Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Trybunał przyznał rację "Solidarności"

Za święto przypadające w dzień wolny przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy - tak zadecydował Trybunał Konstytucyjny rozpatrujący wniosek NSZZ „Solidarność”.

Sędziowie uznali, że każdemu pracownikowi w równym stopniu przysługuje prawo do dnia wolnego.

- Cieszę się, że sędziowie uznali nasze argumenty. To przestroga dla polityków biorących się za ustalanie prawa, którego inni mają przestrzegać. Może następnym razem posłuchają tych, którzy się na tym znają. To dobry dzień dla pracowników – skomentował decyzję TK Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.Dodał, że źle się dzieje, jeśli prawo ustanawiane jest pod dyktando. - Tak samo było z ustawą wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia. Tam też przesądziła arytmetyka polityczna, która nie liczy się ze zdaniem ekspertów czy z opinią społeczną – stwierdził.

Rozpatrywany przez Trybunał Konstytucyjny wniosek dotyczył przepisu, który od początku budził wiele kontrowersji, dlatego związkowcy postanowili, by został on sprawdzony pod kątem zgodności z Ustawą Zasadniczą. Jak wyjaśnia przewodniczący „Solidarności” wprowadzony razem z dniem wolnym od pracy w dniu 6 stycznia przepis różnicował sytuację prawną pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy, często na tym samym stanowisku pracy, w granicach tych samych ustawowych maksymalnych norm czasu pracy oraz w ramach tego samego systemu czasu pracy, ale objętych różnymi harmonogramami czasu pracy.

- Zgodnie z art. 14 kodeksu pracy oraz art. 66 ust. 2 Konstytucji wszyscy pracownicy mają prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy. W związku z tym ustawowe ograniczenie liczby dni wolnych od pracy w danym okresie rozliczeniowym powinno w równej mierze dotyczyć wszystkich pracowników i być oparte na racjonalnych i zobiektywizowanych, a także przewidywalnych kryteriach – uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Wróbel.

Trybunał nie określił żadnego okresu przejściowego. Wyrok jest ostateczny, co oznacza, że zakwestionowany przepis straci moc z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

To nie jedyna sporna kwestia, którą dostrzegli związkowcy. Przepis ten dodatkowo spowodował skrócenie czasu pracy tym pracownikom, dla których to samo święto przypadało w dniu pracy. Zgodnie ze stanowiskiem związku oznaczało to naruszenie zasad równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym.

źródło: Izabela Kozłowska, Nasz Dziennik
Autor: Piotr Dudała | 02/10/2012
Komentarze
#1 | Robol dnia 03.10.2012 14:22
Wspaniałe osiągniecie dla płaszczacych tyłek za biurkiem. U mnie w robocie jest ulubiony przez niektórych kapitalizm - robisz to płacą forse, masz dzień wolny to płacą wolnym czasem. Za wolny czas nic sobie kupić nie mogę. W firmach prywatnych ludzie stracą na tych dniach wolnych i tyle.
#2 | Obiektywny dnia 03.10.2012 04:37
Przeczytaj pomyśl a dopiero napisz. Co ma piernik do wiatraka.
#3 | Dni wolnych nam trzeba! dnia 02.10.2012 21:09
...Może następnym razem posłuchają tych, którzy się na tym znają... - o ile dobrze pamiętam to jedynie SLD protestowała w Sejmie w sprawie tej uchwały, reszta wolała cicho siedzieć bo rzecz dotyczyła wtedy święta trzech króli.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney