Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


USA bronią dziennikarki Doroty Kani

Skazanie w procesie karnym Doroty Kani i Jerzego Jachowicza jest przykładem ograniczania wolności słowa w Polsce – stwierdza coroczny raport amerykańskiego Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw człowieka na świecie.

Dorota Kania kieruje działem krajowym „Gazety Polskiej Codziennie". W lutym 2011 r. została skazana z artykułu 212 kodeksu karnego za opublikowanie cztery lata wcześniej krytycznego artykułu o Ryszardzie Bieszyńskim, byłym funkcjonariuszu komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, a po 1990 r. pułkowniku Urzędu Ochrony Państwa.W maju ub. roku za felieton na temat płk. Bieszyńskiego został również ukarany znany dziennikarz śledczy Jerzy Jachowicz. Sąd skazał go na grzywną w wysokości 16 tys. zł. W obronie Doroty Kani oraz Jerzego Jachowicza listy poparcia podpisało setki osób.

Pod naciskiem opinii publicznej sądy obu instancji, które skazywały Jachowicza, poparły jego wniosek o ułaskawienie. Pozytywnie zaopiniował go także prokurator generalny Andrzej Seremet i we wrześniu 2011 r. wniosek trafił do Kancelarii Prezydenta RP. – Od blisko roku panuje cisza. Myślę, że Bronisław Komorowski częściej czyta moje krytyczne teksty na jego temat niż wniosek o moje ułaskawienie – mówi Jerzy Jachowicz.

Dorota Kania złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Stanu w Strasburgu, który ją zarejestrował.

– Wyrok sądu karnego to nie tylko skazanie mnie na wielotysięczne koszty, ale także wpisanie mojego nazwiska do Centralnego Rejestru Skazanych. Ta sprawa pokazuje, w jaki sposób walczy się z dziennikarzami niepokornymi wobec władzy – mówi nam Dorota Kania.

Amerykanie zwrócili uwagę, że w 2010 r. za zniesławienie w mediach polskie sądy ukarały grzywnami 44 osoby. Są wśród nich politycy, naukowcy, eksperci i dziennikarze. – Za zniesławienie w Polsce można być ukaranym nawet wyrokiem więzienia – wskazują pracownicy Biura Demokracji, Praw Człowieka i Pracy w Departamencie Stanu

Zdaniem autorów raportu o prawach człowieka obowiązujące w Polsce prawo ograniczyło w naszym kraju wolność słowa i prasy. Pracownicy Departamentu Stanu zwrócili też uwagę, że działaniem przeciwko wolności słowa i wolności prasy jest uznawanie za przestępstwo wypowiedzi, publikacji i treści w internecie, które zniesławiają urzędników państwowych.

– Do tej pory w sprawie ograniczania wolności słowa w Polsce wypowiadały się międzynarodowe instytucje, także Centrum Monitoringu i Wolności Prasy. Sprawa jest doskonale znana polskim elitom politycznym, które przed każdymi wyborami zapowiadają zmianę prawa, a po wyborach o tym zapominają. W efekcie mamy nadal obowiązujący artykuł 212 kk, który jest wygodny dla polityków, by dławić wolność słowa i kneblować niewygodnych dziennikarzy, co podkreślił w swoim raporcie Departament Stanu USA, zamieszczając w nim nazwiska polskich dziennikarzy – mówi nam Wiktor Świetlik, szef CMiWP Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

www.niezalezna.plAutor: Redakcja | 26/05/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney