Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ekshumacja zwłok Gosiewskiego w najbliższych tygodniach?

Ci sami biegli, którzy w sierpniu ubiegłego roku ekshumowali zwłoki Zbigniewa Wassermanna, przygotowują opinię dotyczącą m.in. tego, czy konieczna będzie ekshumacja kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. Chodzi o Przemysława Gosiewskiego - ustalił portal tvn24.pl. Kilka dni temu z żądaniem takim zwrócili się do biegłych z Wrocławia prokuratorzy wojskowi. Ci mają wypowiedzieć się "niezwłocznie".
Rodzina zmarłego byłego wicepremiera od wielu miesięcy kwestionuje wiarygodność rosyjskich ekspertyz sądowo-medycznych sporządzonych po tragicznym locie TU-154. Największe rozbieżności dotyczyć mają wzrostu, wagi i budowy zmarłego.W ekspertyzie sporządzonej w Moskwie wskazano między innymi, że Gosiewski miał 175 cm wzrostu, ważył 90 kilogramów a jego układ kostny był prawidłowy. Bliscy ofiary dysponują polskimi opiniami lekarskimi, które podważają każde z tych ustaleń i dlatego konsekwentnie domagają się ekshumacji zwłok.

Zasadnicze wątpliwości

Wniosek o ekshumację, złożony przez pełnomocnika Beaty Gosiewskiej mec. Rafała Rogalskiego, cały czas czeka na rozpatrzenie przez wojskowych prokuratorów. W styczniu, podczas konferencji prasowej, szef WPO w Warszawie płk Ireneusz Szeląg przyznawał, że "prokuratura nie wyklucza kolejnych ekshumacji". Teraz wszystko zależy od biegłych z Wrocławia, tych samych, którzy wcześniej sporządzili ekspertyzę po ekshumacji zwłok Zbigniewa Wassermanna.

Jak ustaliliśmy, pod koniec stycznia wojskowi śledczy zwrócili się do wrocławskich ekspertów o przygotowanie opinii dotyczącej ewentualnych nieprawidłowości w moskiewskich ekspertyzach. Prokuratorzy pytają o zasadnicze kwestie – przede wszystkim, czy Rosjanie przyporządkowali badane zwłoki właściwej osobie, czy oględziny i otwarcie zwłok Przemysława Gosiewskiego przeprowadzono zgodnie z medycznymi zasadami, a także czy ewentualne nieprawidłowości mogą podważać główne wnioski rosyjskich lekarzy.

Do odpowiedzi potrzebna ekshumacja?

Wojskowi prokuratorzy zwracają w dokumencie szczególną uwagę na jeden punkt. Pytają w nim biegłych z Wrocławia: "czy stwierdzenie wymienionych wyżej okoliczności, wymaga przeprowadzenia kolejnych badań i czynności procesowych, a jeśli tak, to jakich?" Z podobnym pytaniem prokuratorzy zwracali się do biegłych już wcześniej – przy okazji zasięgania opinii dotyczącej opisu zwłok Zbigniewa Wassermanna. Wówczas eksperci zdecydowali o konieczności przeprowadzenia ekshumacji.

Zgodnie z polskim prawem ekshumacje zwłok i szczątków mogą odbywać się w okresie od 16 października do 15 kwietnia. W piśmie do wrocławskich biegłych prokuratorzy wojskowi proszą o "niezwłoczne wydanie opinii" ws. Gosiewskiego.

- W tej dokumentacji znajduje się bardzo wiele informacji, które wydają się niezgodne z rzeczywistością i dlatego w dalszym ciągu stoimy na stanowisku, że przeprowadzenie ekshumacji jest niezbędne – komentuje pełnomocnik Gosiewskiej, mec. Rogalski.

Łukasz Orłowski / ola, tvn 24Autor: Piotr Dudała | 04/02/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney