Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Monografia Sosnowca - kiedy się ukaże?

Kiedy w połowie ubiegłego roku Urząd Miejski w Sosnowcu podpisywał umowę z Uniwersytetem Śląskim dotyczącą monografii stolicy Zagłębia Dąbrowskiego wydawało się, że prace nad publikacją będą już przebiegały bez problemów. Tymczasem nic bardziej mylnego. Autorzy do dziś nie doczekali się umów i już zaznaczają, że nie ma większych szans na to, by oddali swoje prace do października, jak zakładał pierwotny plan. Sosnowieccy urzędnicy tłumaczą, że nie można było tego zrobić wcześniej, ponieważ...brakowało podstawy prawnej.Historia sosnowieckiej monografii zdaje się nie mieć końca. Najpierw przez 10 lat przymierzano się do startu prac nad publikacją, która miała być pierwotnie wydana na stulecie miasta. Złośliwi komentowali, że za niedługo nie będziemy obchodzić jubileuszy uzyskania praw miejskich, a liczyć kolejne rocznice braku monografii. Wtedy to, tuż przed wyborami samorządowymi, władze miasta podpisały list intencyjny w tej sprawie. Pół roku później (połowa 2011 r.) była już umowa z Uniwersytetem Śląskim, któremu powierzono projekt. Wydawało się, że droga do jego realizacji jest już prosta. Tymczasem za trzy miesiące minie rok od podpisania umowy, a faktyczne prace nad monografią jeszcze nie ruszyły. Powód? Autorzy do tej pory nie doczekali się umów.

- Prace, poza spotkaniami komitetu, tak naprawdę stoją w miejscu. Do chwili obecnej nie ma umów z autorami, a bez tego trudno wymagać od nich zaangażowania w projekt. Zakładaliśmy, o co prosił kierujący pracami prof. Antoni Barciak, że do października każdy z autorów odda swoją część pracy, która w dalszym etapie ma zostać oddana do recenzji. Ze względu na ślimacze tempo, jest to praktycznie niemożliwe - mówi w rozmowie z nami dr Sławomir Witkowski, jeden z członków zespołu pracującego nad monografią.

Jego zdaniem wokół projektu w dalszym ciągu nie ma dobrego klimatu. -Trudno powiedzieć, czy całość powstanie w 2014 roku. Jeśli dalej tak to wszystko będzie wyglądało, jest to bardzo wątpliwe. W tym względzie jestem pesymistą. Tym bardziej, że wciąż nie ma komu opracować XIX wieku, bo kilka autorytetów zdążyło się z projektu wycofać. W sprawie monografii mówiło się i mówi o wszystkim, tylko nie o konkretach. Prace zaś są pozorowane, mimo że zespół naukowy jest do nich gotowy - stwierdza Sławomir Witkowski.

Jak tłumaczą sosnowieccy radni, przyczyną zastoju był brak podstawy prawnej, która umożliwiałaby podpisanie umów z autorami. - Długo staraliśmy się o to, żeby wpisać projekt do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Udało nam się to dopiero w marcu. Na całość przewidziano ponad 430 tys. złotych - mówi radny Karol Winiarski i dodaje: - Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie umowy zawrzeć. Ma się tym zająć Muzeum Miejskie w Sosnowcu i z tego co wiem, w najbliższym czasie umowy te mają być gotowe.

Choć Karol Winiarski w kwestii monografii pozostaje optymistą, jego zdaniem poślizg w pracach wynika z braku właściwej komunikacji pomiędzy jednostkami Urzędu Miejskiego. -Nie można podpisywać z kimkolwiek umów, jeśli nie ma podstawy prawnej. Szkoda, że ta została określona tak późno - uważa radny.

Arkadiusz Kaczor, www.esosnwoiec.pl

Autor: Redakcja | 18/04/2012
Komentarze
#1 | Josn dnia 18.04.2014 16:27
Heya, I just hopped over to your web page using StumbleUpon. Not sonihtmg I might normally read, but I enjoyed your views none the less. Thanks for making some thing worthy of reading.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney