Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Umiemy się rządzić ? - czyli sprawdzeni gospodarze!

Prezentujemy artykuł, jaki właśnie ukazał się w Dzienniku Zachodnim pt. "Umiemy się rządzić", dotyczący ranikngu najbardziej przedsiębiorczych miast w Polsce. Z przykrością należy stwierdzić, że również i w tym zestawieniu nie znalazł się Sosnowiec. Czyżby znowu nas pominięto? Jak to właściwie jest z tym sukcesem gospodarczym miasta i gospodarnością jego głównego włodarza? Czy przypdkiem nie mamy do czynienia z propagandą sukcesu, podczas gdy rzeczywistość jest zgoła odmienna? Zapraszam do dyskusji!
Aż 17 miast naszego regionu znalazło się w pierwszej setce najbardziej przedsiębiorczych miast Polski. Ranking opracowany przez ekonomistów z Uniwersytetów Warszawskiego i Wrocławskiego obejmował skuteczność gmin w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, oraz sposób wydatkowania pieniędzy. Naukowcy doszli do wniosku, że same fundusze nie zapewniają rozwoju gminy. Oceniali m.in. ilość środków zainwestowanych w transport, poziom bezrobocia, ilość prywatnych komputerów podłączonych do internetu, stan sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a także przedsiębiorczość społeczeństwa liczoną według ilości zarejestrowanych w gminie podmiotów gospodarczych.W opracowanym na tych podstawach rankingu kolejne miejsca zajęły: 4. Katowice, 10. Żywiec, 11. Bieruń, 17. Bielsko-Biała, 25. Cieszyn, 39. Lędziny, 54. Ustroń, 60. Gliwice, 62. Lubliniec, 78. Rydułtowy, 82. Tychy, 90. Tarnowskie Góry, 91. Częstochowa, 92. Łaziska Górne, 94. Rybnik, 98. Radlin, 100. Dąbrowa Górnicza.Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Jednak pod względem ilości miast w województwie przodował Śląsk.Prawie wszystkie pieniądze przeznaczone na inwestycje w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) zostały rozdysponowane przez zarząd województwa śląskiego. Są to środki przeznaczone na lata 2004-2006. Pieniądze rozdysponowano zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.Jednak znakomita większość środków trafiła do stolic subregionów: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika. Nie jest to jednak spowodowane szczególnym uprzywilejowaniem miast. To tam realizowane są największe projekty związane ze szkolnictwem wyższym jak w Katowicach, czy z ochroną środowiska - jak w Bielsku-Białej i Częstochowie.Nie wszędzie jednak pieniądze trafiły. Nie otrzymały ich m.in. gminy na północ od Częstochowy i większość gmin powiatu raciborskiego.Najwięcej pieniędzy w ramach ZPORR trafiło do Bytomia. Jest to związane z budową bytomskiego odcinka obwodnicy aglomeracji górnośląskiej. Na ten cel przeznaczono 70 mln. zł. Najmniej pieniędzy dostał wiejski ośrodek zdrowia w Tworogu - jedynie 39 tys.Wśród powiatów ziemskich największe wsparcie otrzymały powiaty cieszyński i myszkowski. Oba zaangażowane są w duże inwestycje drogowe. Doceniony został również powiat tarnogórski, w którym 4 dofinansowane projekty to modernizacje dróg, a jeden dotyczy rozwoju społeczeństwa informacyjnego.Część pieniędzy została przekazana samorządowi województwa śląskiego. Największą ze wspólnych inwestycji wojewódzko-gminnych jest wykonywana wspólnie z Rudą Śląską budowa rudzkiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Pieniądze przyznano również na modernizację odcinka drogi między Sośnicą a Gniazdowem, oraz na modernizację skrzyżowania na "wiślance" w Kobiórze.
Wśród kosztownych projektów realizowanych przez województwo wspólnie z 53 jednostkami samorządowymi jest tzw. SEKAP, czyli system elektronicznej komunikacji dla administracji publicznej. Ma on ułatwić przepływ informacji między poszczególnymi urzędami, co m.in. usprawni obsługę interesantów.


źródło: Dziennik Zachodni

Autor: Piotr Dudała | 19/10/2006
Komentarze
#1 | czart dnia 21.10.2006 16:04
Widocznie o pewnych sprawach mówi się za pańskimi plecami.Prosze nie mieć o to do NICH pretensji, proszę tylko nie mówić, że to nieprawda.Bo kłamać i to podczas kampani wyborczej to grzech.
#2 | Piotr Dudała dnia 21.10.2006 06:10
Ostatnio pojawiają się liczne sygnały o straszeniu ludzi masowymi zwolnieniami w instytucjach miejskich, jeśli Prezydent Górski przegra wybory. Pisał o tym Grzegorz Borowiecki, pojawiają się komentarze. Dotarły do mnie też bezpośrednie sygnały. Według tych plotek Platforma Obywatelska w przypadku wygrania wyborów samorządowych przez Jarosława Pietę masowo ma zwalniać ludzi w Urzędzie i posyłać ich na zieloną trawkę. Należę do osób blisko związanych z tą partię i dobrze poinformowanych, ale nigdy o planach takich "czystek" nie słyszałem. Są to brednie wyssane z palca. Ludzie, którzy od wielu lat ciężko i ofiarnie pracują w urzędzie i innych instytucjach samorządowych, często nie doceniani przez obecne władze i źle opłaceni (najtańszy Urząd w kraju!!!), mogą według mnie spać spokojnie. Takich planów nie ma i nie było. Sądzę, że wkrótce moja partia zajmie w tej sprawie oficjalne stanowisko, które przetnie to pasmo plotek i oszczerstw.
Tak właśnie wygląda merytoryczna kampania wyborcza w naszym mieście. Ręce opadają.
#3 | Parys dnia 20.10.2006 22:01
sukces dopiero będzie! dlatego Górski kreśli wciąż kolejne wizje, to jego taktyka

skoro Sosnowiec ma być w I lidze miast polskich, to znaczy, że dotychczas był w II
#4 | Matusz dnia 20.10.2006 21:58
przyczyną tego są "układy Górskiego" - czyli biurokracja, nepotyzm Górskiego i korupcja, które zniechęcają inwestorów.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney