możliwej elekcji, bez względu na to czy mamy akurat wybory parlamentarne, czy samorządowe. Wtedy to wszyscy kandydaci, obojętne czy z lewa, czy z prawa, jak jeden mąż idą do wyborów z Zagłębiem jak z modlitwą na ustach, zapewniając jak to oni dobrze chcą dla tego regionu. Problem w tym, że zapał i żarliwość jest w tym wypadku taka, jak u większości pseudokatolików, którzy modlą się o to żeby sąsiad miał gorzej niż oni sami. Pytanie czy tym razem będzie podobnie?

Brak jakichkolwiek elit politycznych w regionie podkreślany był na każdej możliwej konferencji naukowej poświęconej Zagłębiu Dąbrowskiemu, w każdej poważnej rozmowie o nim i przy okazji jakiegokolwiek regionalnego problemu. Teraz, kiedy wszyscy wszem i wobec mówią o profitach jakie osiągnął region dzięki nim, odnoszę wrażenie, że żyję w zupełnie innym świecie, niekoniecznie w tej samej galaktyce co kandydaci - ci znani i mniej znani.

W tej chwili serwuje się nam kolejny samograj pod postacią miłości do Zagłębia. Podpisuje się porozumienia, tworzy stowarzyszenia i wynosi region na ołtarze. Problem w tym, że wszystko to już było, a efekt jest tak marny jak jakość bułgarskiego złota sprzedawanego na bazarze w Złotych Piaskach. W dodatku polityczni przeciwnicy tłuką się o monopol na „zagłębiowskość", uzurpując prawo do troski o region tylko dla siebie. Samo zaś zarzucanie przeciwnikom gry „pod kampanię" nie jest nawet truizmem. To zwykła bezczelność.

Panowie Posłowie, Panie Posłanki i kandydaci na tychże: proszę nas nie nabierać na swoją miłość do wyborców i do naszego regionu. Zapomnicie o niej tak szybko, jak szybko siądziecie w poselskich ławach i brutalna rzeczywistość sprowadzi na ziemię Wasze górnolotne zapowiedzi. Było już przecież coś takiego jak śląska grupa parlamentarna, której posłowie oprócz tego, że parę razy się spotkali i wspólnie popłakali nad losem, nie zrobili nic konkretnego (i jest to zdanie nie tylko moje, ale też niektórych specjalistów, którzy na polityce zęby zjedli). Wolałbym, żeby podobna grupa o charakterze zagłębiowskim, nie podzieliła losu swojej śląskiej odpowiedniczki.

Zamiast tego czczego gadania życzyłbym sobie, żeby kandydaci przekonali mnie i pozostałych wyborców co zamierzają zrobić żeby liczyć się w swoich partiach. Żeby nie pełnić w nich marginalnej roli. Żeby ich głos w ugrupowaniu był słyszalny, a nie był to kwęk pokrzywdzonej przez los istoty. To jest ważne drodzy Państwo! Nie obietnice, w które uwierzą tylko najwięksi ortodoksi. Reszta nie zaufa i do wyborów nie pójdzie. A tego zapewne nikt nie chce.

Arkadiusz Kaczor, www.e-sosnowiec.plAutor: Redakcja | 04/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney