Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jarosław Kaczyński odsłonił Pomnik Smoleński w Mysłowicach - foterelacja

Jerzy JaroszAutor: Jerzy Jarosz | 18/03/2012
Komentarze
#1 | Serena dnia 19.04.2014 00:17
Autostrad nie buduje sie bo jesli na zaantalie dziur w zwyklej miejskiej drodze trzeba czekac po 3 - 4 lata to na autostrady jeszcze trzeba bedzie poczekac.To tok rozumowania bufetowej, i nic z tym nie zrobisz.
#2 | @gość dnia 19.03.2012 12:13
piekna relacja
#3 | gosc dnia 19.03.2012 10:06
W Mysłowicach odsłonięto pomnik smoleński. Pierwszy nie ukryty“
Gazeta Wyborcza | 19.3.2012 | Rubryka: Katowice | Strona: 1 | autor: WITOLD GAŁĄZKA | Temat: NSZZ Solidarność

Oklaskiwane przez kilkaset osób wdowy przecięły wstęgę na pierwszym na Śląsku pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej, który w sobotę odsłonięto w Mysłowicach. Masowego protestu nie było. Ale w nocy pijany mężczyzna zdążył oblać głaz brunatną i czarną farbą

Pomnik ufundowano ze składek społecznego komitetu. Dolomit podarował kamieniołom w Imielinie, a radni Mysłowic (przy trzech głosach sprzeciwu) wyznaczyli mu eksponowane miejsce w Centrum - przed urzędem miejskim na placu Wolności, nieopodal pomnika Kardynała Augusta Hlonda.
Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który przyjechał w sobotę na Śląsk, dziękował za to mieszkańcom. - To pierwszy pomnik smoleński, który stoi w oficjalnym miejscu, blisko siedziby władz, a nie ukryty na terenach kościelnych lub prywatnych - mówił. Podkreślał, że dotąd nie udało się to ani w Warszawie, ani w Krakowie, ani w żadnym innym dużym polskim mieście. Wzywał do narodowej jedności. - W demokracji będziemy się różnić, ale są sprawy, które bezwzględnie powinny nas łączyć. Smoleń sk jest taką sprawą - przemawiał Kaczyński do kilkuset osób zgromadzonych pod pomnikiem. Byli między innymi: wdowy po zmarłych w katastrofie prezesie Narodowego Banku Polskiego Sławomirze Skrzypku i prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kur tyce, posłowie, liczne delegacje „Solidarności“z Dominikiem Kolorzem, aktywiści PiS w regionie i wielu mieszkańców Mysłowic. Wcześniej w Kościele odprawiono mszę. Szmer oburzenia przeszedł przez świątynię, gdy ksiądz w kazaniu wspomniał, że nocą pomnik oblano czarną i brunatną farbą. - To akt wandalizmu, ale też tchórzostwa - mówi Karolina Ja cent, która do rana myła głaz rozpuszczalnikiem. Wspomina, że około godz. 1 w nocy pomogli jej młodzi ludzie. - Zastrzegli, że nie do końca identyfikują się z tym pomnikiem, ale pomogli czyścić, bo nie zgadzają się na takie akty wandalizmu - opowiada Ja cent.
W komendzie mys łowickiej policji trzeźwiał wczoraj pijany 25-latek,domniemany sprawca. Rano zatrzymano też innego pijanego mieszkańca, który deptał znicze. - To hańba. Tablica upamiętnia nie tylko prezydenta RP z małżonką, ale wszystkie bez wyjątku ofiary spod Smoleńska - ocenia Marcin Waszczuk, zastępca komendanta Związku Strzeleckiego „Strzelec“, którego umundurowani adepci zaciągnęli warty honorowe.
100 metrów dalej, przy schodach do urzędu miejskiego, uroczystość kontestowała grupka młodych mysłowiczan, którzy nie kryli zawodu, że mimo słonecznej pogody mieszkańcy nie przyszli na głośny i masowy protest, jaki zapowiadano wcześniej. Na chodniku ustawili puste kartony, na których wypisano zaniedbania władz miejskich w Mysłowicach. Miały symbolizować pustkę idei pomnika. - Radni PiS wykorzystali chwilową większość i zapewnili najlepszą miejscówkę w Centrum dla swojej politycznej demonstracji. Podpis na tablicy głosi: „Mieszkańcy Mysłowic“, ale my tu też mieszkamy, a nikt nas nie pytał o zdanie - mówił Sebastian Urbańczyk, podkreślając, że protestujący szanują pamięć zmarłych w katastrofie, a po uroczystości nawet złożyli pod pomnikiem kwiaty.
Do niepokojów w Mysłowicach nie doszło, choć policjanci najwyraźniej byli gotowi na inny scenariusz. - Tylko jeden starszy pan miał pretensje i mówił, że trzeba nas pozamykać - stwierdził Urbańczyk. Ale ludzie w tłumie pod pomnikiem reagowali bardzo spokojnie. - Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma prawo demonstrować, co myśli i czuje - kwitowali uczestnicy uroczystości, dumni, że w Mysłowicach mieli wyraźną liczebną przewagę. *
#4 | Irena dnia 18.03.2012 13:29
nie ze wszystkim musze zgadzać się z Prezesem, dla mnie Gierek to zwykły komuch, ruski p.chołek, to żaden mój idol!
#5 | @Irena dnia 18.03.2012 12:53
Gierka zostaw, akurat jego Prezes wspomina pozytywnie. Prędzej to juz należy zmienić ulicę Słowackiego - on walczył z Kościołem.
#6 | Irena dnia 18.03.2012 12:35
pamiętajmy, że w Sosnowcu wciąż jest jeszcze sporo "komuszych" ulic, z Rondem Edwarda Wielkie G. na czele!
#7 | Wiktor dnia 18.03.2012 12:14
Brawo Mysłowice. W Sosnowcu było już kilka inicjatyw uczczenia pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, jednak koalicja niebiesko-czerwona mówi konsekwentnie nie! Była już propozycja nazwania drogi S-1 przebiegającej przez miasto im. Marii i Lecha Kaczyńskich, a ostatnio Parku Lecha Kaczyńskiego. Łatwiej przebija się środowisko spod znaku Magdalenki związane z Lechem "Bolkiem" Wałęsą i gen. Kiszczakiem i Jaruzelskim, któremu udało się już przeforsować wbrew dużej częsci mieszkańców tej dzielnicy Park Jacka Kuronia w Kazimierzu. Teraz chcą utworzenia Muzeum KOR-u w dawnym Sądzie przy ul. 1 Maja w Sosnowcu. Wkrótce zapewne pojawią się pomysłu Skweru prof. Geremka, a może nawet...Ronda Seweryna BlumsztajnaGrin!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney