Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Arcybiskup Jan Cieplak odprawił swoją pierwszą Mszę św. w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Sługa Boży Arcybiskup Jan Cieplak (Jonas Ciepliakas) swoją Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej, który jest obecnie częścią, Bazyliki Matki Boskiej Anielskiej. Pisze na ten temat w biografiii Arcybiskupa ks. kan. Franciszek Rutkowski. (patrz fragment książki). Miało to miejsce w dniu 15 sierpnia 1881r. w dąbrowskim kościele. W tym czasie był w Dąbrowie tylko jeden kościół, niedawno wybudowany kościół pw. św. Aleksandra.

Pierwsza świątynia wtedy jeszcze we wsi Stara Dąbrowa nosząca wezwanie św. Aleksandra była budowana w latach 1875-77. W dniu 29 lipca 1875 roku, założono kamień węgielny pod budowę kościoła, którego głównym budowniczym był ks. Grzegorz Augustynik. Ceglaną jednonawową budowlę z dwiema wieżami w części frontowej wzniesiono na podstawie projektów Juliana Polcera. Budowę zakończono 4 grudnia 1877 r. Był to kościół filialny parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie. 18 października 1885 r. został konsekrowany przez biskupa kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego. 5 lutego 1891 r. kościół otrzymał status parafii. Jest to kościół który przylega do północnej nawy obecnej bazyliki Matki Boskiej Anielskiej, pełniący funkcję kaplicy pw. św. Aleksandra.

To bardzo ważna informacja! Wstępując do Bazyliki skręćmy w lewo, wstąpmy do tej prastarej kaplicy i pomódlmy się w intencji zapomnianego Arcybiskupa, kandydata na ołtarze.Autor: Piotr Dudała | 16/06/2012
Komentarze
#1 | krewna dnia 21.06.2012 17:06
Moj dziadek, a brat abp.mial dopiero rok.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?