Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Dziś "oburzeni" zaprotestują także w Polsce

„Zjednoczeni dla globalnej zmiany” – pod takim hasłem w sobotę w ponad 950 miastach w 82 krajach, w tym w Polsce, odbędą się protesty zorganizowane przez ruch „oburzonych”. Na stronie internetowej nawiązującej do daty wydarzenia (15october.net) „oburzeni” apelują do ludzi na całym świecie, by „wyszli na ulice i place miast i domagali się swoich praw oraz autentycznej demokracji”.Ruch rozpoczął się od majowych protestów w Madrycie przeciwko bezrobociu i brakowi perspektyw dla młodzieży. Potem pałeczkę przejęli Amerykanie. Od wielu dni w parku Zuccotti w Nowym Jorku trwa akcja „Okupuj Wall Street". Demonstranci zorganizowali miasteczko namiotowe i protestują przeciw rosnącym nierównościom społecznym i uległości polityków wobec instytucji finansowych.

Oburzonych łączy przekonanie, że reprezentują 99 procent społeczeństwa, oszukiwanego przez 1 procent „chciwych i skorumpowanych" bogaczy i bankierów oraz realizujących ich interesy polityków różnych opcji. „Nie jesteśmy towarem w rękach polityków i bankierów, którzy nas nie reprezentują" – piszą organizatorzy akcji w swoim manifeście. – „Czas, abyśmy się zjednoczyli; czas, aby oni zaczęli nas słuchać. Ludzie na całym świecie, powstańcie!" – nawołują na stronie Zjednoczeni na rzecz Globalnej Zmiany.

Działacze ruchu wskazują, że w 2008 roku rządy wspomogły banki, które przez swoją nieodpowiedzialną politykę kredytową wpadły w kłopoty finansowe, wywołując ogólnoświatowy kryzys. Jak podkreślają, bankierzy zachowali posady i astronomiczne pensje, a koszty kryzysu mają pokryć zwykli śmiertelnicy, którym rządy obcinają pensje, zasiłki, emerytury itd.

www.rp.plAutor: Redakcja | 15/10/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?