Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Męczennicy za wolność i demokrację trzymają się mocno!

19 stycznia 2005r. w serwisie sosnowiec.info w artykule "Cześć ich pamięci" napisałem, iż przy ul. Mościckiego w Sosnowcu znajduje się tablica, na której znajduje się napis "Miejsce kaźni męczenników za wolność i demokrację. Cześć ich pamięci". Kto tam jednak leży, kiedy zginął i dlaczego, w jakich okolicznościach, nie wiadomo? Te pytania, kieruje do władz miasta! Czas wyświetlić te sprawy! - dodałem!7 lutego 2005 r. otrzymałem do swojej wiadomości mail skierowany do Z-cy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu sygnowany przez Rzecznika Prasowego sosnowieckiego Urzędu, następującej treści:"Przesyłam poniższy tekst p. Piotra Dudały z prośbą o zapoznanie się i reakcję." Podpis: Grzegorz Dąbrowski. I co dalej? Wtedy nic, nic się nie wydarzyło, nikt do mnie napisał, nikt nie zareagował!


. Rozpocząłem swoje własne śledztwo. Najpierw dowiedziałem się, że w tym miejscu na początku września 1939 r. rozstrzelano pierwszych Polaków, Sosnowiczan w czasie II wojny światowej. Ludzie ci dostali się w ręce Niemców w łapance na Pogoni. Jan Strzelecki poinformował mnie, że była wcześniej tablica, która mówiła o tym, jednak zastąpiono ją tą, która... nic nie mówi! Dodał, że zdjęcie tej tablicy zamieszczone w jakieś książce widział Tomasz Szyjkowski - Dyrektor IV LO im. St. Staszica w Sosnowcu, który mu o tym powiedział.Wkrótce potem przeszukując net, w zastawieniu miejsc pamięci Województwa Śląskiego pod zakładką Sosnowiec na pod nr 6 znalazłem następujący wpis:"Płyta upamiętniająca śmierć 20 Polaków rozstrzelanych przez hitlerowców podczas egzekucji 4 września 1939 roku oraz 8 sierpnia 1940 roku ul. Mościckiego". To na pewno jest to samo miejsce, pomyślałem. Jak zwykle w takich sytuacjach jedno małe "odkrycie", prowadzi do kolejnych pytań. Trzeba je było postawić: Kto zginął i dlaczego?, w jakich okolicznościach?, ilu ludzi zginęło w 1939 roku, a ilu w roku następnym?, jak się nazywali?, czy spoczywają w tym miejscu czy ich zwłoki zostały gdzieś przeniesione? jeśli tak, to gdzie? co się stało z pierwszą tablicą?Nowe ważne ślady wskazał mi Dyrektor Szyjkowski, wskazując gdzie należy szukać odpowiedzi na powyższe pytania. O poprzedniej tablicy napisał mi w mailu: "Zdjęcia jej widziałem w książce-albumie, chyba pt. "II wojna światowa w fotografii. Oglądałem ją w jakiejś księgarni obok dworca kolejowego, czekając na pociąg i nie zapamiętałem szczegółów. Sadzę jednak, że to zdjęcie pochodziło z archiwum Urzędu Miejskiego. Nazwiska zabitych można zdobyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Są zapisane w księdze zgonów. Sam je tam widziałem. Jest też gdzieś w USC wykaz osób zabitych w czasie wojny... no przynajmniej kiedyś był.


O ustaleniach tych napisałem w kolejnym, trzecim newsie w tej sprawie zamieszczonym w sosnowiec.info 12 maja 2005 r. Ktoś w komentarzy napisał: "w dniu 4 września 1939 r. rozstrzelani zostali: Bronisław Bykowski, Henryk Słomka, Piotr Soja, Ignacy Szmigielski, Tadeusz Wiland i 5 osób NN.
8 sierpnia 1940 r. zginęli: Jan Białowąs, Józef Cypliński, Jan Kowalski, Tomasz Mańczyk, Edward Niedźwiecki, Franciszek Rzeźniczek, Erwin Skiba, Franciszek Sośnierz, Józef Stempień i Bronisław Wróbel". To byliśmy w domu pomyślałem!


14 czerwca 2005 r. wyjaśnień na ten temat udzielił mi w końcu Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego Grzegorz Dąbrowski, przedstawiając, jak mi się wtedy wydawałp, ostateczne, zgodne z oczekiwaniami społecznymi, rozwiązanie. Będzie nowa tablica z z następującym napisem: "Miejsce kaźni 20 Polaków rozstrzelanych przez niemieckich nazistów. Cześć ich pamięci". Podane zostaną daty egzekucji i nazwiska ofiar. Myślę, że Janek Strzelecki będzie zadowolony, bo sprawę ciągnęła już jakieś 60 lat!Tablica znajdująca się przy ul. Mościckiego upamiętnia 20 sosnowiczan zabitych przez nazistów - pisze Rzecznik Urzędu. 4 września 1939 r. rozstrzelanych zostało 10 mieszkańców. Pięć nazwisk jest znanych, tożsamości pozostałych 5 osób nie udało się ustalić. Kolejnych 10 osób zostało rozstrzelanych 8 sierpnia 1940 r. W tym przypadku personalia wszystkich poległych są znane.Do tej pory na pamiątkowej tablicy widniał napis "Miejsce kaźni męczenników za wolność i demokrację. Cześć ich pamięci". Napis nie był jednak trafny - dodaje. Nowa wersja napisu została już zaakceptowana przez radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Teraz będzie on brzmiał: "Miejsce kaźni 20 Polaków rozstrzelanych przez niemieckich nazistów. Cześć ich pamięci". Podane zostaną daty egzekucji i nazwiska ofiar.Pieniądze na wykonanie nowej tablicy zostały już przekazane przez Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji. Jednak postument, na którym ma spocząć płyta jest pęknięty i wymaga wymiany lub remontu. W tej sprawie trwają obecnie konsultacje z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, w którego gestii jest to zadanie - wyjaśniał Grzegorz Dąbrowski.


Dzisiaj mamy 6 pażdziernika 2006 r. Męczennicy za wolność i demokrację wciąż trzymają się mocno!.


Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 05/10/2006
Komentarze
#1 | @Zbigniew Jaskiernia dnia 10.10.2006 15:06
14 czerwca 2005 r. wyjaśnień na ten temat udzielił mi w końcu Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego Grzegorz Dąbrowski, przedstawiając, jak mi się wtedy wydawałp, ostateczne, zgodne z oczekiwaniami społecznymi, rozwiązanie. Będzie nowa tablica z z następującym napisem: "Miejsce kaźni 20 Polaków rozstrzelanych przez niemieckich nazistów. Cześć ich pamięci". Podane zostaną daty egzekucji i nazwiska ofiar. Myślę, że Janek Strzelecki będzie zadowolony, bo sprawę ciągnęła już jakieś 60 lat!

#2 | Zbigniew Jaskiernia dnia 10.10.2006 13:12
W chwili obecnej trwają przygotowania Urzędu Miejskiego do odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać por. Wacława Stacherskiego "Nowina".
Uroczystości odbędą się w dniu 14.1o.2006 o godz.16Shocko w LO im.Prusa, a potem o godz.17:00 wieczór poświęcony Stacherskiemu w Klubie im.Kiepury.
W dalszej kolejności, myślę, że do końca listopada 2006 roku zostanie odsłonięta tablica na miejscu kaźni 20 Polaków.
Treść napisu zostanie uzgodniona na posiedzeniu Kolegium w dniu 11.10.2006.
#3 | Mada dnia 10.10.2006 06:15
Już Ci to kiedys pisałam: Ty masz człowieku tupet!! Ja też jestem pełnoprawną mieszkanką tego miasta a się takich rzeczy nie domagam. powiedz mi, czy bycie rzecznikiem jednej z największych opozycyjnych partii w Sosnowcu, upoważnia Cię do takich roszczeń. Człowieku przeczytaj sobie co napisałeś i wstydź się. Urząd to urząd- napisz do odpowiednich osób pismo i dostaniesz odpowiedź- a nie czekaj na telefon!! i już widzę ten kolejny artykuł (po odsłonięciu tablicy) jak to się Piotruś obraził, że go na odsłonięcie nie zaprosili- chcesz być dziennikarzem to walcz o temat a nie czekaj. to jest jakieś chore- zbulwersowana jestem. Wstyd mi za to, że partia na którą chcę zagłosować ma rzecznika- tupeciarza, egocentryka i pieniacza!
#4 | rewal dnia 09.10.2006 19:39
Ale dowalił!
#5 | Piotr Dudała dnia 09.10.2006 16:35
Co do znaczy wzięli się? Kto się wział? Co postanowiono? Czy zostało coś zrobione? Kiedy będzie cokolwiek zrobione? Ja nic na ten temat nie wiem. Gdybym znał odpowiedzi na te pytanie nie pisałbym w kółko - to już chyba 8 albo 9 raz - na ten jeden temat. Co stoi na przeszkodzie, żeby jednego z bardziej znanych dziennikarzy internetowych i jednocześnie rzecznika prasowego największej opozycyjnej parti poinformować o postępach sprawy albo o kłopotach czy przeszkodach. Nie rozumiem tego podejścia. Ja naprawdę jestem pełnoprawnym obywtelem tego miasta i częścią tej społeczności. Chyba niewiele wymagam. Trochę szacunku, rzetelności i uczciwości. Trudno żebym nie pisał o pewnych sprawach, jak stosuje się wobec mnie strusią politykę i uniki, a potrzeba po prostu trochę otwartości! Pozdrawiam.

Piotr Dudała
#6 | żeby dnia 09.10.2006 10:05
żeby ludzie wiedzieli
#7 | Mada dnia 09.10.2006 09:42
ale po co ten artykuł skoro się za to wzięli??
#8 | Praktyk dnia 09.10.2006 08:31
Bardzo dobrze, że się komuś chce.
#9 | Piotr Dudała dnia 07.10.2006 20:52
Ja też tak właśnie myślę. Jeszcze ważniejsza jest według mnie ta zakłamana historia, którą trzeba szybko "odkłamać"! Nie może tak być wolnej Polsce, jak w przypadku tego miejsca pamięci narodowej. To nie miejsce kaźni męczenników o wolność i demokrację. To miejsce każni Polaków rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Kropka. Teraz się mówi niemieckich nazistów!
#10 | magic dnia 06.10.2006 21:18
Panie Piotrze.
Tak trzymac!
Zapomniana i zaniedbana historia miasta jest bardzo wazna!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney