Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Ile życia po 67? Prof. Andrzej Nowak specjalnie dla wPolityce.pl o pytaniu, którego nikt dotąd nie zadał premierowi

Ile życia po 67? Prof. Andrzej Nowak specjalnie dla wPolityce.pl o pytaniu, którego nikt dotąd nie zadał premierowi

Pan Premier robi srogie miny. Jest odważnym reformatorem. Poświęca notowania swoje i swojego znakomitego rządu, by przeprowadzić konieczną dla dobra przyszłych pokoleń reformę: podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Ekonomiści wtórują: tak, mądra decyzja, nareszcie. Dziennikarze argumentują, by przekonać ciemny lud: przecież tak jest, albo ma być w innych, najbardziej rozwiniętych krajach Europy!

Mus to mus. Europa – albo kopa. Nikt jakoś nie zadaje prostego pytania: a ile lat życia zostanie przeciętnemu Polakowi po osiągnięciu zasłużonego wieku emerytalnego? Z danych GUS wynika, że średnia życia Polaka wynosi obecnie 71,3 roku, Polki natomiast – 79,8. Odpowiedź na zadane pytanie okazuje się prosta: statystyczny Polak ma prawo oczekiwać 4 lat (i trzech miesięcy) korzystania z wypracowanej przez całe życie emerytury; Polka – 12,8 roku.A jak to wygląda w Europie, na której musimy się wzorować? Weźmy na przykład Włochy: tam średnia życia mężczyzny wynosi 79,3 roku; kobiety – 84,6. Włoch sobie pożyje na emeryturze (przeciętnie 1700 euro) 12,3 roku, Włoszka – 17,6. We wszystkich niemal innych krajach Unii Europejskiej, na których wzór powołuje się nasz reformator i jego propagandowe tuby, jest podobnie – średnia życia jest o kilka do kilkunastu lat dłuższa niż w Polsce.

Czy ten element powinien być brany przy ustalaniu obowiązującego wieku emerytalnego? To, że statystycznie niemal na pewno będziemy korzystać znacznie krócej z emerytur od naszych przyjaciół z UE – jest sprawiedliwe, uzasadnione, konieczne?

Dlaczego nie stawia się tego prostego przecież pytania na pierwszym miejscu w dyskusji nad „wielką reformą” premiera Tuska? Zapytała mnie o to moja, studiująca italianistykę, córka, kiedy natrafiła na dane o tak drastycznie różnych prognozach długości życia we Włoszech i w Polsce. Zapytała – i nie mogła wyjść ze zdumienia, że redaktorzy TVP, TVN i innych Onetów nie zwracają uwagi na ten szczegół.

Pan Premier ogłosił czas konsultacji – dorzucam więc to małe pytanie do ogólnonarodowej debaty. Spodziewam się, że usłyszeć mogę, iż dzięki fenomenalnej opiece zdrowotnej, zapewnionej nam przez Panią Marszałek Kopacz i Jej Przystojnego Następcę, nasza długość życia już wkrótce dogoni i przegoni nie tylko Włochów, ale najstarszych Japończyków i Gruzinów. Na pewno tak będzie. Ale jeszcze nie jest – i dlatego pozwalam sobie mimo wszystko przekazać pytanie mojej córki.

Andrzej Nowak, red. naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, prof. historii (słaby z matematyki, ale posiadający zdolność liczenia do 100).

Autor: Piotr Dudała | 17/02/2012
Komentarze
#1 | jon dnia 18.02.2012 15:28
ShockW wieku ok. 60 lat albo i wczesniej wywalą nas z pracy bo przecież trzeba dać miejsce młodym. Potem pozostaniemy w najlepszym przypadku na garnuszku państwa bez srodków do życia albo pod mostem. Ale tego tusek nie powiedział. Chcieliście durnia to macie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney