Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Inflacja niespodziewanie wysoko, żywność i leki drożeją

Według wtorkowego komunikatu GUS, ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 0,7% w stosunku do października, a inflacja roczna podniosła się do poziomu 4,8%.

- W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 1,3%), opłat związanych z transportem (o 1,5%), a także ze zdrowiem (o 2,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc. Niższe ceny w zakresie łączności (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik o 0,01 pkt proc. Ceny odzieży i obuwia utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w październiku br. - czytamy w komunikacie GUS-u.Po obniżkach cen notowanych od czerwca br., w listopadzie, drugim z kolei miesiącu, wzrosły ceny żywności - o 1,3%. Najbardziej podrożały warzywa (o 9,1%). - Dane przewyższyły oczekiwania, wyższa inflacja to głównie efekt silnego wzrostu cen żywności i tutaj mamy przede wszystkim kategorię mięs, nabiału, tłuszczów - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ. Jak dodaje, na taki poziom inflacji ma również wpływ wysoka cena paliw. Było to zgodne z prognozami i spodziewano się, że paliwa w taki sposób wpłyną na wyniki, więc tutaj nie ma zaskoczenia.

Opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w październiku br. o 2,3%. W związku z wejściem w życie z dniem 16 listopada br. nowych rozporządzeń Ministra Zdrowia dotyczących cen leków refundowanych, znacznie droższe niż przed miesiącem były artykuły farmaceutyczne (3,8%). Wzrosły także ceny usług stomatologicznych (o 0,3%) i lekarskich (o 0,2%). Jak mówi Łukasz Tarnawa, jest to jeden z głównych powodów wzrostu inflacji. – Czynnik, który zaskoczył i który nie był uwzględniony, to wzrost w kategorii zdrowia, cen leków nierefundowanych, czyli czynnik regulacyjny - mówi Tarnawa.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w listopadzie br. o 0,4%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,2%). Wzrostowa tendencja cen ryb, za które w listopadzie br. płacono o 1,8% więcej niż w poprzednim miesiącu. Podrożały tłuszcze zwierzęce (o 1,7%), jaja (o 1,3%), a także cukier i ryż (po 1,0%). W następstwie zmian cen skupu żywca, wyższe niż przed miesiącem były ceny mięsa (przeciętnie o 0,7%, w tym mięsa wołowego – o 1,6%).

- W tej sytuacji jeżeli będziemy mieli lekki wzrost cen paliw w grudniu i nieco niższy wzrost cen żywności, w okolicach 0,8%. w ujęciu miesięcznym, nie będziemy mieli niespodzianki w pozostałych kategoriach, choć tutaj na pewno w kierunku wzrostu ceny może oddziaływać słaby kurs złotego – mówi Łukasz Tarnawa. Jak dodaje, koniec roku może skończyć się wynikiem niższym, w granicach 4,5-4,6%. w ujęciu rocznym. - W przyszłym roku na pewno będzie spadała inflacja, bo wygasną efekty podwyżek podatku VAT, co zostanie „zapomniane” przez wskaźnik inflacji – mówi.

Według Tarnawy, trudno w takich warunkach oczekiwać, żeby Rada Polityki Pieniężnej obniżyła koszty kredytów w gospodarce. - RPP nie będzie miała marginesu na obniżki stóp procentowych, jeśli inflacja pozostanie wysoka – mówi Tarnawa.

Autor: Damian Piwowarczyk

Źródło:OnetBiznesAutor: Piotr Dudała | 13/12/2011
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney