Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dożynamy Sosnowiec!

Nie lubię używać truizmów, jednak często najlepiej oddają one otaczającą nas rzeczywistość. Otóż – wyszło szydło z worka – ja wiem, że lewicowcy i socjaliści na ekonomii się nie znają, co najwyżej na ekonometrii, ale w tak elementarnych sprawach nie trzeba być doktorem nauk ekonomicznych (np. jak dr Hałasik!), żeby zdawać sobie sprawę z wpływu wysokich podatków na rozwój miasta.Mamy w Sosnowcu od lat, najwyższe możliwe stawki podatków lokalnych! Zgodnie z ustawą nie można mieć wyższych, no chyba że ustawa się zmieni. A właśnie to nastąpiło. Więc skarbnik miasta Janusz Kaczor szybko wrzucił sobie w prosty arkusz Excela – A co, by było jakby zrównać do maksymalnej staweczki? – po czym tubalnie się rozrechotał widząc kwotę o 3 mln wyższą niż do tej pory. No, własnie, bo wg ludzi takich jak nasz skarbnik miejski to my jesteśmy takimi małymi cyferkami i literkami, w jego arkuszu kalkulacyjnym. Tutaj doda, tam odejmie, pomnoży i voila! Niestety, to tak nie działa!

Tęgie umysły sosnowieckiego urzędu miasta podczas swoich światłych obrad, nie biorą pod uwagę najważniejszego czynnika – siły motorycznej ekonomii i gospodarki. Chodzi o ludzkie działanie i motywację. Według nich ile się przyciśnie, to tyle będzie. Uważają ludzi za kompletnych debili, którzy przyjmują chłoste od swoich włodarzy bez mrugnięcia okiem. Śpiewają tylko wokół “O, inwestycje, prywatne inwestycje, chodźcie, chodźcie!”, a w miedzyczasie TRACH! Podwyższymy frajerom podatki. Przywołam tutaj najbardziej elementarną rzecz z ekonomii, mianowicie krzywą Laffera.

Wzrost stopy opodatkowania początkowo skutkuje wzrostem wpływów budżetowych z podatków, ale po przekroczeniu pewnego poziomu wpływy te spadają.
T → dochód; t → stawka opodatkownia;
t* → stawka opodatkowania maksymalizująca wpływy do budżetu; stopy t1 i t3 dają takie same wpływy budżetowe

Krzywa Laffera jest najbardziej znanym modelem ekonomii podaży której twórcy postulowali obniżenie stóp podatkowych w celu pobudzenia inwestycji oraz ograniczenia roli państwa w gospodarce w celu zwiększenia podaży pracy. Podstawową przesłanką dla polityki fiskalnej formułowaną na podstawie krzywej Laffera jest możliwość zwiększenia wpływów podatkowych poprzez obniżenie stopy opodatkowania.Radni z Platformy Obywatelskiej i SLD przegłosowali podwyżki podatków od nieruchomości, w tym w niektórych przypadkach niemalże dwukrotnie!)

Krzysztof Jakub Sikora, www.kos.org.pl
Stawki podatku od nieruchomości obowiązujące w 2011 r. i od 1.01.2012 r.1. od budynków mieszkalnych lub ich części od 1 m kw. pow. – 0,67 zł (2011 r.) – 0,70 zł(od 1.01.2012 r.)2. od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej od 1 m kw. pow. uż. – 20,50 zł – 21,94 zł3. od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym od 1 m kw. pow. uż. – 9,82 zł –10,24 zł

4. od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych od 1 m kw. pow. uż. – 4,00 zł (szpitale), 4,10 zł ( pozostałe) – 4,45 zł

5. od budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m kw. pow. uż. – 6,60 zł – 7,36 zł

6. od budowli od wartości – 2% – 2%

7. od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków od 1 m kw. pow. – 0,76 zł (działalność gospodarcza) 0,71 zł (świadczenia zdrowotne) – 0,84 zł

8. od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne, retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha – 4,15 – 4,33 zł

9. od gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m kw. pow. – 0,28 zł –0,43 zł

źródło: sosnowiec.info.pl


O ile w przypadku lokali mieszkalnych jest mniej prawdopodobne (ale realne, tylko że w mniejszej skali), że mieszkańcy spakują się i wyprowadzą do Katowic choćby, gdzie te podatki są niższe, to Ci, na których bardzo nam zależy, ponieważ z nich głównie zdzieramy podatki, oni gwarantują nam miejsca pracy itp., czyli przedsiębiorcy i inwestorzy po prostu wezmą i wyniosą się do gminy, która jest bardziej konkurencyjna pod tym względem. Sosnowiec to już teraz zapuszczona dziura, zapomniana, przez świat biznesu, jeśli dalej władze miasta będą tak postępować NIC się tu nie zmieni. Młodzi ludzie uciekają stąd, bo tu nie ma pracy! Tu nic nie ma! Kiedy ktoś ze zdrowym rozsądkiem zawróci to miasto z szaleńczego pościgu w kierunku przepaści? Co nam po tożsamości regionalnej, dniach Sosnowca, festynach i koncertach w prywatnych barach? Skoro nikt nie chce tu przyjeżdzać, inwestować, pracować! To się po prostu nie opłaca!

Jeśli czyta to ktoś z radnych, proszę o odpowiedź na pytanie: Dlaczego Sosnowiec jest traktowany jak dojna krowa, którą zamiast pielęgnować i brać od niej mleko, ktoś zarżnął na kotlety i kiełbachy?Autor: Piotr Dudała | 01/12/2011
Komentarze
#1 | Chcesz o tym podyskutować? dnia 03.12.2011 16:10
Chcesz o tym podyskutować to bardzo proszę - czy to nie są fakty?
#2 | Fakty są takie jakie są dnia 03.12.2011 16:07
Młodzież pobierająca nauki religii w szkołach gremialnie zagłosowała na Palikota i na PO. a premier też zapowiedział, że nie będzie klękał przed proboszczem. Już tak się stało, gdy jeden z biskupów zasugerował 1% od podatków na kościół! Minister Rostowski bez emocji odpowiedział, że państwa na to nie stać!
Tak to zachowuje się kościół katolicki w dobie kryzysu. Dajcie więcej, jeszcze więcej, bo jesteśmy biedni. Do tej pory z budżetu państwa na tzw. Fundusz Kościelny rokrocznie szło do kasy kościelnej 90mln złotych. Łącznie na wszelkie potrzeby kościoła: katecheci /1,1 mld złotych!/, kapelani wszelkiej maści/ wojsko, szpitale, straż graniczna, policja.../, renowacje i restauracje zabytków kościelnych ? to daje ponad 3mld złotych rocznie.
Księgowość kościelna jest tak wielką tajemnicą jak tajemnica stworzenia. Nikt nic nie wie i nie może wiedzieć. To staje się szerokim polem do nadużyć. Dowiadujemy się o ich skali dopiero przy okazji jakiejś afery /Stella Maris, Komisja Majątkowa, wyznania osobistego kierowcy proboszcza z Lichenia!/ Pazerność hierarchów jest nieokiełznana. Widać, jak na dłoni, że ich królestwo jest z tego świata. Mamona na ołtarzach złoci się i puszy!
Kościół nie płaci podatków od nieruchomości. Jest zwolniony z podatków /cło!/, nie rozliczają się z wpływów z tacy, pogrzebów, ślubów, chrztów i z zawartości skarbonek kościelnych. Nikt ich nie rozlicza i nie kontroluje jak pieniądze są wydawane i na co! Jakie potężne sumy odprowadzane są do Watykanu? Jakie ogromne fundusze unijne pozyskują parafie na remonty zabytków!
W dobie kryzysu kościół chce 1% od podatków czyli w zamian za 90mln na fundusz Kościelny chcą sumy w granicach 300-600mln rocznie. Tak kochają lud Polski i swoją drogą ojczyznę, dlatego chcą jeszcze więcej niż mają. Janusz Palikot otwiera temu ludowi oczy. Czy parafianie będą mieli kontrolę nad funduszami swoich parafii?
#3 | @Nie-kościelny dnia 03.12.2011 12:43
a mnie się wydaje, że na nierobów takich jak ty!
#4 | Nie-kościelny dnia 02.12.2011 21:56
Za dużo kasy idzie na kler!!! Ot, cała prawda.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney