Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sprawdź kandydata

"Sprawdź posła" – pod taką nazwą kryje się skierowane do katolików internetowe narzędzie pomagające podjąć decyzję wyboru spośród kandydatów do Sejmu i Senatu. Z podobną inicjatywą wystąpili autorzy Katolickiego Latarnika Wyborczego.

Autorem inicjatywy „Sprawdź posła” (www.sprawdzposla.pl) jest Adam Szmagliński. „Strona ta powstała z myślą o ludziach, dla których ważną rolę odgrywają chrześcijańskie wartości. Ma ona na celu pokazanie, za czym głosują w kluczowych kwestiach wybrani przez nas poszczególni parlamentarzyści” – wyjaśnia.
Główną częścią strony jest zestawienie głosowań poszczególnych posłów i senatorów w najważniejszych kwestiach dotyczących ochrony życia od poczęcia, rodziny i trzeźwości. Dane pobrano bezpośrednio z internetowych stron Sejmu i Senatu.

Głosowania polityków Szmagliński ocenił, odnosząc je do zasad etyki katolickiej. Jako potwierdzenie tej oceny, przy opisie większości głosowań umieścił odnośniki do artykułów prasowych oraz odpowiednich paragrafów Katechizmu Kościoła Katolickiego. Kolorem zielonym oznaczył oddane głosy broniące życie i rodzinę, czerwonym – przeciwne, pomarańczowym – wstrzymanie się od głosu (lub dla senatorów obecność i brak głosowania), żółtym – brak obecności podczas głosowania, a bez dodatkowego koloru – dla osób, które w czasie głosowania nie były parlamentarzystami.

Na stronie można znaleźć zestawienia wyników głosowań poszczególnych parlamentarzystów m.in. na temat dopuszczalności aborcji, zakazu metody in vitro, zmiany definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, dopuszczalności wychowywania dzieci przez osoby o orientacji homoseksualnej, reklamy i sprzedaży alkoholu czy dopuszczalności pracy w niedziele (z poprzedniej kadencji).

Aby zwiększyć użyteczność narzędzia, Szmagliński utworzył także podstrony z listami wyborczymi do Sejmu i Senatu, wygenerowane na podstawie plików danych pobranych ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. Na stronach z głosowaniami, przy nazwiskach posłów i senatorów kandydujących w wyborach, zostały umieszczone hiperłącza do miejsc ich wystąpienia na stronie zawierającej listę wyborczą, oraz hiperłącza w drugą stronę. Można w ten sposób zobaczyć, który parlamentarzysta kandyduje w wyborach oraz który kandydat jest obecnie parlamentarzystą. Po kliknięciu na nazwisko posła lub senatora otwiera się strona Sejmu lub Senatu z informacjami na jego temat, natomiast nad listami kandydatów na posłów znajduje się hiperłącze o nazwie „więcej o kandydatach”. Prowadzi ono do strony danego ugrupowania z tą samą listą, często uzupełnioną o informacje dodatkowe.

Szmagliński deklaruje, nie zajmuje się zawodowo polityką, nigdy nie należał do żadnej partii. „Jako katolik, który ma taką możliwość, stworzyłem to narzędzie. Liczę na to, że ułatwi ono ocenę polityków na podstawie ich czynów, a nie słów” – tłumaczy.

Strona uaktualniania jest codziennie, autor jest otwarty na sugestie ze strony internautów.

Z kolei Katolicki Latarnik Wyborczy ((www.latarnik.info) to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa. Również oni sprawdzili, jak w ubiegłej kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego.

„W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować” – wyjaśnia na swoim blogu Zbigniew Kaliszuk, prywatnie analityk biznesowy, który wcześniej przeanalizował już poglądy na kwestie światopoglądowe Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego, startujących w ub. roku w wyborach prezydenckich.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Ocenili tak postawę posłów wobec dyskutowanych w Sejmie projektów in vitro, parytetów, ustawy przemocowej, zwiększenia praw dla osób homoseksualnych oraz aborcji.

Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

źródło: www.ekai.plAutor: Piotr Dudała | 06/10/2011
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 06.10.2011 19:03
Bardzo pomocne. Na pewno nie będę głosował na "zielonych". Jamen
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney