Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sprawa prof. Michała Reichera: Rozważana jest możliwość!

Sprawa Placu prof. Michała Reichera na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu. 2 lipca 2012r. otrzymaliśmy następującą widomość:

Pan Piotr Dudała

Odpowiadając na Pana wystąpienie uprzejmie informuję, że rozważana jest możliwość wykonania rewitalizacji części osiedla Rudna. W ramach tych działań, byłaby możliwość uporządkowania terenu i wykonania prac rewitalizacyjnych placu przy ul. Niepodległości.
Biorąc pod uwagę obecny stan wskazanego przez Pana terenu, nadanie wnioskowanej nazwy byłoby wskazane po wykonaniu rozważanych, a wymienionych powyżej działań. W oczekiwaniu na ich ewentualne podjęcie i zakończenie wniosek Pana zostanie przekazany do Zespołu d/s Nazw Ulic i Placów stworzony przy Radzie Miejskiej w Sosnowcu.

Z poważaniem
Jerzy Będkowski
Naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii
Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

Przypomnijmy historię tej sprawy.Powtórny wniosek w sprawie Placu prof. Reichera w Sosnowcu

Pan Kazimierz Górski
Prezydent Miasta Sosnowca

Pan Mateusz Rykała
Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca

Od kilku lat proponuję by plac przy ul. Niepodległości 10 na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu, plac, przy którym od lat znajduje się jeden z budynków dydaktycznych Wydziału Farmacji i Analityki Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nosił imię prof. Michała Reichera. Wciąż bezskutecznie. Wniosek w tej sprawie do Prezydenta Miasta Sosnowca Kazimierza Górskiego i do Przewodniczącego Rady Miasta Daniela Miklasińskiego został złożony przeze mnie 25 lipca 2009r.! Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi!

Uzasadnienie wniosku. Sądzę, że pozwoli to z jednej strony przybliżyć mieszkańcom miasta tę piękną postać, wybitnego naukowca i wielkiego patrioty, a z drugiej strony może zmienić oblicze kilkutysięcznego osiedla, którego plac ten stanowi centrum. Moim marzeniem byloby powstanie w tym miejscu małego ryneczku z ławeczkami i fontanną, coś takiego jak na Placu Ćwierka tylko w mniejszej skali. Prezydent Łukawski na spotkaniu przedwyborczym w Szkole Podstawowej nr 1, w listopadzie 2010r. powiedział w obecności ponad 100 mieszkańców osiedla, że jest to bardzo dobry pomysł. Obecny wygląd tego miejsca jest po prostu skandaliczny, choć posadzono tam pierwsze od wielu lat, nowe drzewa. Nadal liczę na pozytywne podejście do mojego wniosku.

Historia wniosku. Od września 2006r. serwis sosnowiecfakty.pl stara się usilnie przybliżyć postać prof. Michała Reichera, wybitnego naukowca, pochodzącego z Sosnowca. W naszym mieście prof. Reicher, brat Anieli Urbanowicz, jest osobą zupełnie nieznaną, choć wszyscy studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (Wydział Farmacji i Analityki Medycznej - największy w Polsce - od lat obecny jest w naszym mieście) posługują się podręcznikiem anatomii człowieka, którego jest on współautorem. Prof. Reicher to twórca działającego do dziś wileńskiego Collegium Anatomicum oraz jeden ze współtwórców i były Rektor Akademii Lekarskiej w Gdańsku. Niestety, wciąż nie ma go w wykazie wybitnych sosnowiczan na stronie sosnowieckiego Urzędu. Postać ta wciąż czeka w Sosnowcu na odkrycie!

W związku z powyższym ponawiam swój wniosek oczekując odpowiedzi w trybie przewidzianym prawem (KPA, Prawo Prasowe). Pozdrawiam.

Piotr Dudała,
redaktor naczelny serwisu sosnowiecfakty.pl

Biogram profesora Reichera.

Michał Reicher urodził się w Sosnowcu 17 grudnia 1888 roku. Nigdy tego nie ukrywał, stąd używane przez niego przed wojną nazwisko Reicher-Sosnowski i pseudonim Sosna w czasie okupacji. Pochodził, podobnie, jak Aniela Urbanowicz, z całkowicie zasymilowanej rodziny żydowskiej Reicherów. Był wybitnym naukowcem, który zajmował się anatomią człowieka. Zmarł 31 sierpnia 1973 roku w Gdańsku. Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Młody Michał za współorganizowanie i udział w strajku szkolnym został wydalony z VI klasy gimnazjum. W 1906 r. rozpoczął studia przyrodnicze u R. Martina na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Zurychu, specjalizując się w antropologii i anatomii. W 1912 r. uzyskał tam stopień doktora filozofii. W latach 1912-13 był asystentem przy Katedrze Antropologii Uniwersytetu w Zurychu. W 1914 r. jako stypendysta wyjechał do USA.

Po wybuchu I wojny światowej powrócił do kraju. Na przełomie 1914/1915 prof. Reicher był pracownikiem Komisji do walki z biedą i bezrobociem przy ówczesnej Radzie Miasta Sosnowca. Od 1915 r. pracował jako prosektor w Zakładzie Anatomii Opisowej u Lotha w Uniwersytecie Warszawskim. W 1920 r. objął Katedrę Anatomii Prawidłowej w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i jako profesor nadzwyczajny (1922 r.) wykładał anatomię i antropologię, od 1934 r. - jako profesor zwyczajny. Przyczynił się do budowy nowego gmachu Collegium Anatomicum w Wilnie. W latach 1934-35 był dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wileńskiego.

W czasie II wojny światowej zorganizował, a następnie kierował konspiracyjnym Studium Medycznym. Po włączeniu w 1940 roku Litwy do ZSRR wstąpił do partyzantki, a potem do AK. Był zastępcą szefa sanitarnego okręgu wileńskiego AK. Używał pseudonimu Sosna.

Po wojnie, w 1945 r., objął Katedrę Anatomii Prawidłowej w Akademii Lekarskiej w Gdańsku, gdzie położył duże zasługi przy organizacji tej uczelni, m. in. jako dziekan Wydziału Lekarskiego. W latach 1947-48 był rektorem tej uczelni. Położył wielkie zasługi przy utworzeniu i organizowaniu Zakładu Anatomii Prawidłowej i Topograficznej Akademii Lekarskiej w Szczecinie (1949), przekazując ze swojej placówki w Gdańsku materiał prosektoryjny, preparaty i tablice anatomiczne. W latach 1949 - 1963 był profesorem anatomii na Akademii Medycznej w Gdańsku.

Główną dziedziną jego badań była początkowo antropologia i anatomia części miękkich, później neuroanatomia i anatomia doświadczalna, należał też do najwybitniejszych kraniologów polskich.

W 1934 r. dokonał pomiarów antropologicznych szczątków króla Aleksandra I Jagiellończyka oraz żon Zygmunta II Augusta: Elżbiety Rakuszanki i Barbary Radziwiłłówny, złożonych w Bazylice Wileńskiej. Autor wielu prac z zakresu anatomii, embriologii i antropologii. Szczególną jednak zasługą Reichera było poprawienie, poszerzenie, unowocześnienie oraz wydanie podręcznika anatomii człowieka, zainicjowanego przez Adama Bochenka. Otrzymał za to nagrodę państwową II stopnia.

Był człowiekiem wielkiej kultury, bardzo lubianym przez młodzież, żywo interesującym się jej problemami, często służącym radą i pomocą materialną. Zimą organizował wspaniałe kuligi, był stałym uczestnikiem balów i zabaw studenckich, był wzorem systematyczności i punktualności, pływał, grał w tenisa i pilotował wycieczki. Zmarł 31 sierpnia 1973 roku w Gdańsku. Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Postać ta czeka na odkrycie w swoim mieście.


Autor: Piotr Dudała | 27/05/2012Autor: Piotr Dudała | 12/08/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney