Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Łączmy, a nie dzielmy

Rozmowa z Jarosławem Piętą, posłem Platformy Obywatelskiej

Dzisiaj odbywa się wielka ekonomiczna debata PiS. Czy Pana zdaniem najgorsze lata mamy już za sobą, czy dopiero należy przygotować się na nadejście naprawdę trudnych czasów?

Europa przeżywa największy kryzys od czasu drugiej wojny światowej, więc faktycznie należy debatować nad rozwiązaniami, które są ważne dla Polski i Europy. Propozycje pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego mogą o tyle dziwić, że z jednej strony mówi o wysokim deficycie, ale z drugiej strony proponuje dodatkowe wydatki na kwotę 60 miliardów złotych.Ostatnio uczestniczyłem w wizycie studyjnej w Brukseli, w której wzięli udział także parlamentarzyści PiS i mam nadzieję, że wyciągnęli wnioski z toczącej się tam debaty, gdzie omawiano między innymi nową perspektywę budżetową, kwestię spojrzenia na politykę zagraniczną Polski w kontekście Unia Europejska – świat oraz Unia Europejska-Polska. Jednocześnie podczas tej wizyty usłyszeliśmy same pozytywne oceny co do sytuacji politycznej i gospodarczej Polski. Proszę mi wierzyć, że parlamentarzyści PiS inaczej zachowują się w Brukseli, inaczej w kuluarach, inaczej niestety w momencie, kiedy widzą prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Czyli jak?

To element naszej smutnej rzeczywistości…

Kryzys dopiero teraz zaatakuje Polskę?

Europa nie radzi sobie z kryzysem ekonomicznym, a dla nas szczególnie trudny będzie kolejny rok. Nie ulega wątpliwości, że spadek PKB w Niemczech, prawdopodobnie poniżej zera, uderzy w Polskę, dlatego że Polska prowadzi największą wymianę zagraniczną z tym właśnie krajem. Do tego dochodzi kryzys we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i Grecji. Musimy pamiętać, że choć my będziemy na plusie, jeśli chodzi o wartość PKB i ciągle jesteśmy przysłowiową zieloną wyspą, to jednak jesteśmy bardzo biednym krajem i potrzebujemy szybszego rozwoju. Dlatego tak ważnym dla polski zagadnieniem jest nowa perespektywa budżetowa i szansa na rozwój gospodarczy z tym związana.Bezpieczeństwo finansowe państwa powinno być bezdyskusyjnym priorytetem nie tylko Platformy Obywatelskiej, ale również opozycji.

Najbardziej bezsensowne poselskie inicjatywy ostatnich miesięcy…

Tych pomysłów jest bardzo wiele. Najbardziej drażnią mnie dyskusje, które mają charakter tylko polityczny. Z tych dyskusji nie wynika kompletnie nic, a jest to zwykłe bicie piany. Temat in vitro to działania, które powinny być podjęte, ale nie muszą, bo te kwestie są uregulowane Konwencją i zabiegi in vitro nie są zabronione i odbywają się przez cały czas. W kolejnej podnoszonej kwestii, czyli aborcji, panuje status quo. By coś zmienić, potrzeba 231 głosów, a to dzisiaj nie jest możliwe, ani w jedną, ani w drugą stronę. Inicjatywa Ruchu Palikota dotycząca finansowania partii politycznych jest niezgodna z konstytucją i ustawą o finansowaniu partii politycznych, a ponadto nic nie wnosi w warstwie politycznej. Z kolei projekty gospodarcze partii opozycyjnych, zgłaszane w dobie kryzysu, powinny być racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, a są śmieszne i niebezpieczne. To tak jakby strażak zamierzał gasić pożar benzyną. Propozycje są fatalne, bo generują ogromne koszty, a nie wskazują źródła finansowania. Są to wirtualne pomysły nie do zrealizowania. Zawsze powtarzam, że opozycja może więcej. Ale nie w tym czasie i nie teraz. Mącenie społeczeństwu w głowie jest niebezpieczne i szkodliwe. Grozi Grecją,a czy tego chcemy?

Jakie rozwiązania proponuje klub Platformy Obywatelskiej?

Skupiamy się na dobrych rozwiązaniach budżetowych.Ostrożnym i bezpiecznym budżetem na 2013 rok przygotowujemy się na kryzys,który dziś przychodzi z Unii Europejskiej. To jest odniesienie także do naszego miasta. Uważam, że trwanie przy samej władzy to za mało. Trzeba nieraz podjąć trudne decyzje zwłaszcza ,że w Sosnowcu czas stanął w miejscu 20 lat temu a suma zaniechań jest przeogromna.

Czy wspólne rządzenie miasta przez przedstawicieli lewicy i PO przełożyło się na jakość zarządzania miastem i podejmowania decyzji?

Mam ambiwalentne odczucia. Jest pewien powiew świeżości. Z drugiej strony wyraźnie widać skostnieniały sposób myślenia i zarządzania w mieście. Zmiany, które nastąpiły, niewiele wniosły. Te ruchy nazwałbym ruchami pozornymi, a w sytuacji Sosnowca są potrzebne zdecydowane działania, które uzdrowią finanse miasta. Rok 2013 będzie bardzo trudnym rokiem dla Sosnowca, ale to będzie dopiero początek problemów, które będą się nawarstwiać. Lata 2014 i 2015 będą jeszcze gorsze. Budżet Sosnowca znalazł się w fatalnej sytuacji poprzez wcześniejsze zaniechania. Widać brak racjonalnych zmian zwłaszcza w poprzednich latach w szkolnictwie, służbie zdrowia, sporcie - dosłownie wszędzie.

Jaką więc uzdrowić sytuację w szpitalu?

Sposób jest bardzo prosty, ale może być dość brutalny z punktu widzenia interesu politycznego rządzących. Błędem było zatrudnienie dyrektora Swobody na stanowisku dyrektora szpitala, który położył kilka szpitali w okolicy i zarządzał na zasadzie: „wolność i swoboda”. Na wstępie zatrudnił niepotrzebnie dziesiątki osób. Dziś widać wyraźnie wielkie przerosty zatrudnienia. Wynagrodzenia stanowią ponad 80 procent budżetu szpitala. Zwłaszcza wynagrodzenia lekarzy są zbyt wysokie. Nie ma co udawać i oszukiwać mieszkańców Sosnowca, konieczna jest szybka restrukturyzacji szpitala. Wybór nowego dyrektora szpitala jest spóźniony przynajmniej o rok.Pozytywnym przykładem w zarządzaniu szpitalem może być sosnowieckie centrum pediatrii.

Władze miasta zmagają się także z dylematem, czy w dalszym ciągu dotować sport zawodowy…

Potrzebna jest po pierwsze decyzja strategiczna,po drugie wizja i po trzecie odwaga, której brakuje w mieście.Trzeba spojrzeć na ten problem z różnych perspektyw: marketingowej, bo Zagłębie Sosnowiec jest wartością rozpoznawalną w całej Polsce - to marka, a także ekonomicznej, bo spółki, pomimo pomocy finansowej, obecnie nie potrafią wyjść ze spirali długów.

Co by Pan poseł zrobił?

Pomagałbym spółkom sportowym, ale nie w taki sposób w jaki się to obecnie odbywa. Te pieniądze nie są wykorzystywane w należyty sposób. Przyszłością w moim odczuciu jest postawienie na młodzież.

Jaki scenariusz wyborczy przewiduje Pan w najbliższych wyborach samorządowych?

Uważam osobiście, że będzie kandydował obecny prezydent, Kazimierz Górski. Ruch Palikota wystawi Witolda Klepacza. W poprzedniej kadencji startował radny Maciej Adamiec, ale nie wiem, czy będzie niebawem startował. Swojego kandydata na pewno wystawi PiS. Druga tura wyborów jest nieunikniona, więc pojawia się zdecydowana szansa dla kandydata Platformy Obywatelskiej na zwycięstwo, dla osoby wykształconej, umiejącej łączyć, a nie dzielić, za którą mieszkańcy Sosnowca nie będą się wstydzić.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Sylwia Kosman, http://www.jaroslawpieta.eu


Autor: Redakcja | 06/10/2012
Komentarze
#1 | Cheap Michael Kors Handbags dnia 26.09.2014 22:09
Michael Kors bags1 Received quickly. & it came with dusting bag Smile love it.
#2 | Bywalec dnia 23.10.2012 14:04
Pan Pięta lubi siadać w pierwszych ławkach w kościele, a głosuje już drugi raz , za zabijaniem dzieci nienarodzonych > głosował tak przed i po poświęceniu ołtarza w Katedrze, na którym nie wstydził się być wymieniony z nazwiska publicznie.

Może dzisiaj zagłosuje jak człowiek. Na razie jest objęty ekskomuniką, więc katolicy nie dajcie się nabrać na te zagrywki.

A redakcja taka katolicka mogłaby nie (nomen omen) usuwać komentarzy na temat aborcyjnych popisów pana Pięty - przecież nie wstydzi się tak głosować oficjalnie. Za zabijaniem chorych dzieci. Wstyd i hańba!

Mam nadzieję, że Biskup dowiedział się jaki z pana katolik.

- Automatyczna ekskomunika obejmuje tych, którzy w jakikolwiek współpracują w dokonaniu aborcji – powiedział sekretarz urugwajskiej konferencji biskupów bp Heriberto Bodeant.

Dodał, że jeśli katolik głosuje, manifestując swoje przekonanie, że Kościół myli się w tej sprawie, sam zrywa komunię z Kościołem. Zaznaczył przy tym, że objęci ekskomuniką nie mogą przystępować do Komunii świętej.
#3 | Możenka dnia 09.10.2012 18:26
Dzwonimy do pana Pięty, przecież jest katolikiem. Powstrzymaj zabijanie – zadzwoń do posła!
Fundacja PRO – Prawo do Życia apeluje do wszystkich ludzi, aby włączyli się do akcji „Powstrzymaj zabijanie –zadzwoń do posła!”. Chodzi o sejmowe głosowanie w sprawie zakazu tzw. aborcji ze względów eugenicznych, które już jutro odbędzie się Sejmie.
Sejm będzie głosował nad projektem Ruchu Palikota, który zakłada liberalizacje przepisów. Posłowie będą także głosować nad projektem Solidarnej Polski, który stanowczo sprzeciwia się zabijaniu dzieci nienarodzonych u których istnieje prawdopodobieństwo choroby.
O wyniku głosowania zdecydują głosy posłów Platformy Obywatelskiej. Telefon do nich może spowodować, że dokonają dobrego wyboru –powiedział Wojciech Ciok z Fundacji Pro Prawo do Życia.
- Z tego co wiemy, najbardziej niezdecydowani są posłowie PO. Na stronie www.stopaborcji.pl jest lista posłów z całej Polski, również z naszych regionów. Można e-mailować, można dzwonić i pytać się jak oni będą głosować. Wpłynąć na nich, żeby wybrali życie i nie dzielić życia na lepsze czy gorsze – powiedział Wojciech Ciok.
Podczas konferencji prasowej członkowie Fundacji PRO – Prawo do Życia wyjaśniali, jak ważna jest obrona życia. W Polsce można zabijać dzieci przed narodzeniem w trzech przypadkach. Taki przypadek najbardziej eksploatowany to jest podejrzenie, że dziecko ma poważną wadę genetyczną albo jest poważnie chore – powiedział Mariusz Dzierżawski, członek Rady Fundacji i Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „stopaborcji”.
Dane z 2010 roku mówią o 641 legalnych tzw. aborcjach w Polsce; z tego 614 eugenicznych, czyli dzieci podejrzanych o chorobę.
– Ten zapis w ustawie tak naprawdę daje bardzo dużą dowolność interpretacyjną. Co to jest poważna wada genetyczna? W całej Polsce na aborcje wysyłane są matki dzieci podejrzanych o Zespół Downa. Właściwie wszystkie kluby w Sejmie zadeklarowały swoje stanowisko w sprawie głosowania. Kluby Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego będą głosowały za życiem. Jeśli chodzi o Platformę Obywatelską to stanowisko klubu jest takie, że należy utrzymać możliwość zabijania chorych dzieci – powiedział Mariusz Dzierżawski.
Rzecznik PO poseł Paweł Olszewski zapowiedział, że jego partia będzie przeciwna ustawie. Stwierdził, że i tu cytat; podważa on “historyczny kompromis ws. tzw. aborcji, popierany także przez Kościół”. Ks. abp Józef Michalik przewodniczący KEP odnosząc się do tych słów powiedział, że Kościół nigdy nie szedł na kompromis, jeśli chodzi o obronę życia ludzkiego. To kwestia Boża, nie ludzka.
Antoni Zięba wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia powiedział, że to obecne niesprawiedliwe prawo powinno być jak najszybciej wyeliminowany.
- Musimy być konsekwentni. Troszczymy się na miarę możliwości i to wszyscy ,powiem umownie ludzie z prawicy, z centroprawicy ale i z lewicy. Troszczymy się o niepełnosprawne osoby ,dzieci a tu nie wiadomo dlaczego utrzymuje się ten straszny, haniebny zapis który pozwala zabić nienarodzone dziecko tylko ze względu na jego niepełnosprawność. To głosowanie jest niezwykle ważne , to głosowanie będzie świadczyło o prawdziwych postawach naszych parlamentarzystów oraz naszych posłów - powiedział Antoni Zięba.
Wypowiedź Mariusza Dzierżawskiego
#4 | Marek dnia 08.10.2012 05:47
Pan Pieta przypomina znanaego francuskiego aktora komediowego...
#5 | Floxal dnia 07.10.2012 15:41
Donaldinio beknie za Smoleńsk i pociągnie za sobą wszystkich "pełowców". Oni udają, że nie ma sprawy Smoleńska. Jest, Panowie, jest i ona was pograży!
#6 | Ocalały z watahy dnia 07.10.2012 15:06
"Patomorfolodzy siedzieli przed prosektorium, Rosjanie do niczego nie dopuszczali" - lekarz przerywa milczenie"
Patomorfolodzy w tym czasie siedzieli przed prosektorium. - Siedzieli na drewnianej ławie, przed nimi biurko, na biurku sprzęt m.in. do badań DNA. I czekanie. I nic nie wiadomo, bo nic nie było uzgodnione. Oni byli poinformowani, że będą pomagali w sekcjach, w pobieraniu materiału genetycznego, w identyfikacjach. To są specjaliści wysokiej klasy, a okazało się, że Rosjanie do niczego nie dopuszczają. Cały poniedziałek tak siedzieli. I cały poniedziałek trwało dogadywanie, żeby w końcu weszli do tego prosektorium - opowiada.
#7 | Nospa dnia 07.10.2012 14:41
ludzie się najbardziej "łączą" po wypiciu gorzoły!
#8 | ludek dnia 07.10.2012 10:09
Senator PO: W Platformie panuje bonapartyzm.


W PO nastąpiła centralizacja władzy – powiedział w programie "Jeden na jeden" senator Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski.

Jego zdaniem w partii zaczął obowiązywać bonapartyzm, w myśl tego, że "premier miałby wszystko załatwić". - Ale nie załatwi - zaznaczył senator. Dodał też, że inni politycy wychodzili z podobnego założenia. - Ja to przeżywałem. Najpierw mieliśmy do czynienia z "wałęsizmem". Przepraszam Lecha Wałęsę, ale on też uważał, że zbawi Polskę. Potem Krzaklewski, do obozu SLD nie zaglądałem z wiadomych względów - powiedział Rulewski. Przyznał przy tym, że ze względu na centralizację władzy w Platformie nie dzieje się dobrze, a określając ją mianem bonapartyzmu, podkreślił: „Ale Bonaparte rozmawiał ze swoimi kompanami, dowodem na to jest, że do końca go kochali i umierali za niego.”

Senator PO skrytykował też sytuację w spółkach Skarbu Państwa. - Jest chora sytuacja z radami nadzorczymi, to są atrapowe ciała - ocenił Rulewski, przyznając również, że zatrudnienie następuje z partyjnego klucza, a posady, na przykład doradców, dostaje głównie młodzieżówka PO. Dopytywany natomiast, czy premier toleruje "kolesiostwo" w spółkach Skarbu Państwa, odpowiedział, że "Tusk jest w tych sprawach pryncypialny". - władza za bardzo się scentralizowała w Warszawie, i nie widzi terenu – ocenił Rulewski.

P.S.
Górski ,,teren" zatrudnił do ochrony .Źródło: TVN24
#9 | @ocalały z watahy dnia 07.10.2012 09:54
fe, ja tam nie chcę, żeby mi DT robił loda, nawet nie chcę tych jego obiecanek! fe, fe!
#10 | Ocalały z watahy dnia 07.10.2012 06:40
Oto dowód na to, jak strasznie "elyta" się boi. Komentarz do ostatniego sondażu preferencji wyborczych, PROFESORA Jana Hartmana "1/3 Polaków chce głosować na PiS. Głupi Polak po szkodzie, a po prawdzie i przed szkodą głupi. Tusku, k...a, zrób coś! Obiecaj ludziom lody albo co."
Symptomatyczne jest traktowanie Polaków jako stada baranów.
Ostatnie zdanie mówi kim Naród jest dla "elyty".
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney