Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiec, Czeladź: Nie chcesz mieszkać w kontenerze? Płać czynsz za mieszkanie

Sosnowiec chce rozprawić się z dłużnikami z mieszkań komunalnych. Podobnie Czeladź. W tym pierwszym mieście niezłym straszakiem na dłużników okazały się tzw. kontenery socjalne, w drugim - nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, która zaczyna obowiązywać od połowy listopada.Kiedy w 2008 roku w pięciu obiektach po ośrodku dla bezdomnych przy ul. mjr. Hubala-Dobrzańskiego w Sosnowcu tworzono 10 lokali socjalnych, okoliczni mieszkańcy byli nieco zaniepokojeni, że będą mieć uciążliwe sąsiedztwo.

- Teraz w tym miejscu jest więcej takich mieszkań, przy czym już nie w budynkach murowanych, a w tzw. kontenerach - mówi Wojciech Wilczyński, kierownik referatu ds. mieszkaniowych Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Sosnowcu. - W 2009 roku postawiliśmy tam 10 pawilonów, w których znalazło się 50 lokali socjalnych i które stopniowo zasiedlamy. Planujemy, że w 2012 roku postawimy tam kolejnych pięć pawilonów z 25 lokalami - dodaje.

Obecni mieszkańcy tego osiedla to najczęściej ci, którzy mają najniższe dochody lub wyroki eksmisyjne za niepłacenie czynszu. Są to zarówno ci z mieszkań komunalnych, jak i ci mający wyroki eksmisyjne z innych zasobów mieszkaniowych niż gminne (np. ze spółdzielni mieszkaniowych). Wszystkie kontenery są już zasiedlone.

Zarówno Arkadiusz Chęciński, I zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny za sprawy komunalne, jak i kierownik Wilczyński zgodnie podkreślają, że tzw. osiedle kontenerowe na część dłużników działa jak straszak.

- Od 2005 roku nie można eksmitować "donikąd". Stąd na mieście spoczywa obowiązek znalezienia takiej osobie lokalu socjalnego - mówi Arkadiusz Chęciński.
Bywa że jak dostają propozycję zamieszkania na ul. mjr. Hubala-Dobrzańskiego, potrafią się zmobilizować i zapłacić zaległości. W ten sposób jednym lokalem można załatwić np. 3 wyroki eksmisyjne, tj. zamiast zasiedlić trzy lokale socjalne, zasiedla się tylko jeden. Dwa pozostają nadal w gestii miasta, bo ci, którzy mieli opuścić swoje dotychczasowe mieszkania, dzięki mobilizacji finansowej, już nie muszą.

Wiele spraw nie udaje się jednak załatwić polubownie i w efekcie trafiają do sądów. Tam zapadają wyroki eksmisyjne i znowu wracają jako problem do gminy. Obecnie na rozpatrzenie czeka 576 wyroków eksmisyjnych. 252 to wyroki eksmisyjne z mieszkań komunalnych do lokali socjalnych, a 324 są wyrokami z innych zasobów mieszkaniowych (np. spółdzielni mieszkaniowych) też do lokali socjalnych. Ta druga grupa jest dla miasta o tyle trudna, że nieznalezienie jej lokali socjalnych powoduje konsekwencje finansowe dla miasta.

Koniec ochrony uciążliwych lokatorów zapowiada głośno Czeladź. Sprzyja temu nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Zmienia ona, często diametralnie, sposób postępowania w sprawach eksmisyjnych.

Prawomocny wyrok o eksmisji uprawnia dłużnika do tzw. pomieszczenia tymczasowego. To przejściowe rozwiązanie, które ma eksmitowanemu zapewnić "dach nad głową". Pomieszczenie tymczasowe to skromne warunki. Eksmitowany będzie mógł z niego korzystać jedynie przez 6 miesięcy.

- Po upływie tego terminu gmina nie będzie zaspokajać jego dalszych potrzeb mieszkaniowych - mówi Lena Wardenga, dyrektorka Zakładu Budynków Komunalnych.

Jednak nie wszyscy mogą liczyć na pomieszczenia tymczasowe. Takiego prawa nie będą mieć sprawcy przemocy, osoby znęcające się nad rodziną - z wyrokiem eksmisji oraz uciążliwi lokatorzy dewastujący mieszkania i zakłócający spokój innym mieszkańcom. Trafią oni bezpośrednio do noclegowni, schroniska lub innej placówki, zapewniającej jedynie miejsce noclegowe.

- Uprawnienia do lokali socjalnych zachowają tylko nieliczni. Nie chodzi przy tym o wyrzucanie z mieszkań rodzin, które nie płacą czynszu, bo ich na to nie stać. Osoby niezamożne nadal mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy i nową, funkcjonującą w Czeladzi od lipca 2011 r., formę rozłożenia długu czynszowego na raty, czy możliwość odpracowania długu - tłumaczy dyrektorka ZBK.

Co w ustawie?

6 października prezydent Komorowski podpisał projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. Ustawa zacznie obowiązywać od 16 listopada. Nie wszystkim eksmitowanym sąd będzie przyznawał uprawnienia do najmu lokali socjalnych z zasobów gminy. Z pomieszczenia tymczasowego będzie można korzystać jedynie przez 6 miesięcy. Po upływie tego terminu gmina nie będzie zapewniać potrzeb mieszkaniowych dłużników.

www.sosnowiec.naszemiasto.plAutor: Redakcja | 15/11/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney