Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Decyzja polityczna

W pierwszej chwili na informację podaną przedwczoraj przez portale internetowe o nieprzyznaniu koncesji na nadawanie w tzw. multipleksach cyfrowych TV Trwam pomyślałem sobie, że to nie mój interes. Przekonały mnie słowa, że to kolejna szansa na ewangelizację, która może przejść bokiem i że, jak napisał jeden z internautów, Kościół instytucjonalny powinien zaangażować się w tę sprawę. Kościół się zaangażował. Już niektórzy biskupi wypowiedzieli się w tej sprawie, podobnie rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Można też znaleźć głosy niektórych polityków przeciw tej decyzji.Co to jest multipleks cyfrowy (tzw. MUX)? Otóż już za kilkanaście miesięcy ci, którzy mają stare telewizory przestaną mieć możliwość odbioru telewizji. No chyba, że mają telewizję kablową lub satelitarną. Zniknie więc Jedynka, Dwójka, TVP Info, TVN, Polsat, Puls czy TV4. Zamiast tego ruszy nadawanie cyfrowe, co promuje specjalna kampania reklamowa (aktualnie jest to chyba brzuchomówca rozmawiający ze Smokiem Analogiem). Jeśli więc mamy nowoczesny telewizor lub dokupimy specjalny dekoder (ceny zaczynają się od około 90 zł.) zamiast wspomnianych siedmiu lub mniej kanałów (w zależności od miejsca) będzie ich kilkanaście. A skoro tak, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musiała rozpisać konkurs na koncesję dla nowych stacji. I tu zaczynają się schody.

Po pierwsze: wspomniana Rada jest tworem typowo politycznym. Oczywiście rząd obiecywał, że tak nie będzie. Zgodnie jednak z biblijnym przysłowiem „Po owocach ich poznacie” okazuje się, że jak była ciałem politycznym, tak nadal jest. Musi zatem sprzyjać określonej opcji politycznej.

Po drugie: TV Trwam jest dla obecnej opcji niewygodna. Wytyka błędy, zwłaszcza w serwisach informacyjnych pokazuje inny punk widzenia. Trzeba zatem ją zmarginalizować. Zlikwidować się nie da, choć wielokrotnie próbowano. Pozostanie na satelicie i w niektórych kablówkach na bardzo odległych miejscach i trzeba będzie ją dugo poszukiwać.

Po trzecie: w multipleksach (będzie ich na razie trzy, po kilka stacji w każdym) przyznano po dwa miejsca gigantom medialnym do siebie podobnym: TVN , Polsatowi i nieco mniejszemu PULS-owi (od dawna to nie jest stacja związana z Kościołem, w co niektórzy wierzą). PULS nawet od kilku miesięcy nie próbuje rozpocząć nadawania drugiej stacji, a jedynie blokuje miejsce przez planszę kontrolną. Prócz tego koncesję na cyfrowe nadawanie naziemne otrzymała stacja discopolowa (niektórzy lubią ten styl muzyki, ale 24 godziny na dobę to chyba lekka przesada), stacja muzyczna czy dotychczasowa firma, która produkuje np. seriale, ale zupełnie nie ma doświadczenia w tworzeniu telewizji. Ruszyła też stacja, która mamiła, że będzie niezależna, a okazało się, że jest TVN-owska (ma więc trzy stacje). Ze sprawiedliwością ten podział miejsc w multipleksach ma niewiele wspólnego. Zawsze mnie uczono, że jak jakiegoś dobra do podziału jest niewiele, to trzeba go dzielić najsprawiedliwiej, jak się da.

Jeden z publicystów napisał, że trwa psychoza wokół TV Trwam. Oczywiście ma prawo do swojego zdania. Ale już od wielu miesięcy robi się ludziom wodę z mózgu mówiąz i pisząc o TV Trwam. Eksponuje się jakieś pojedyncze wypowiedzi, co prawda nie zawsze szczęśliwe, padające na antenie tej telewizji, mówi się, że to stacja dla ludzi w starszym wieku, że antysemicka, anty europejska, że dyrektor jeździ Maybachem, lata prywatnym śmigłowcem itd. I ludzie wierzą, przekazując te „prawdy”, jak w głuchym telefonie coraz bardziej pokręcone.

Można dyrektora stacji nie lubić. Do zbawienia nie jest to konieczne. Ale uczciwie trzeba przyznać, że „ma chłop wyczucie”. Pamiętacie: najpierw w radiu rzucił hasło, że trzeba przestrajać odbiorniki UKF z niższej, „socjalistycznej” częstotliwości na wyższą, używaną w całej Europie. I ruszyła Polska do elektroników przestrajać swoje radia. Dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie radia nadającego na niskich częstotliwościach. Później, gdy ruszyła telewizja (jemu się udało, TV Niepokalanów padł), zaproponował kupowanie gotowych zestawów do odbioru satelitarnego. W ten sposób Polska zaroiła się dekoderami cyfrowymi, zastępując te stare, analogowe, które gdzieniegdzie były zamontowane. Był też pomysł na telefonię komórkową dla starszych ludzi. I choć ostatecznie to upadło, to dzięki tej akcji dzisiaj każdy, od dzieciaka do człowieka w wieku emerytalnym komórkę ma. Kolejną akcją (nie wiem, czy dobrze umieszczam chronologicznie) były źródła termalne. Oj, oberwało się ojcu Tadeuszowi za nie wielokrotnie od polityków, dziennikarzy. Dzisiaj podobne źródła są odkrywane w wielu miejscach Polski. A co powiedzieć o szkole wyższej, gdzie studenci mają warunki do zdobywania wiedzy, których mogą pozazdrościć im koledzy z większości innych uczelni naszego kraju. Jest też dziennik, w planach jest podbój internetu.

Sumując ten chyba najdłuższy mój tekst „na marginesie”: TV Trwam jest dla niektórych niewygodna, czasami ma wpadki. Ale jest. I to coraz lepsza (ostatnio są np. testy w przejściu na nadawanie tzw. panoramiczne, dostosowane do nowych telewizorów). Oprócz programów informacyjnych, publicystycznych coraz więcej w tej stacji filmów, jest magazyn motoryzacyjny, wędkarski, coraz więcej muzyki na coraz lepszym poziomie. Dlatego uważam, że gdyby podobnych stacji było kilka, nieprzyznanie miejsca na multipleksie byłoby jakoś uzasadnione. W obecnym kształcie jednak jak na dłoni widać, że jest to decyzja tylko i wyłącznie polityczna, co bardzo spokojnie stwierdzam. Nie jest to jakaś psychoza na punkcie tej telewizji.

kjk

smds@smds.pl


Autor: Redakcja | 07/01/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney