Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


To nie żart: Muzeum KOR-u coraz bliżej?

Otwarcie muzeum pamięci Komitetu Obrony Robotników i towarzysząca mu premiera scenicznej adaptacji „Pestki" Anki Kowalskiej. Takie plany na 2014 rok przedsięwziął Kazimierz Żmija, pasjonat historii i badacz losów rodziny Kuroniów z Sosnowca. Wszystko wskazuje na to, że zostaną one spełnione. Zielone światło do powstania muzeum KOR-u daje Sosnowiec, przychylnym okiem na oba pomysły patrzą również władze na szczeblu wojewódzkim.Pierwsze rozmowy dotyczące idei utworzenia muzeum KOR-u w Sosnowcu prowadzone były już dwa lata temu. Rozpoczął je Kazimierz Żmija, który jest jedną z osób najlepiej znających życiorys Jacka Kuronia oraz jego rodziny. - Pomysł założenia muzeum Komitetu Obrony Robotników właśnie w Sosnowcu zakiełkował, kiedy tylko po raz pierwszy usłyszałem o związkach Kuroniów z tym miastem. Należy pamiętać, że w Sosnowcu właśnie urodził się ojciec Jacka Kuronia. Z tego miasta pochodzi też Anka Kowalska, wybitna działaczka KOR-u - mówi Kazimierz Żmija, pełniący także funkcję pełnomocnika Stowarzyszenia im. Gai i Jacka Kuroniów.

Muzeum miałoby mieć swoją siedzibę w obecnym budynku sosnowieckiego Sądu Rejonowego przy ul. 1 Maja. Kazimierz Żmija informuje, że już za około miesiąc zabytkowa budowla zostanie przekazana ze Skarbu Państwa na własność gminie Sosnowiec. - Kazimierz Górski poinformował mnie, że miasto będzie chciało wyremontować budynek w ciągu roku i część pomieszczeń zostanie przeznaczona pod muzeum KOR-u. Deklaracja ze strony prezydenta została złożona 22 lutego podczas 80 rocznicy urodzin Anki Kowalskiej, gdy otwieraliśmy wystawę poświęconą jej pamięci - mówi Żmija. Ekspozycję prezentowaną w zabytkowych wnętrzach miałyby tworzyć m.in. właśnie pamiątki, które sosnowiczanie mogli oglądać podczas tego wydarzenia.

- Wystawa „Anka Kowalska (1932-2008)" była najpierw prezentowana w Muzeum Miejskim, zostanie pokazana w siedzibie Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, a z prof. Janem Malickim, dyrektorem Biblioteki Śląskiej ustaliliśmy, że w najbliższym wolnym terminie trafi również do książnicy. Docelowo zaś zgromadzone w jej ramach pamiątki po Jacku Kuroniu, Ance Kowalskiej i całym KOR trafią do muzeum. Mamy już zgodę właścicieli tych zbiorów. Prowadzę też rozmowy z rodziną Jacka Kuronia o przekazanie innych eksponatów - wylicza Kazimierz Żmija. Jego marzeniem jest, by muzeum nie prowadziło działalności wyłącznie wystawowej.

Jak mówił w lutym podczas uroczystości związanych z Anką Kowalską prof. Zygmunt Woźniczka, historyk Uniwersytetu Śląskiego, pomysłodawcom muzeum chodzi o to, by było ono żywe. Prowadziło badania naukowe, działalność edukacyjną i inspirowało młode pokolenia. W tym celu przy muzeum miałby działać instytut naukowy zajmujący się w dużej mierze badaniami działań narodowo - wyzwoleńczych 1905 roku. - Mam głębokie przekonanie, że gdyby nie rok 1905, nie byłoby KOR-u. Trzeba też podkreślać, że to jedna z nielicznych organizacji, która odniosła zwycięstwo. Chciałbym, aby w naszym muzeum młodzież uczyła się takiej właśnie historii: jak doprowadzać do zwycięstwa - stwierdza Kazimierz Żmija. Chciałby także, by samo otwarcie muzeum KOR-u w 2014 roku odbyło się z wielką pompą.

- Prowadzę rozmowy z żyjącymi członkami KOR-u, zwłaszcza zaś z tymi, którzy byli najbardziej związani z założeniem organizacji. Chciałbym, aby bez względu na obecne poglądy polityczne, czy dalszą drogę, wspólnie pojawili się podczas otwarcia muzeum. Mam nadzieję, że przyjadą i po raz kolejny udowodnią w ten sposób to, co zawsze mówi się o Jacku Kuroniu: że miał umiejętność łączenia ludzi, a nie dzielenia ich. Oprócz tego pomyślałem, aby otwarciu towarzyszyła premiera sztuki „Pestka" w reżyserii Krystyny Jandy. Wszystko po to, aby o Sosnowcu było jak najgłośniej - podkreśla Żmija.
I ma już sporo popleczników, którzy deklarują poparcie i pomoc w realizacji tych planów. Jak mówi Żmija: - W trakcie uroczystości w lutym swoje poparcie zadeklarował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Pomoc deklarują także wicemarszałkowie województwa śląskiego: Jerzy Gorzelik i Aleksandra Gajewska - Przydryga. Na temat sztuki rozmawiałem także z dyrektorem Teatru Zagłębia Zbigniewem Leraczykiem. Wszystko jest na dobrej drodze, by muzeum KOR-u wreszcie zaistniało w Sosnowcu.


Izabela Kieliś, www.esosnowiec.pl
Autor: Redakcja | 10/05/2012
Komentarze
#1 | Ciekawski dnia 11.05.2012 14:00
Jak poseł Klepacz (Palikotowcy) i poseł Pięta (POwcy) głosowali w sprawie pracy aż do śmierci, czyli do 67 lat?
#2 | To jakieś jaja ?! dnia 11.05.2012 10:17
Bo kpina z mieszkańców to na pewno!

Miasto które od lat lat ma muzeum a w nim nie potrafi nawet zorganizować stałej wystawy o własnej historii ma otwierać to coś co nie ma praktycznie związku z Sosnowcem? To jeszcze niech otworzą muzeum Stalina bo jak legenda głosi też był w Sosnowcu a było by po linii i zgodnie z korzeniami Smile

Jedyną szansą aby ten idiotyczny pomysł nie został zrealizowany jest chyba tylko to że Górski wszystko wszystkim obiecuje a potem zazwyczaj ma ich w doopie !Pfft
#3 | @ludek dnia 11.05.2012 04:21
to nie jest głupi pomysł!!!
#4 | ludek dnia 10.05.2012 19:10
W takim razie jakim prawem p.Żmija i p.Górski rozporzadzaja majatkiem gminy ??

Czuje ,że niebawem bedziemy organizowac referendum w sprawie odwołania prezydenta Górskie go !!!!!!!!!
#5 | @ludek dnia 10.05.2012 19:06
nikt tego nie wie???
#6 | ludek dnia 10.05.2012 18:51
Gdzie mieszka p.Żmija ???
#7 | Mario dnia 10.05.2012 12:53
czyli ssssssssssssssssssssssssssssssssssspie..........j?
#8 | Danuta dnia 10.05.2012 10:35
trzeba w końcu tej żmiji. powiedzieć bajkę o wężu!
#9 | Maria dnia 10.05.2012 07:59
Chyba was pogięło! Kto to jest ten Żmija?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney