Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Doczekają się parkingów?

Mieszkańcy sosnowieckiego osiedla Rudna I nie mają gdzie parkować samochodów. - Parkingów nie ma, choć były obiecane, auta stoją niemal jedno na drugim, wszędzie ścisk nie do zniesienia , wieczorem nie da się swobodnie przejść chodnikiem - skarżą się.

Rudna I to stare osiedle, bloki mają po 60 i więcej lat. Rewitalizacja miała rozwiązać problemy dręczące tamtejszych lokatorów, jednak tak się nie stało. - Osiedle po rewitalizacji ciągle zmienia oblicze, część bloków zyskała nowe elewacje, część poddano termomodernizacji. Jednak z zaparkowaniem samochodu nieustannie jest problem. W godzinach późnopopołudniowych postawienie auta blisko miejsca zamieszkania graniczy z cudem - mówi Agata Wrońska.- Mieszkam przy ulicy Patriotów. Trzeba tam przyjść i zobaczyć jak wygląda sytuacja, inaczej to, co się tam dzieje trudno w ogóle opisać. Samochody stoją wszędzie: na chodnikach, na wysepkach, pod oknami. Ustawione w nieładzie blokują niejednokrotnie przejście, ale nikogo to nie obchodzi - opowiada Robert Kuliński. - Sytuacja miała się zmienić po podłączeniu budynków do kanalizacji i po wykonaniu drogi, tymczasem krawężniki wokół niej zbudowano wyższe niż poprzednio, co jeszcze bardziej utrudnia parkowanie, wokół pełno tylko błota i przeszkód. Mieszkańcy parkują jak popadnie, wjeżdżają na wysokie krawężniki narażając swoje auta na uszkodzenie. Gdyby w nocy miała przyjechać straż pożarna lub pogotowie, kłopot byłby murowany, uliczkami trudno jest przejechać - dodaje. Inni mieszkańcy potwierdzają te opinie. Niektórzy, ci starsi, narzekają dodatkowo na sąsiedztwo obcych aut pod ich oknami.

- Doskonale rozumiemy problemy mieszkańców osiedla Rudna dotyczące braku miejsc parkingowych. - mówi Iwona Włosowicz z sosnowieckiego MZBM-TBS Spółka z o.o. - Trzeba jednak pamiętać, że to osiedle ma 60 lat i nie jest dostosowane do dzisiejszych potrzeb lokatorów. Zaprojektowane dawno temu uliczki są wąskie a teren jest bardzo zróżnicowany i to uniemożliwia wykonanie parkingów. Jedną z przeszkód są także przepisy, które nakazują choćby zachowanie odpowiednich odległości od okien - wyjaśnia.

Mieszkańcy jednak nie chcą takich wyjaśnień i powołują się na obietnice, że parkingi miały powstać. - Istotnie, kiedy prowadzona była rewitalizacja pojawiały się rożne pomysły, by rozwiązać problemy z parkowaniem. Place, przy których mieszkańcy parkują swoje auta są w centralnych miejscach, co tylko utrudni działanie. Między innymi mowa była o wybudowaniu dużego, piętrowego parkingu na terenie należącym do gminy, niedaleko osiedla. Zwróciliśmy się z ankietą do mieszkańców, by ci wypowiedzieli się, czy optują za tego rodzaju rozwiązaniem, czy jednak woleliby mieć kilka miejsc parkingowych przy budynkach, w których mieszkają. Większość opowiedziała się przeciw budowie dużego, wspólnego parkingu. Stanęło więc na tym, że w ramach rewitalizacji będziemy remontować istniejące zatoczki parkingowe i zmieniać nawierzchnię. To jednak mogło być możliwe dopiero po ukończeniu prac ziemnych, prowadzonych przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz TAURON. Wyremontowaliśmy nawierzchnię przy ulicach Sportowej i Łącznej. W następnej kolejności, w przyszłym roku, zajmiemy się ulicami Patriotów i Strażacką - informuje Iwona Włosowicz.

Dyrekcja MZBM twierdzi, że istotną sprawą jest to, że wiele budynków na osiedlu jest w gestii wspólnot mieszkaniowych, a tam MZBM nie ma ani prawnych, ani fizycznych możliwości , by finansować inwestycje.

- W I kwartale przyszłego roku temat zagospodarowania terenu przy tych budynkach, jak też stworzenia miejsc parkingowych, zostanie znowu poddany dyskusji - mówi Iwona Włosowicz. - Wspólnoty w większości mają już zgromadzone środki na te cele. Będzie więc możliwe odtworzenie i wyremontowanie istniejących zatoczek parkingowych a także wybudowanie nowych. Zwróciliśmy się także do magistratu, bowiem gmina jest właścicielem części terenów przy osiedlu Rudna, z prośbą o zabezpieczenie środków w 2013 roku, by i tam wygląd osiedla mógł się zmienić - zapewnia.

źródło: Teresa Szczepanek, www.e-sosnowiec.plAutor: Redakcja | 13/10/2012
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney