Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co nowego na osiedlu Rudna 1?

Nie od dziś wiadomo, że koszula najbliższa ciału. Stąd pewnie moje zainteresowanie sprawami osiedla Rudna 1, na którym mieszkam już jakieś, z drobnymi przerwami, 46 lat. Dzisiaj na początek dobre wiadomości. Ruszył remont chodnika przy ul. Szczecińskiej przy przedszkolu nr 18. Prace posuwają się bardzo szybko i nie zdziwiłbym się, gdyby MZUiM, który je wykonuje, zakończył je jeszcze w tym tygodniu. Miał być gotowy do 1 września, ale nie bądźmy drobiazgowi. Nie muszę dodawać, że nasz serwis jako jeden z pierwszych podniósł larum, że na Szczecińskiej buduje się chodnik tylko z jednej strony ulicy. Na tym dobre wiadomości się skończyły.



Przejdźmy do gorszych wiadomości, a może całkiem złych?. Zacznę od rzeczy najważniejszych - w tym roku pewnie nie rozpocznie się mocno nagłaśniane rewitalizacji osiedla, czyli jego totalna przebudowa. Miał ruszyć program pilotażowy. Do pierwszych 9 bloków przy ul. Patriotów i Łącznej doprowadzana miała być sieć centralnego ogrzewania, a same bloki miały być, jak to się mądrze mówi, termomedernizowane, czyli oprócz montażu kaloryferów, miała być wymieniana stolarka okienna, budynki i dachy miały być docieplone. Coś jednak nie wypaliło. Pytam się głośno i publicznie: Co się stało, że nic w tej sprawie nie zrobiono?


Drugi temat. Może troszkę mniejszego kalibru, ale też ważny. To Plac La Menel. Wygląda wciąż okropnie. Rozwalone ławki, zaniedbany zieleniec, betonowa płyta po placu zabaw, która powoli staje się parkingiem. Jeśli chodzi o plac zabaw, to podjęto decyzję o jego przeeniesieniu w inne miejsce. Będzie teraz przy ul. Piwnika Ponurego za bramą przy Poczcie. Coś tam zaczęto dłubać, ale na razie nie widać dalszych postępów. Plac wczesniej czy pózniej musi doczekać się swoich dobrych dni, ponieważ ze względu na budynki Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej stanowi jakby wizytówkę miasta. Tutaj przyjeżdzają goście, studenci, naukowcy z róznych stron, również z zagranicy. Odnowiony plac powinien zmienić też nazwę. Proponuję by nosił imię sosnowiczanina, wybitnego naukowca prof. Michała Reichera.


I na koniec trzeci temat - plac przy ul. Lotników po dawnym baraku. Jakoś ma on prawdziwego pecha, zaczyna przypominać, plac przy ul. Szklarnianej. Nic się na nim przez lata nie dzieje!. Barak zburzono i miał tam powstać market osiedlowy. Miał, ale lata lecą i nic tam nie powstaje. Postawiono w ubiegłym roku pakamery i koniec. Podobno inwestor otrzymał latem tegi roku pozwolenie na budowę, ważne dwa lata. Czas szybko leci. Rudna 1 zaczeka. Przy okazji polecam dwa tematy związane z marketem: wjazd z ul. Grota Roweckiego na ul. Lotników i wyjazd z ul. Piwnika Ponurego na Lotników. To bardzo niebezpieczne miejsca dla kierowców. Nie czekajmy na wypadek Panowie!


Piotr Dudała



Autor: Piotr Dudała | 11/09/2006
Komentarze
#1 | anonim dnia 19.09.2006 11:01
A po jaką cholerę kolejny market. Mało mamy sklepów w najbliższej okolicy i wogóle w Sosnowcu. Lepiej zrobić zadbany skwerek, plac zabaw i np. kilka miejsc parkingowych. Przez ten zakichany market wytną resztę drzew, zniszczą już wszystko, będzie pełno dostawczych aut, hałas, brud. To jest za małe miejsce i za wąska droga. Pewnie inwestor nieźle kogoś przekupił.
#2 | Grot Rowecki 2006 dnia 14.09.2006 08:48
to jest jedno z racjonalnych rozwiązań by ten pas służył jako miejsce parkingowe inaczej tego nie widze gdzie mieli by ludzie parkować...
#3 | Karol Winiarski dnia 13.09.2006 21:08
Dlatego konieczna jest budowa trzeciego pasa poprzez poszerzenie jezdni. Ten przy bloku zostałby wyłączony z ruchu i przeznaczony na miejsca parkingowe. To chyba jedyne możliwe rozwiązanie.

Karol Winiarski
#4 | Grot Rowecki 2006 dnia 13.09.2006 06:17
Panie Karolu a może Pan Powiedzieć gdzie mają Ci ludzie Parkować ??? Parking koło Baraczku jest przeładowany Sad gdy powstanie za kilkadziesiat lat market to jeśli inwestor nie wymyśli rozwiązania parkingu to już nigdzie MIESZKAŃCY nie staną swoimi zamochodami poniważ tam będą stawać KLIENCI
Na Parkingu Parkują Mieszkańcy BLOKÓW Grota ROWECKIEGO 20 i 20 a oraz 22 jak i mieszkańcy LOTNIKÓW ostatnich klatek.


a zakaz Parkowania nie miałby racji bytu bo Biedni LUDZIE nie mieli by juz gdzie parkować dlatego stawają pod swoim blokiem od kilkudziesięciu lat ......ja SIE NIE DZIWIE ŻĘ BEDĄ Protesty SAM BĘDĘ Protestował Bo gdzie mamy parkować SKORO Nie ma Parkingu oraz miejsc Sad
#5 | Piotr Dudała dnia 12.09.2006 21:10
To prawda, co piszesz i mówisz. Na razie jednak w tej sprawie, czyli wyjazdu z Lotników jest to.. bicie głową w mur! Stąd i moje wsparcie. Pzdr.

Piotr Dudała
#6 | Karol Winiarski dnia 12.09.2006 20:49
Mówię o tym Piotrze od kilku lat. Proponowałem zobowiązać inwestora marketu, który ma powstać na miejscu po baraku, do poszerzenia wyjazdu z Lotników na Grota (zakaz parkowania wzbudziłby uzasadnione protesty mieszkańców znajdującego się tam bloku). Niestety, to bicie głową w mur.

Karol Winiarski
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney