Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Potężna demonstracja w Portugalii

Kilkadziesiąt tysięcy portugalskich urzędników demonstrowało w sobotę w Lizbonie przeciwko cięciom płacowym, przewidzianym w projekcie budżetu na 2012 rok.

Rząd dokonuje kolejnych posunięć oszczędnościowych, żeby spełnić warunki, jakimi obwarowany jest pakiet ratunkowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (78 mld euro).

"Wynoś się stąd MFW", "Nie kraść naszych płac!" - skandowali demonstrujący urzędnicy, do których przyłączyli się wojskowi w stanie spoczynku i policjanci, niepełniący tego dnia służby.Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i MFW są obecnie w Lizbonie, by skontrolować postępy Portugalii, która - w zamian za pakiet ratunkowy - zobowiązała się zredukować deficyt budżetowy z 9,8 proc. PKB w ubiegłym roku do 5,9 proc. w br., do 4,5 proc. w 2012 r. i do 3 proc. w 2013 r.

Projekt budżetu na rok 2012 przewiduje m.in. kilkuprocentowe redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty. Przewidziane jest też podniesienie stawki VAT z 13 do 23 proc. Jedynie stawka na podstawowe produkty żywnościowe ma zostać utrzymana na poziomie 6 proc.

Rząd Passosa Coelho zapowiedział też, że od 2012 r. "na kilka lat" zatrudnieni w sektorze publicznym, którzy zarabiają powyżej 1000 euro miesięcznie, stracą prawo do dodatku bożonarodzeniowego i wakacyjnego. Każdy z tych dodatków stanowi równowartość miesięcznego wynagrodzenia.

Parlament przyjął już projekt budżetu w pierwszym czytaniu. Ostateczne głosowanie nad ustawą budżetową jest przewidziane na 29 listopada. Na 24 listopada związki zawodowe zapowiadają strajk generalny.

źródło: PAPAutor: Piotr Dudała | 12/11/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?