Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Złota piramida, czyli sposób na wielkie pieniądze

Spółka handlująca złotem, a jednocześnie właściciel linii OLT Express, twierdzi, że zainwestowała w tego deficytowego przewoźnika 30 mln zł. Dyrektor tego tych linii mówi zaś o 220 mln zł. Nie wiadomo, jaka jest prawda, bo firma nie złożyła sprawozdania finansowego, choć domagał się tego sąd.

Na swojej stronie internetowej Amber Gold chwali się, że dynamicznie się rozwija, właśnie otworzył 62. oddział sprzedaży. Zatrudnia ponad 400 pracowników. Biznes polega na obracaniu pieniędzmi klientów – AG kupuje i sprzedaje metale szlachetne. Oferta firmy wydaje się korzystniejsza od propozycji banków. Obiecuje ona kilkanaście procent zysku rocznie i gwarancję kapitału.

Tyle że Komisja Nadzoru Finansowego stale ostrzega klientów przed powierzaniem pieniędzy Amber Gold. Pojawiają się informacje, że działalność spółki to klasyczna piramida finansowa – jedni otrzymują pieniądze dzięki wpłatom kolejnych. Spółka dementuje te informacje. Prezes Marcin Plichta zapewnia, że firma prowadzi uczciwy biznes.

Jednak jest wiele wątpliwości. Ostatnio dwa banki zerwały ze spółką umowy w trybie natychmiastowym, musiały więc dostrzec w finansach AG coś niepokojącego. Także linie lotnicze narzekają na brak pieniędzy, bo właściciel Amber Gold ograniczył dopływ środków. Zeznania OLT Express i Amber Gold są niespójne. Dyrektor przewoźnika mówi, że właściciel zainwestował już w linie 63 mln dol., czyli 220 mln zł. Zapytany przez nas, skąd Amber Gold wziął takie pieniądze, dyrektor odesłał nas do spółki. Jej rzecznik Michał Forc zapewnił, że inwestycja była siedmiokrotnie niższa i wyniosła tylko 30 mln zł.

Prawdy jest trudno dociec, bo w Krajowym Rejestrze Sądowym nie ma żadnej wzmianki o złożeniu przez AG sprawozdań finansowych. Jak udało się nam ustalić, dopiero po przymuszeniu przez sąd spółka przedstawiła dokumenty za 2009 r. Jednak były one niekompletne, więc zostały jej zwrócone. – Za rok 2010 spółka w ogóle nie złożyła sprawozdania i nie zareagowała na wezwanie sądu w tej sprawie. W związku z tym 4 czerwca br. sąd nałożył na Amber Gold grzywnę – poinformowała „Gazetę Polską Codziennie” wiceprezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ sędzia Anita Różalska. Rzecznik AG twierdzi, że nic mu nie wiadomo o żadnej grzywnie. Być może dlatego, że chodzi tu o 1 tys. zł kary.

Coraz więcej ekspertów ostrzega, że złoty interes Amber Gold może się okazać zwykłym przekrętem.

Spółka podaje, że jej przychody wzrosły z 1,5 mln zł w 2009 r. do 199 mln zł w ub.r., zysk netto zaś z 700 tys. zł do 53 mln zł. Firma twierdzi, że w ub.r. zapłaciła 30 mln zł podatków. Przychody w I połowie br. wzrosły do 220 mln zł, a zysk netto spadł do 7 mln zł.

Rzecznik poinformował też „Codzienną”, że spółka wydaje 4 mln zł rocznie na różne działania społeczne. Wsparła np. gdańskie zoo kwotą 1,4 mln zł. Amber Gold i jej linie lotnicze są też sponsorem najnowszego filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa”. Na majowej konferencji prasowej obok twórców filmu i przedstawicieli AG brylował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z PO. Podziękował on sponsorom filmu i pochwalił, że Amber Gold fantastycznie się rozwija.

www.niezalezna.pl

Autor: Redakcja | 27/07/2012
Komentarze
#1 | uchachany dnia 27.07.2012 17:23
Fajnie. Tylko czemu media (te super prawicowo katolickie, również) dalej zamieszczają duże reklamy Amber Gold oraz OLT. I to nie tylko w kraju - obejrzyjcie dzisiejszą prasę.7
#2 | Obiektywny dnia 27.07.2012 13:39
Sposor wart głównego bohata filmu, bohater też przekęcił Polaków obiecując im drugą Japonie
#3 | Obiektywny dnia 27.07.2012 13:38
Sposor wart głównemu bohaterowi filmu, bohater też przekęcił Polaków obiecując im drugą Japonie
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney