Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Trwa exodus Koptów

Trwa exodus chrześcijańskich Koptów z Egiptu - alarmuje szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini, który zaapelował o położenie kresu przemocy wobec tej mniejszości. Według włoskiego ministra spraw zagranicznych Egipt mogło już opuścić nawet 100 tysięcy Koptów.

Niedzielne zamieszki były największe i najtragiczniejsze w skutkach od czasu obalenia prezydenta Mubaraka.

"Nie wiemy, czy ta liczba jest prawdziwa" - przyznał w poniedziałek w Luksemburgu Frattini, cytowany przez agencję ANSA.Wyraził również zaniepokojenie eskalacją przemocy w Egipcie. "Te akty przemocy nigdy nie powinny się powtórzyć" - oświadczył minister odnosząc się do niedzielnych zamieszek w Kairze, które wybuchły podczas demonstracji Koptów przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z kościołów. W czasie protestu zginęło - według różnych źródeł - od 25 do 36 osób, a 200 zostało rannych.

"To eskalacja, która bardzo nas martwi. To wyzwanie dla rządu przejściowego (w Egipcie), który musi podjąć większy wysiłek niż reżim (Hosniego) Mubaraka, by zapobiec przemocy i reagować na nią" - powiedział Frattini. Włoski minister wyraził nadzieję, że wszyscy szefowie dyplomacji państw UE, którzy obradują w Luksemburgu, potępią akty przemocy wobec Koptów.

Niedzielne zamieszki były największe i najtragiczniejsze w skutkach od czasu obalenia prezydenta Mubaraka w lutym tego roku.

Starcia z siłami bezpieczeństwa i muzułmańskimi radykałami zaczęły się, gdy tysiące Koptów, którzy domagali się położenia kresu prześladowaniom religijnym w Egipcie, dotarły pod gmach telewizji w Kairze. Egipska telewizja twierdzi, że zamieszki sprowokowali demonstranci, którzy zaczęli strzelać do żołnierzy, a także obrzucać ich kamieniami. Podpalali także samochody. Według uczestników manifestacji, to wojsko pierwsze otworzyło ogień, gdy tylko demonstranci dotarli przed siedzibę telewizji.

Z relacji świadków wynika, że w tłum demonstrantów wjechały dwa pojazdy opancerzone egipskiej armii, powodując śmierć wielu uczestników protestu.

W poniedziałek polskie MSZ wyraziło zaniepokojenie zamieszkami, do jakich doszło w niedzielę w Kairze. Resort zaapelował do Egipcjan o obronę wolności i "uniwersalnych wartości" oraz o powstrzymanie się od przemocy.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża najwyższy niepokój z powodu wczorajszych zamieszek w Kairze. (...) Wczorajsze zajścia to najbardziej tragiczne wydarzenie od momentu rozpoczęcia egipskiej rewolucji i obalenia prezydenta H. Mubaraka" - napisano w przesłanym w poniedziałek PAP komunikacie.

Resort SZ zaapelował do wszystkich Egipcjan, "którym leży na sercu powodzenie niedawno zapoczątkowanych zmian", o obronę wolności i uniwersalnych wartości "na drodze dialogu" i powstrzymania się od przemocy.

"Mamy nadzieję, iż wszystkie siły polityczne, społeczeństwo i władze Egiptu, wyrzekając się przemocy, będą odpowiedzialnie dążyć do umocnienia demokracji i poszanowania praw człowieka" - czytamy w komunikacie.

Egipska telewizja twierdzi, że zamieszki sprowokowali demonstranci, którzy zaczęli strzelać do żołnierzy, a także obrzucać ich kamieniami.

Premier Egiptu Essam Szaraf potępił akty przemocy i stwierdził, że inspirują je z zewnątrz "niszczycielskie siły", których celem jest doprowadzenie do religijnych konfliktów i chaosu w kraju. Zapowiedział w niedzielę, że w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu, poświęconym wydarzeniom w Kairze, zbierze się rząd. (PAP)Autor: Piotr Dudała | 10/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney