Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Bibloteka będzie cięta?

Parę dni temu przeczytałem w Twoim Zagłębiu artykuł o cięciach finansowych w sosnowieckiej kulturze. Miasto od dłuższego czasu prowadzi politykę godną schizofrenika, gdyż radni straszą złą sytuacją finansową, obcinają te najdrobniejsze, ale najbardziej bolesne dla obywateli wydatki, a jednocześnie budują kolejne urzędy, zwiększają trwonienie pieniędzy poprzez tzw. wydatki majątkowe, podwyższają podatki dziwiąc się, że wpływy spadają. Ale nie o tym chciałem pisać - pisze na swoim blogu Jakub Krzysztof Sikora.Zaintrygowała mnie wypowiedź pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. W związku z cięciami, pani dyrektor twierdzi, że biblioteka również musi przeprowadzić cięcia. Oto jaką receptę oferuje:

Z tygodnika Twoje Zagłębie:

„Na pewno będzie się to wią­zało z ogra­ni­cze­niem nowo­ści wydaw­ni­czych i samej oferty kul­tu­ral­nej – mówi nam dyrek­tor MBP Elwira Kabat-Georgijewa. Biblio­teka orga­ni­zuje m.in. spo­tka­nia autor­skie czy choćby pokazy fil­mowe. - Chcemy, aby te wyda­rze­nia odby­wały się nadal, ale mogą zostać ogra­ni­czone. To także może odbić się na ilo­ści spo­tkań autor­skich – dodaje dyrektor.

Jed­nak nie tylko sama lite­ra­tura czy wyda­rze­nia będą miały ogra­ni­czony budżet. Pro­blemy finan­sowe dotkną przede wszyst­kim same pla­cówki. W zasa­dzie prze­są­dzona jest likwi­da­cja dwóch z nich. – Od lat mówiło się o likwi­da­cji filii na Naf­to­wej i Ostro­gór­skiej, głów­nie ze względu na bli­skość Biblio­teki Głów­nej. Jest to sen­sowne, tym bar­dziej w kon­tek­ście pla­no­wa­nego prze­ję­cia budynku przy Zega­dło­wi­cza i Kościel­nej, co także da nam dużo więk­sze moż­li­wo­ści i otwo­rzy szanse na nowo­cze­sną i spraw­nie zarzą­dzaną biblio­tekę – dodaje naczel­nik Dusza. […]

Cię­cia w pla­cówce spo­wo­dują także zmiany w kadrze. - Nasz budżet nie odbije się tylko na ofer­cie, ale także na naszej zało­dze. Chcemy jed­nak podejść do tego soli­dar­nie, będziemy się sta­rali ogra­ni­czać etaty, zmie­niać je albo prze­bran­ża­wiać pra­cow­ni­ków – mówi Elwira Kabat-Georgijewa. Te zmiany bar­dzo mar­twią miesz­kań­ców.”

Z powodu mojej bardzo wścibskiej natury, musiałem zajrzeć do publicznych dokumentów na ten temat. Oczywiście, szybko się okazało, że na BIP biblioteki, plan budżetowy nie jest dostępny. Wydało mi się to dosyć dziwne, jednak nie odpuściłem i napisałem emaila do pani dyrektor z prośbą o udostępnienie budżetu. Dzisiaj otrzymałem odpowiedź, że plan budżetowy przecież znajduje się na stronie BIP. Chciałem grzecznie dać do zrozumienia, żeby pani dyrektor nie raczyła żartować, jednak z ciekawości wszedłem jeszcze raz na stronę BIP i ujrzałem:

Komentarz jest zbędny. Zastanawiam się w ilu miejskich placówkach występuje podobna sytuacja. Z drżącymi rękoma zaglądam do wyczekiwanego planu budżetowego – musi być interesujący skoro był ukrywany przed podatnikami! Oto czego się dowiedziałem:

Budżet biblioteki to: 9 milionów 567 tysięcy zł (9 567 000)

Budżet po cięciach: ok. 8 milionów 132 tysięcy zł (8 132 000)

Pani dyrektor mówiła: „Na pewno będzie się to wią­zało z ogra­ni­cze­niem nowo­ści wydaw­ni­czych i samej oferty kul­tu­ral­nej […]To także może odbić się na ilo­ści spo­tkań autor­skich „

Póki co biblioteka wydaje na to: 747 575 zł (Zakup materiałów i wyposażenia + koszty amortyzacji + reprezentacja i reklama + wynagrodzenia bezosobowe)

To dosyć mało jak na działalność podstawową, prawda? Poza tym, nawet jeśli uciąć by to wszystko do zera, to wcale nie byłoby wystarczająco dla odpowiedniego poziomu budżetu, prawda? Brakuje prawie drugie tyle (687 425 zł)

Na wynagrodzenia osobowe, odliczając składki na ubezpieczenie i fundusz pracy biblioteka wydaje:

5 423 681 zł

Pani dyrektor powiedziała: „Nasz budżet nie odbije się tylko na ofer­cie, ale także na naszej zało­dze. Chcemy jed­nak podejść do tego soli­dar­nie, będziemy się sta­rali ogra­ni­czać etaty, zmie­niać je albo prze­bran­ża­wiać pra­cow­ni­ków”

A mi się wydaje, że jednak są to całkiem puste słowa. Kumoterstwo, zwłaszcza u nas w mieście osiąga niebotyczne poziomy, pisał o tym nawet już pan Arek Kaczor. Jednak nepotyzm występuje nie tylko na wyższym szczeblu, ale przede wszystkim na niższym. Dlatego w tak małej i biednej instytucji jak Biblioteka Publiczna pracuje średnio 152 pracowników (przyjęta pensja to 4000 zł, jeśli jest ona niższa to średnia wychodzi jeszcze wyższa)! Czy muszę to komentować? To jest olbrzymia ilość, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie oraz fakt, że jest to średnia!

Jednak pani dyrektor nie może zrobić normalnej, zdroworozsądkowej selekcji pracowników, bo każdy to jakiś znajomy znajomego! Więc Pani dyrektor woli nie kupować książek i nie zapraszać autorów, bo lepiej orżnąć podatników niż znajomego, prawda? I tak wygląda służba publiczna każdej instytucji. Proszę, ot co.

Pozdrawiam Was wszystkich z naszego nowego miasta partnerskiego – Dziwnowa. Nie wiem czemu Urząd Miejski nie płaci mi za szerzenie sosnowieckiej demokracji i wzorców w mieście partnerskim.

Jakub Krzysztof SikoraAutor: Redakcja | 26/09/2012
Komentarze
#1 | bibliofil dnia 29.09.2012 16:51
Święte słowa Panie Sikora.
A Pani Elwira to przypadkiem nie zasiedziała się trochę na swoim stołku? Ogólnie rzecz biorąc - to takie długoletnie przywiązanie do stanowiska - własnie w takich placówkach, "Kulturze" na szczeblu miejskim, nie raczej służy. I nie chodzi tu personalnie o tą Panią. Chodzi o wszystkie miejskie placówki kultury. Myślę że pamiętacie jak długo trwało odrywanie od stołka matuzalema w Teatrze. Dziś widać pozytywne efekty zmiany tam "dlugoletniego, zasłużonego, nieomylnego"
#2 | mieszkaniec dnia 29.09.2012 08:59
Czy miastem rządzi urzędnicza mafia ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney