Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


80. rocznica urodzin Anki Kowalskiej

22 lutego 2012r. odbędą się w Sosnowcu uroczystości poświęcone 80. rocznicy urodzin Anki Kowalskiej, sosnowieckiej pisarki i działaczki Komitetu Obrony Robotników zmarłej w 2008 roku.

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz, który potwierdził swoją obecność. Uroczystość uświetnią również: Andrzej Seweryn, Andrzej Kuroń, Joanna Szczęsna, Teresa Bogucka oraz najbliższa rodzina Anki Kowalskiej. Podczas uroczystości w Muzeum w Sosnowcu Andrzej Seweryn zaprezentuje pośmiertne teksty pisarki zawarte w książce „Folklor tamtych lat”. Swój udział zapowiedzieli również Adam Michnik oraz Seweryn Blumsztajn.Program uroczystości:
godz. 13:30 – złożenie kwiatów na grobie pisarki na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ul. Smutnej w Sosnowcu (grób znajduje się w sektorze 6, nr rzędu 1);


godz. 14:00 – otwarcie wystawy „Anka Kowalska (1932-2008)” w Muzeum w Sosnowcu przy ul. Chemicznej 12 połączone z wystąpieniami oficjalnych gości oraz prezentacją tekstów pisarki przez Andrzeja Seweryna; Ekspozycja będzie udostępniana zwiedzającym do 31 marca 2012 r.


godz. 17:00 – promocja książki Anki Kowalskiej „Folklor tamtych lat” z udziałem Joanny Szczęsnej i prof. Mariana Kisiela oraz projekcja filmu „Pestka” w reż. Krystyny Jandy w Auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11.Anka Kowalska urodziła się 22 lutego 1932 roku w Sosnowcu. Po wojnie rozpoczęła naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Sosnowcu, maturę zdała w 1950 w liceum w Będzinie. W 1955 ukończyła polonistykę na KUL-u. W czasie studiów debiutowała wierszami w "Słowie Powszechnym" (1953). Od 1955 r. zamieszkała w Warszawie i została dziennikarką. Pracowała początkowo jako korektorka, później redaktorka w piśmie "Kierunki", następnie w wydawnictwie PAX (od 1962). W latach 1960-1968 należała do Stowarzyszenia "Pax", z którego wystąpiła w ramach protestu przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych. W latach 60. publikowała poezję, prozę i recenzje we "Współczesności" (1960-1961) i miesięczniku "Życie i Myśl" (1968-1969). Od 1968 do 1983 r. była członkiem Związku Literatów Polskich. Od 1976 r. należała do KOR-u, gdzie prowadziła kartotekę radomską, redagowała Komunikat, była nieformalnym sekretarzem Komisji Redakcyjnej. Działała w "Solidarności". Od 13 grudnia 1981 do 1 czerwca 1982 internowana. W latach 70. i 80. XX w. współpracowała z pismami drugiego obiegu wydawniczego "Puls", "Zapis", "Biuletyn Informacyjny KOR", "Kultura Niezależna" "Krytyka" oraz z paryską "Kulturą" i "Zeszytami Historycznymi". Powieść Pestka została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Krystyny Jandy. W maju 2006 odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.Autor: Redakcja | 22/02/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney